5 najczęstszych przyczyn podjadania - jak nad nim zapanować, by schudnąć na dobre?

Catering dietetyczny to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce odżywiać się zdrowo i regularnie, a przy tym zaoszczędzić czas na gotowaniu i robieniu zakupów.
Catering dietetyczny to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce odżywiać się zdrowo i regularnie, a przy tym zaoszczędzić czas na gotowaniu i robieniu zakupów. mat. prasowe

Podjadanie spędza sen z powiek wielu osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Drobne przekąski między posiłkami wydają się być mało istotne, jednak nawet kilka kaw z mlekiem i cukrem generuje nadwyżkę kaloryczną. Podjadanie to nie tylko jedzenie, ale także napoje, o których często nie myślimy w kontekście zawartości kalorycznej. Walka z chęcią sięgnięcia po przekąskę bywa często bezskuteczna. Powtarzanie sobie jak mantry "od jutra już nic nie podjadam" nie jest dobrą strategią i dopiero po fakcie orientujemy się, że znów coś zjedliśmy, a wcale tego nie planowaliśmy. Dlaczego najczęściej podjadamy i jak sobie z tym poradzić?Chaos i brak planuJeśli to nie ty zaplanujesz z góry co zamierzasz zjeść, zrobi to za ciebie przypadek. A przypadek w połączeniu z głodem jest przepisem na podjadanie "co popadnie" i na nadwyżkę kaloryczną. Jak wiadomo - podjadając nie sięgamy po sałatę tylko wysokokaloryczną, przetworzoną żywność. Pomocnym narzędziem może być catering dietetyczny. Posiłki są dobrze zbilansowane przez dietetyków (nie nabawisz się niedoborów, opanujesz zachcianki) i zaplanowane z góry. Każdego dnia pod drzwiami znajdujesz zestaw na cały dzień. Dodatkowo uchronisz się od robienia impulsywnych zakupów. Poznaj ofertę na stronie www.fitkalorie.pl i wybierz pakiet, który najlepiej do Ciebie pasuje. Możesz zacząć od dnia próbnego już od 45,99 zł.

Fit Kalorie to catering z wyborem menu. Każdego dnia możesz wybierać posiłki spośród 20 propozycji. To Ty decydujesz na co masz ochotę!
Fit Kalorie to catering z wyborem menu. Każdego dnia możesz wybierać posiłki spośród 20 propozycji. To Ty decydujesz na co masz ochotę! mat. prasowe

Nawykowe zachowanieMamy jedzenie pod ręką i nie myśląc wiele - czy jesteśmy głodni czy nie - sięgamy po nie. Strategią radzenia sobie z bezrefleksyjnym sięganiem po jedzenie będzie usunięcie go z pola widzenia. Jeśli chcesz odzyskać kontrolę nad podjadaniem nie trzymaj jedzenia na widoku. Żadnych miseczek z orzeszkami czy słoików z ciastkami. Chipsy i inne kuszące przekąski powinny być schowane, a najlepiej jeśli w ogóle nie będzie ich w twoim domu. Uczyń podjadanie trudnym.

W Fit Kalorie znajdziesz zbilansowane menu w każdym rodzaju diety, niezależnie do tego czy wybierasz pakiet Wege, Standard czy Dairy&Gluten Free.
W Fit Kalorie znajdziesz zbilansowane menu w każdym rodzaju diety, niezależnie do tego czy wybierasz pakiet Wege, Standard czy Dairy&Gluten Free. mat. prasowe

Niewyspanie to podjadanieBrak odpowiedniej ilości snu sprawia, że w naszym organizmie produkowany jest w większej ilości hormon głodu - grelina. Dlatego osobom zmęczonym ciężko jest się powstrzymać przed podjadaniem. Strategia w tym wypadku jest oczywista - wysypiać się (około 8 h snu) w czystym, wywietrzonym i zaciemnionym pokoju, gdzie temperatura nie przekracza 20 st. C. Osoby niewyspane mają też mniej zasobów siły woli. Ciężej jest im powstrzymać się przed sięganiem po kuszące jedzenie. Warto się wysypiać i potraktować to jako inwestycję w niemarnowanie czasu.

Ze współpracy dietetyków i kucharzy rodzą się posiłki ciekawe, pyszne, estetycznie podane, a przy tym pełnowartościowe. Tak smakuje zdrowie!
Ze współpracy dietetyków i kucharzy rodzą się posiłki ciekawe, pyszne, estetycznie podane, a przy tym pełnowartościowe. Tak smakuje zdrowie! mat. prasowe

GłódOczywiste, ale warte przypomnienia. Stosowanie zbyt restrykcyjnych diet, prędzej czy później będzie skutkowało przejadaniem się. Dietę redukcyjną można zbilansować w taki sposób, by nie doświadczać silnego głodu. Zastanawiasz się, ile kalorii powinieneś spożywać? Kalkulator dziennego zapotrzebowania energetycznego znajdziesz na stronie www.fitkalorie.pl. Ważne jest także jedzenie w sposób uważny (skupienie się na jedzeniu, wyłączenie TV, odłożenie telefonu, zwolnienie tempa jedzenia) zdecydowanie może pomóc w ograniczeniu podjadania.

Zastanawiasz się którą dietę wybrać? Zobacz menu na najbliższe dni! www.fitkalorie.pl/menu
Zastanawiasz się którą dietę wybrać? Zobacz menu na najbliższe dni! www.fitkalorie.pl/menu mat. prasowe

Zajadanie napięcia emocjonalnegoPomocne okazują się techniki relaksacyjne, aktywność fizyczna czy ograniczenie nadmiernego stresu i presji na co dzień. Nieocenione jest wsparcie otoczenia i mówienie o swoich emocjach zamiast jedzenia pod ich wpływem. Zachęcam też do zapisywania w dzienniku swoich uczuć i refleksji, szczególnie do przyglądania się sobie w te dni, kiedy podjadania jest wyraźnie więcej.

Jak widać podjadanie jest niczym wierzchołek góry lodowej, a jego przyczyny są często niewidoczne dla oczu. Odkrycie przyczyn podjadania i zajęcie się nimi automatycznie sprawi, że podjadanie ulegnie zmniejszeniu a z czasem wyeliminowaniu.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (3) 1 zablokowana

 • mniej żryć i tyle ...

  • 5 5

 • To głód to przyczyna

  • 1 0

 • Polecam

  Polecam Fit Kalorie, dzięki cateringowi już nie podjadam a waga spada

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Masz trądzik? Pozbądź się problemu
Masz trądzik? Pozbądź się problemu
badania, konsultacje
gru 11
sobota, g. 10:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Warsztaty z odpoczywania
Warsztaty z odpoczywania
słuchowisko
gru 20
poniedziałek, g. 18:30
Gdańsk, Projektornia
Zdrowy sen
Zdrowy sen
zajęcia rekreacyjne
gru 10
piątek, g. 19:45
Gdańsk, Helse Medica Sp. z o.o

Ogłoszenia polecane

Najczęściej czytane