Wiadomości

stat

Androlog - lekarz dla panów

Andrologia (z j. greckiego andros - mężczyzna i logos - słowo) jest dziedziną nauk medycznych, która zajmuje się fizjologią i zaburzeniami męskiego układu płciowego. Jest odpowiednikiem ginekologii, specjalności, która zajmuje się żeńskim układem płciowym. Na zdj. dr n. med. Tomasz Drabarek, specjalista urologii i andrologii.
Andrologia (z j. greckiego andros - mężczyzna i logos - słowo) jest dziedziną nauk medycznych, która zajmuje się fizjologią i zaburzeniami męskiego układu płciowego. Jest odpowiednikiem ginekologii, specjalności, która zajmuje się żeńskim układem płciowym. Na zdj. dr n. med. Tomasz Drabarek, specjalista urologii i andrologii. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Wszyscy zapewne wiedzą, czym zajmuje się ginekolog. Ale czy istnieje jego męski odpowiednik, a więc lekarz, który zajmuje się fizjologią i zaburzeniami męskiego układu płciowego? Jak najbardziej, to androlog! O tym, czym na co dzień zajmuje się specjalista od leczenia panów, z jakimi problemami warto się do niego zwrócić i dlaczego warto badać się profilaktycznie, rozmawiamy z drem n. med. Tomaszem Drabarkiem, andrologiem i urologiem z poradni HLS Zdrowie.Czym się zajmuje androlog?

Tomasz Drabarek: Leczeniem schorzeń układu płciowego mężczyzn. Andrologia (z greckiego andros - mężczyzna i logos - słowo) jest dziedziną nauk medycznych, która zajmuje się fizjologią i zaburzeniami męskiego układu płciowego. Jest odpowiednikiem ginekologii, specjalności, która zajmuje się żeńskim układem płciowym. Do androloga przychodzą mężczyźni z problemami: płodności, seksualności, zaburzeniami hormonalnymi. Jednak dzięki coraz większej świadomości przychodzą profilaktycznie także zdrowi panowie.

Czy mężczyźni powinni odwiedzać androloga regularnie, tak jak kobiety ginekologa, czy to lekarz, do którego należy zwrócić się z konkretnym problemem?

Odpowiedź brzmi: tak, powinni. Niedługo listopad. To miesiąc, w którym uświadamiamy mężczyzn, że profilaktyka jest bardzo ważna. Pamiętajmy, że wiele groźnych chorób, wcześnie wykrytych, jest w stu procentach wyleczalnych.

Dlaczego panowie nie chodzą do androloga z takim nastawieniem, jak kobiety do ginekologa? Wśród znajomych chyba nie mam koleżanki, która nie odwiedzałaby ginekologa regularnie. Każda z nich podchodzi do takich wizyt jak do przeglądu samochodu - trzeba zrobić, bo po prostu nie ma innego wyjścia. Panowie, póki nie podupadną na zdrowiu, wolą omijać lekarza szerokim łukiem.

Myślę, że nie można tak powiedzieć. Jak już wspomniałem, świadomość panów jest coraz większa. Mężczyźni są inaczej zbudowani i inaczej funkcjonują. Często nie mamy czasu na myślenie o swoim zdrowiu. Na mężczyzn wpływa ich środowisko. Potrzebują dobrych wzorców. Szwagier i kolega bywają pomocni.

Wielu panów zwraca się do lekarza po pomoc dopiero wówczas, kiedy zmagają się z dokuczliwymi objawami choroby. To błąd, bo w wielu przypadkach wczesne postawienie diagnozy może doprowadzić do całkowitego wyleczenia.
Wielu panów zwraca się do lekarza po pomoc dopiero wówczas, kiedy zmagają się z dokuczliwymi objawami choroby. To błąd, bo w wielu przypadkach wczesne postawienie diagnozy może doprowadzić do całkowitego wyleczenia. fot. Thatphichai Yodsri/123.rf.com
Skoro panowie nie widzą potrzeby, aby badać się profilaktycznie, co w takim razie sprawia, że jednak decydują się na wizytę?

Tempo życia i natłok obowiązków często przyczyniają się do odkładania spraw związanych z naszym zdrowiem na dalszy plan. W związku z tym panowie zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy pojawia się istotny i przynoszący duży dyskomfort problem.

Z jakimi problemami zwracają się do pana pacjenci na co dzień?

Leczę pary, które borykają się z problemem niepłodności, chorych na nowotwory, jak również pomagam mężczyznom z problemami po stosowaniu tak zwanego "dopingu". Jest to istotny problem, porównywalny do stosowania używek. Sukces terapeutyczny, który osiągamy po wyjściu z błędnego koła stosowania anabolików, przynosi satysfakcję zarówno pacjentowi, jak i prowadzącemu go lekarzowi.

Problemy z płodnością to choroby społeczne. Co może stanowić przyczynę takiego stanu rzeczy?

Środowisko, w którym żyjemy, negatywnie wpływa na płodność. Pary decydują się obecnie na potomstwo znacznie później niż kilkanaście lat temu. To bardzo trudny temat. W tych przypadkach bardzo ważna jest współpraca z ginekologiem.

Mówi się o tym, że przyczyny niepłodności pary dzieli się po równo. Młodzi ludzie niejednokrotnie tracą czas, ponieważ najpierw zajmują się jedną osobą, najczęściej kobietą. Kiedy już zrobią wszystkie badania i sprawdzą wszystkie inne opcje, dopiero wówczas decydują się na badanie partnera. Myślę, że jest to duży błąd - mówi dr Tomasz Drabarek.
Mówi się o tym, że przyczyny niepłodności pary dzieli się po równo. Młodzi ludzie niejednokrotnie tracą czas, ponieważ najpierw zajmują się jedną osobą, najczęściej kobietą. Kiedy już zrobią wszystkie badania i sprawdzą wszystkie inne opcje, dopiero wówczas decydują się na badanie partnera. Myślę, że jest to duży błąd - mówi dr Tomasz Drabarek. fot. Vera Petrunina/123rf.com
A co ze sprawnością seksualną? Słyszałam, że po leki na potencję sięgają coraz młodsi panowie. Czy leczenie w poradni andrologicznej może przynieść taki skutek, że słynna "niebieska tabletka" nie będzie już potrzebna?

To bardzo filmowe podejście. Nie ma tabletki na wszystko. Androlog powinien rozpoznać i spróbować wyleczyć takich panów. Zaburzenia erekcji mogą być objawem chorób naczyń wieńcowych serca. Bardzo łatwo przepisać tabletki, ale - proszę mi wierzyć - zdarzają się naprawdę trudne przypadki. Czy wie pani, że są wszczepiane protezy prącia, które są nie do rozpoznania? Nawet partnerki często nie wiedzą, że ich partner posiada taką protezę.

Skoro była mowa o różnicach w podejściu kobiet i mężczyzn do leczenia, przywołam kolejny przykład: kiedy kobieta nie może zajść w ciążę, niejednokrotnie to ona biega po lekarzach i szuka przyczyny niepłodności, a nie jej partner - tego, że mężczyzna może mieć problemy z płodnością, często w ogóle nie bierze się pod uwagę. A może je mieć, prawda? Androlog jest w stanie pomóc w takiej sytuacji?

Problem jest złożony. Mówi się o tym, że przyczyny niepłodności pary dzieli się po równo. Młodzi ludzie niejednokrotnie tracą czas, ponieważ najpierw zajmują się jedną osobą, najczęściej kobietą. Kiedy już zrobią wszystkie badania i sprawdzą wszystkie inne opcje, dopiero wówczas decydują się na badanie partnera. Myślę, że jest to duży błąd.

Ile kosztuje wizyta u androloga?

Trójmiasto nie należy do najdroższych. Prywatna wizyta pary lub samego mężczyzny to koszt około 150 zł. Najczęściej cena obejmuje USG układu moczowo-płciowego. Ministerstwo zdrowia stworzyło też specjalne bezpłatne programy diagnostyki i leczenia niepłodności. Wiele placówek wykonuje bezpłatne badania profilaktyczne.

Jak przebiega pierwsza wizyta u androloga?

Co drugi pacjent przeżywa pierwszą... żartuję. Nie ma ustalonych zasad. Pacjent po prostu musi się przełamać.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje