Wiadomości

Apel samorządowców w obronie szefa pomorskiego sanepidu

Tomasz Augustyniak od 2015 r. jest Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym.
Tomasz Augustyniak od 2015 r. jest Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Wniosek o odwołanie Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Tomasza Augustyniaka trafił do wojewody Dariusza Drelicha kilka dni temu. Skierował go pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka. Takiej decyzji sprzeciwiają się prezydenci Trójmiasta, marszałek Mieczysław Struk i starostowie z województwa pomorskiego. W obronie dyrektora Augustyniaka pomorscy samorządowcy wystosowali list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.Jak oceniasz działania sanepidu podczas pandemii?

Zobacz wyniki (748)
Tomasz Augustyniak od 2015 r. jest Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Funkcję dyrektora pomorskiego sanepidu pełni drugą kadencję.

Wniosek o jego odwołanie spotkał się ze sprzeciwem wielu środowisk m.in. pracowników Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, ale też pomorskich samorządowców, m.in. prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz starostów chojnickiego, starogardzkiego, puckiego, kwidzyńskiego i gdańskiego. Dlatego też napisali list w obronie szefa pomorskiego sanepidu.

Czytaj też: Dyrektor sanepidu z koronawirusem

Odwołanie bez podania powodów?Jak czytamy w piśmie: "Odwołanie Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Tomasza Augustyniaka po zaledwie sześciu miesiącach od początku drugiej kadencji bez podania przyczyn jest dla nas decyzją nieakceptowalną i świadczy o niejasnych i z pewnością niemerytorycznych motywacjach osób, które taką decyzję podjęły".

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieSamorządowcy są oburzeni informacją o odwołaniu Augustyniaka w momencie, gdy realizowany jest program szczepień przeciwko COVID-19. Uważają, że decyzja ta to: "skrajna nieodpowiedzialność".

- Oburza nas i jesteśmy zdecydowanie przeciw polityce, w której ponad kompetencje i względy merytoryczne stawia się wewnątrzpartyjne rozgrywki, i domagamy się cofnięcia tej szkodliwej decyzji - czytamy dalej w apelu.
Sygnatariusze listu zaznaczają też, że "dyrektor Tomasz Augustyniak potrafił merytorycznie współpracować z reprezentantami społeczności lokalnej, co miało kluczowe znaczenie dla jakości funkcjonowania inspekcji".

Czytaj też: Jak działa pomorski sanepid w czasie pandemii

Dobra współpraca w czasie pandemii koronawirusaJak podkreślają samorządowcy, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa współpraca Inspekcji Sanitarnej z podmiotami leczniczymi na Pomorzu była bardzo dobra. Dzięki temu województwo pomorskie stało się liderem w zakresie diagnostyki COVID-19, co przyczyniło się do skuteczniejszej niż w innych regionach kraju walki z koronawirusem i spowolnienia rozwoju epidemii w początkowej fazie. Wyrazem zaufania do Tomasza Augustyniaka była też pomoc ofiarowana sanepidom przez pomorskich samorządów. Chodziło m.in. o oddelegowanie do pracy w stacjach urzędników, którzy odciążali przemęczonych pracowników sanepidów.

Jeszcze przed pandemią dyrektor Tomasz Augustyniak był zaangażowany w kwestie zdrowia publicznego, głównie w programy szczepień ochronnych. Warto przypomnieć, że od kilku lat na Pomorzu realizowany jest m. in. program szczepień seniorów przeciwko pneumokokom. Co więcej, dobra kooperacja pomiędzy podmiotami leczniczymi a sanepidem przyczyniła się też do realizacji programów dostosowawczych szpitali i przychodni na Pomorzu, dzięki czemu podmioty lecznicze były na tle kraju bezpieczniejszymi miejscami dla pacjentów.

Opinie (85) 7 zablokowanych

 • hejt

  • 9 8

 • Sanepid

  Na pewno PIS ma już swojego kolesia na to stanowisko !

  • 121 22

 • to tylko temat zastępczy...

  nawet nie będę się podpisywał...

  • 21 10

 • Wszędzie czystki - jak nie będziesz 24H promował szczepień to wylatujesz

  masakra jak wszędzie macki mafii koncernowej sięgają

  • 42 24

 • No wiqdomo, ze decyzja polityczna. Podkarpwcie ma 30 zachorowan, a sam Gdansk 200 wiec zle to wyglada.

  • 36 14

 • Panie Tomaszu, niech Pan się nie da !

  Powodzenia!

  • 54 18

 • Lekarze

  Żadna tragedia należy się zająć naprawdę dużymi problemami brakiem dostępu ludzi w przychodniach do lekarza. Teleporady niektóre wymiatają każdy rozgarnięty
  równie dobrze może skorzystać z porad wujka Google żadna różnica. Z większości przychodniach w Trójmieście ubywają dobrzy lekarze przybywa w przychodniach personel medyczny chyba łapanki co poniektórzy lekarze nie mają ani jednego dobrego wpisu w internecie na ich temat i faktycznie przeprowadzone z nimi rozmowy to potwierdzają. Mamy przychodnie że człowiek nie ma opcji zapisania się do lekarza który by leczył a nie pracował tam za karę i szopki odstawiał jaki interes mają przychodnie że takich buców trzymają.

  • 33 8

 • To pewnie dlatego od 5 dni czekam na tel z sanepidu co mam robic bo mialam pozytywny wynik testu

  • 18 19

 • Panie Tomaszu jesteśmy z Panem

  W dzisiejszych czasach być prześladowanym przez parszywych pisowcow to zaszczyt. Jest Pan w dobrym gronie ludzi szlachetnych.

  • 47 26

 • Sanepid

  Starostowie pilnujcie swoich spraw,bo macie mega bałagan w Starostwach.

  • 21 23

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje