• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Antykoncepcja: najpierw zapytaj lekarza

Katarzyna Dziadul
7 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Lekarstwa przepisywane na receptę mogą być przyjmowane tylko pod ścisłą kontrolą lekarza. Lekarstwa przepisywane na receptę mogą być przyjmowane tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.

Na polskim rynku dostępna jest cała gama środków antykoncepcyjnych. Duża część z nich przepisywana jest cały czas na receptę, co oznacza, że powinny być stosowane pod nadzorem lekarza. Niestety wiele kobiet przyjmuje je na własną rękę. Nie ma się czemu dziwić - większość tego typu leków można bez problemu kupić sobie w Internecie. Lekarze ostrzegają - nie tędy droga!



Czy kiedykolwiek kupiłaś/eś lekarstwa w internecie:

Wielu trójmiejskich ginekologów zna przypadki, kiedy to pierwsza recepta na tabletki, plastry czy inne środki antykoncepcyjne zostaje przekazana przez koleżankę czy kuzynkę, która już stosuje terapię hormonalną (do czego przyznaje się pacjentka, kiedy w końcu sytuacja zmusi ją do wybrania się na wizytę ginekologiczną). Dodatkowo środki hormonalne dostępne są bez problemu w internecie. Na wielu forach internetowych możemy przeczytać:

"Sprzedam dwa nowe, nieużywane opakowania leku Harmonet. Data ważności 11.2012"

"Hej, posiadam cztery opakowania Harmonet. Chętnie sprzedam"

"Witam. Sprzedam pierścień Nuva Ring. Zrealizowałam receptę, ale niestety już mi się nie przyda"

Mimo, że coraz częściej środki antykoncepcyjne dostać można w opisany wyżej sposób, należy pamiętać, że są to leki na receptę! Aby zacząć stosowanie jakichkolwiek leków zapisywanych przez lekarza, trzeba najpierw wybrać się do specjalisty na konsultację. Może się okazać, że przed wypisaniem recepty lekarz skieruje nas jeszcze na dodatkowe badania. Tak samo jest w przypadku większości środków antykoncepcyjnych. Dlaczego jest to takie ważne?

W ulotkach wielu środków, które należą do grupy leków hormonalnych, możemy znaleźć dosyć obszerne informacje na temat ich składu, zasad przechowywania czy stosowania. Nie brakuje też wiadomości odnośnie skutków ubocznych. Producenci wymieniają także szereg schorzeń, przy których kategorycznie nie można stosować danego leku - i nie są to katar czy kaszel. Mowa tu o takich problemach, jak na przykład:
- zakrzepica żylna lub ryzyko zakrzepicy,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- migrenowe bóle głowy,
- cukrzyca,
- niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych.

W ulotkach można znaleźć także całą masę dolegliwości i przebytych chorób, przy których trzeba koniecznie skonsultować zażywanie danego medykamentu z lekarzem. Dodatkowo, w tego typu przypadkach, lekarz ginekolog powinien na bieżąco wiedzieć o każdym ewentualnym nasileniu się choroby.

To tylko część długiej listy wskazówek dla pacjentki, która niekoniecznie musi zwrócić na nie uwagę. Jeżeli specjalista ginekolog przed przepisaniem leku przeprowadzi odpowiednie, niezbędne badania, możemy mieć pewność, że sytuacja będzie pod kontrolą. Inaczej jest w przypadku, kiedy lekarz nie ma szansy tego dopilnować, bo środki antykoncepcyjne zostały wybrane samodzielnie.

Aż takiego problemu nie ma, kiedy zakupu dokona kobieta, która stosuje lek od dawna. Gorzej, jeśli kupi go ktoś, kto decyzję o wyborze środka antykoncepcyjnego podejmuje sam. Lekarze ginekolodzy przestrzegają przed takim rozpoczęciem stosowania antykoncepcji, gdyż w tym przypadku konieczne są badania i specjalistyczna konsultacja.

- Niezależnie od postaci antykoncepcji hormonalnej, wizyta u lekarza ginekologa poprzedzająca wypisanie recepty na lek powinna obejmować: dokładny wywiad lekarski, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badanie piersi (w zależności od wieku pacjentki i wywiadu badanie to może być uzupełnione o badania obrazowe jak USG piersi, czy mammografię), badanie ginekologiczne obejmujące również pobranie rozmazu cytologicznego z szyjki macicy, USG narządu rodnego - wyjaśnia dr Dariusz Szczypek, specjalista ginekolog położnik.

Środki hormonalne blokują owulację, a także zagęszczają śluz w szyjce macicy, dzięki czemu plemniki nie mają jak przedostać się do jajowodu. Poszczególne środki zawierają różne dawki hormonów, dzięki czemu przeznaczone są dla pacjentek w różnym wieku i z różnymi potrzebami. O ich wyborze zawsze jednak powinien zadecydować lekarz ginekolog.

Jak wynika z informacji podanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, najczęściej wybieranym przez polskie pacjentki środkiem antykoncepcyjnym są tabletki hormonalne. Przyjmuje się je przez dwadzieścia jeden dni, robiąc później tygodniową przerwę. Każda kolejna tabletka powinna być przyjęta o podobnej porze, co zwiększa ich skuteczność.

Wadą tabletek antykoncepcyjnych jest konieczność regularnego stosowania. Skuteczność tego środka mogą obniżyć wymioty, biegunka czy przyjmowanie niektórych leków. Informacja o nich zawarta jest zawsze w ulotce, jednak warto dodatkowo skonsultować z lekarzem każdy inny środek, który będziemy przyjmować równolegle z pigułkami. Za opakowanie tabletek zapłacimy średnio od 15 do 50 złotych.

Dla osób zapominalskich bardziej odpowiednie mogą być plastry antykoncepcyjne. Plaster umożliwia wchłanianie hormonów przez skórę, więc taka metoda nie obciąża i podrażnia żołądka, jak jest to w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Plastry przykleja się co tydzień przez trzy kolejne tygodnie, robiąc później siedem dni przerwy. Według zasad prawidłowego stosowania, plastry powinno się umieszczać na ramieniu, pośladku, na łopatce czy na podbrzuszu i w każdym kolejnym tygodniu należy zmienić miejsce. Niestety, są one dosyć widoczne i często mało estetyczne - podczas noszenia często brudzą się, mogą również podrażnić skórę wokół miejsca, gdzie są przyklejone, co prowadzi do zaczerwienienia. Plastry są tak skonstruowane, że nie powinny się odkleić, jednak i tak może się zdarzyć. Warto sprawdzać co jakiś czas, czy plaster znajduje się na swoim miejscu. Cena opakowania, w którym znajdują się trzy plastry, to średnio 40 - 50 złotych.

Metodą dosyć nową na polskim rynku środków antykoncepcyjnych są pierścienie dopochwowe, z których przez trzy tygodnie uwalniają się do organizmu hormony. Kobieta zakłada pierścień samodzielnie raz na trzy tygodnie, robiąc później tydzień przerwy. Środek daje możliwość ochrony żołądka, jego działanie nie jest zagrożone przyjmowaniem innych leków, nie trzeba też codziennie pamiętać o antykoncepcji, tak jak to jest w przypadku przyjmowania tabletek hormonalnych. Cena krążka dopochwowego to średnio 50 - 60 złotych.

Od niedawna w Polsce istnieje też możliwość wykonania zastrzyku antykoncepcyjnego, który lekarz robi raz na trzy miesiące. Jego cena nie jest zbyt wysoka, bo jest to 35 - 50 złotych za zastrzyk. Niestety w przypadku np. kiepskiego samopoczucia czy dokuczliwych skutków ubocznych, nie da się go usunąć z organizmu, jak dzieje się to w przypadku decyzji o przerwaniu brania tabletek czy np. wyjęcia krążka dopochwowego.

Mdłości, bóle głowy, problemy z cerą, otyłość, zmniejszenie libido, huśtawki nastroju - chociaż hormonalne środki antykoncepcyjne mają być coraz bardziej przyjazne pacjentce, źle dopasowane mogą przynieść nieprzyjemne dla zdrowia skutki. Na polskim rynku dostępny jest ich już cały wachlarz, bez problemu można kupić je bez recepty. Zanim jednak wybierzesz je na własną rękę, zastanów się nad tym dwa razy. A najlepiej od razu umów się na wizytę do ginekologa w Trójmieście.

Opinie (44) 2 zablokowane

  • Zapytaj TEJ ktora brala czy ? (12)

    1. nie urosly jej wąsy jak u faceta, nie goli rak nog i plecow2. nie stala sie agresywna lub PŁACZKIEM3. nie czerwieni sie bez powodu4. nie wyzywa sie na bliskich5. po tzw czasie zazywania - ma takie problemy z okresem ze trafia do szpitala i nie moze wytrzymac z bólu6. NIE MOZE MIEC DZIECI ! - bo chormony juz ZOSTALY zablokowanei staje sie NIEMIECKA ZAWODNICZKA po sterydach ( wewnątrz)7. nie potrafi czesto racjonalnie myslec 8. nie umie sie skoncentrowac I NIE POMOGA WAM ZADNE osłonki i inne cuda sa to HORMONY - jezeli potepiacie STERYDZIARZY to czemu same TO SOBIE ROBICIE?WŁĄCZCIE MOZG ! NIE d......

    • 23 69

    • chyba coś Ci sie pomyliło (8)

      albo jesteś z elektoratu PiS i sadzisz iż ,,naturalne metody'' sa najlepsze - co niestety nie jest prawdą albo nie masz zielonego pojęcia o antykoncepcji.Twój opis konsekwencji pasuje do pierwszych tabletek tworzonych DO połowy lat 90. Obecne tabletki sa całkowicie bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Polecam zagłębienie się w fachowe informacje a nie wypisywanie totalnych bzdur.

      • 23 18

      • taa (2)

        zaglebic sie w "fachowe" ulotki reklamowe roznych srodkowps: znam ok 20 kobiet, ktore braly tabletki, KAZDA, powtarzam KAZDA ma dzis jakies problemy (od malych- nie wyregulowany okres, do niemoznosci posiadania dzieci i raka piersi niestety)

        • 16 16

        • (1)

          haha! taaaak, a świstak siedzi i zawija piguły w sreberka :D

          • 7 8

          • A Ty sprzedajesz te piguły?

            Fajną masz furkę DW, ciuszki i 10k siana na miecha. Ładna tez cizia z Ciebie pewnie.

            • 4 6

      • Tabletki nigdy nie były, nie są i nie bedą bezinwazyjne. Antykoncepcja to zabawa hormonami więc wzmożona czujność zalecana

        • 15 4

      • Ja i żona potwierdzamy!

        Naturalne metody SĄ NAJLEPSZE!Tylko, że trzeba chcieć się kochać a nie bzykać kiedy się chce :D

        • 13 14

      • o czym ty piszesz o PIS -a nic konkretnego (1)

        zatrudnia cie jakas firma farmaceutyczna? do oglupiania ludzi ? biochemia i fizjologia sie klania droga MEXA - jezeli nie masz DOGLEBNEJ wiedzy a jedynei wiesz to co ci napisali na ulotce to JESTES GLUPIA. PO 2 droga Osobo - te tabletki dla twojej wiedzy NIE ZMIENILY sie, nie masz dostepu do skladu ? to sie naucz przeszukiwac fora zagraniczne to sie dowiesz ze sklad jest zmieniony przez dodanie jedynie NIC nie zmieniajacego srodka np pochodnych kwasu lub jakas witamine - to POTEM ma nowa nazweę i kolejny PATENT. TABLETKI nie sa bezinwazyjne, jestes ignorantką i to nie wiem czy dalbym ci na budowie lopate do reki bo bys powiedziala ze bedziesz kopac BEZINWAZYJNIE

        • 4 13

        • farmakoterapia doustna jest bezinwazyjna. inwazyjne to jest np łyzeczkowanie macicy

          • 5 1

      • jak się nie ma co powiedzieć to się z pisem wyskakuje nie ważne w jakim temacie z pisem zawsze można wyskoczyć nie?

        • 1 2

    • (2)

      Dziecko, idź się lepiej poucz bo widać braki...

      • 6 6

      • no wlasnie widac (1)

        biochemii sie poucz...... MM

        • 0 4

        • dokladnie - HORMON to hormon a nie bezinwazyjnosc

          • 2 3

  • Brałam i biorę (2)

    Biorę tabletki z przerwami na dwoje dzieci od prawie 12 lat. Muszę przyznać, że dopiero teraz gdy zmieniłam lekarza i przychodnię na prywatną zlecono pierwszy raz badania krwi pod kontem hormonów/zakrzepicy/usg piersi. Wizyty w państwowej placówce sprowadzały się do wywiadu i cytologi raz w roku.Warto czasem zainwestować w swoje zdrowie.

    • 25 5

    • w ortografie tez

      • 7 5

    • Czy możesz podać nam jeszcze długość gumki w majtkach?

      • 2 3

  • ufff (2)

    dobrze, że nie "Antykoncepcja: najpierw zapytaj księdza"

    • 33 12

    • napisz jeszcze coś o pisie i watykanie i już będzie kwintesencja twojej wiedzy...

      • 3 3

    • raczej

      raczej zapytaj SWOJEGO sumienia. Mam nadzieję że na nie nie działa antykoncepcja i jeśli się odzywa i nie daje Ci spokoju, to dobrze. Posłuchaj go.

      • 2 4

  • Piękna manipulacja.

    Antykoncepcja: najpierw zapytaj lekarza. Potem czytamy: Lekarstwa przepisywane na receptę mogą być przyjmowane tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.

    • 8 2

  • Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajnika- przez hamowanie owulacji, ktora sprzyja nowotworzeniu. Moja mama i babcia zmarły na tą straszna chorobe i ja po urodzeniu dziecka przyjmuję je juz 10 lat. Dla kobiet obciazonych genetycznie jest to światełko w tunelu.

    • 9 4

  • co za bzdura ! (3)

    badania przed wypisaniem tabletek !? chyba tylko u prywatnego ginekologa! od kilku lat przyjmuje tabletki, jedyne co lekarz mowi, to zeby pojsc obok ( czyt. do lekarza pierwszego kontaktu ) i poprosic o wypisanie zlecenia a badania- jak sie okazuje w wielu przypadkach " limit zlecen na badania krwi zostal wykorzystany". tym samym w co drugim przypadku ginekolog nawet nie wie, czy pacjentka ma dobre wyniki, czy tez nie. nie wspominajac o inych badaniach, typu usg, czy badanie piersi- ktore powinno byc wykonywane na kazdej wizycie.

    • 16 2

    • (2)

      Ale kto mówi, ze kobieta ma brać tabletki bez badań?Może wtedy się wstrzymać, uzbierać na badania krwi i dopiero wyruszyc po odpowiednie tabletki (jeśli bedzie mogła je brać).No ale jak pupsko swędzi to biorą bez badań... Cóż nie ma jak dojrzałość. Bzykać się chce ale o zdrowiu już nie pomyśli tylko połyka tabsy jak cukierki, a później wąty, że źle dobrane. Kobiety, które miały badania często mają problemy z trafieniem odpowiednich tabletek, a co dopiero ktoś kto leci na żywioł. I szkoda, ze te "dojrzałe panie" bardzo często zapominają o tym, że to nie są cukiereczki. Tabletki hormonalne nie są przepisywane tylko na "miłe bzykanko bez konsekwencji" ale bardzo często leczy się nimi inne przypadłości i warto o tym pamiętać.

      • 9 1

      • TakaPrawda - oczywiście że mnie pupsko swędzi - moje pożadanie czasami sięga zenitu ! "Bzykac sie chce" - nawet nie wiesz czasami jak tęsknie za moim ukochanym by tylko się kochac cała noc :)I własnie dlatego świat może istnieć że mi sie chce i mam pociąg - bo inaczej dzieci by w ogóle nie było. TakaPrawda :)

        • 5 0

      • TalaPrawda brzmisz mi tu jak mój proboszcz. Guano cię obchodzi czy mi swędzi i jak mi swędzi i do kogo. Płacę podatki i składki prawdopodobnie wysokości której nawet nie zarabiasz i mam prawo, żeby lekarz mnie rzetelnie przebadał i zalecił odpowiednie tabletki (bądż je całkowicie odradził). A Ty nie pitol jak w średniowieczu bo napadów śmiechu dostaję, że mamy się wstydzić za popęd seksualny, jak rozumiem takowego nie posiadasz

        • 1 0

  • A musicie sie tyle bzykać, jak króliki jakie? Nie lepiej raz, a dobrze? Tak żeby starczyło na na tydzień:-)

    • 11 20

  • raz na tydzień przy zgaszonym świetle

    • 17 3

  • a potem laski w ciąże nie mogą zajść a szyjka macicy jest tak zmieniona, jak u babci (3)

    zapytajcie dobrego ginekologa co widzi u młodych dziewczyn....i co daje ta antykoncepcja oprócz "bezpieczeństwa"....bezdzietność...

    • 12 24

    • yhy

      i dlatego wszystkie kobiety ginekolozki leca na kalendarzyku...bo same ozywiscie tej strasznej antykoncepcji nie stosuja;)))

      • 4 2

    • widocznie jest zużyta wielkorotnoscią stosunków , dlatego tak wygląda (1)

      • 0 0

      • u katoliczek wielokrotnością ciąż

        a potem dzieci rodzą się nie takie jak powinny, a rodzić trzeba bo mąż chce pupczyć, a spirala to grzech

        • 0 1

  • Potwierdzam lekarze nie dają skierowań na badania przed braniem tabletek antykoncepcyjnych . O wszystko trzeba się prosić,

    • 12 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Najczęściej czytane