Wiadomości

stat

Ostatni poród na Klinicznej. Rusza nowy oddział w CMN

Ostatni poród w historycznym szpitalu przy ul. Klinicznej zostanie przyjęty 3 lutego.
Ostatni poród w historycznym szpitalu przy ul. Klinicznej zostanie przyjęty 3 lutego. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Na przestrzeni ostatnich stu lat przyszło tam na świat 250 tys. dzieci, a już niebawem, 3 lutego, w szpitalu przy ul. Klinicznej zobacz na mapie Gdańska zostanie odebrany ostatni poród. Z kolei między 4 i 6 lutego Kliniki Położnictwa oraz Neonatologii przenosić się będą do nowego budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Nowoczesny trakt porodowy ruszy na pełnych obrotach 7 lutego 2019.Koniec porodówki na Klinicznej jest bez wątpienia momentem historycznym. Ostatnie sto lat to ćwierć miliona odebranych porodów. Zanim na Klinicznej zostanie odebrany ostatni poród, warto przypomnieć sobie historię tej niezwykłej placówki.

Historia gdańskiego "bocianiego gniazda"


Zasadniczy kompleks budynków szpitala przy ul. Klinicznej wybudowano w latach 1910-1912. Od samego początku pełnił on funkcję szpitala położniczego i chorób kobiecych oraz szkoły kształcącej położne. Akademia Lekarska (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny) obiekty przejęła w roku 1945 roku. Historyczny zespół szpitala wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków, prowadzonej przez biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku.

Ostatni poród 3 lutegoPonad sto lat funkcjonowania szpitala przyniosło wiele historycznych momentów. To na ul. Klinicznej urodzili się m.in. prezydent Paweł Adamowicz, laureat literackiej Nagrody Nobla Günter Grass i wielu innych znanych i cenionych gdańszczan. To tutaj w 1971 roku przyszły na świat drogami natury w 33. tygodniu ciąży słynne gdańskie pięcioraczki (trzech chłopców i dwie dziewczynki). Tutaj wreszcie miał miejsce pierwszy w Polsce zabieg zamknięcia przepukliny oponowo-rdzeniowej na otwartej macicy, przeprowadzony w 2004 roku, oraz wiele innych nowatorskich operacji. Warto wspomnieć też o najnowszych sukcesach pracujących tam specjalistów, jak chociażby urodzenie dziecka przez pacjentkę po leczeniu nowotworu trzonu macicy. Zresztą na przestrzeni lat leczeniem najcięższych i najbardziej skomplikowanych przypadków zajmowali się właśnie lekarze tej kliniki.

45 lat gdańskich pięcioraczków


Standard na poziomie europejskimIle masz dzieci?

jedno

26%

dwoje

37%

troje

11%

czworo

3%

pięcioro

1%

więcej niż pięcioro

2%

nie mam dziecka

20%
3 lutego 2019 na ul. Klinicznej zostanie odebrany ostatni poród, a pomiędzy 4 i 6 lutego 2019 Kliniki Położnictwa oraz Neonatologii przenosić się będą do budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przy ul. Smoluchowskiego 17 zobacz na mapie Gdańska. Nowy trakt porodowy ruszy pełną parą 7 lutego 2019.

- Kończy się pewna epoka w historii Gdańska. Jednak zmiany, które właśnie następują, to zmiany na lepsze - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - Pacjentki, tak jak dotychczas, będą otoczone profesjonalną opieką przez naszych specjalistów, przy czym standard Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie znacząco przewyższał poprzednią lokalizację Kliniki Położnictwa. W nowym szpitalu pacjentki będą miały do dyspozycji przestronne 1-, 2-osobowe sale z łazienkami. To standard na poziomie europejskim.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest szpitalem o najwyższym stopniu referencyjności, co oznacza, że opiekę znajdują tu zarówno kobiety w ciąży o prawidłowym przebiegu, jak również te, których ciąża jest zagrożona, ma patologiczny przebieg, znajduje się w grupie wysokiego ryzyka.

Przeszła hormonalną terapię raka trzonu macicy, teraz urodziła zdrowe dziecko


W Centrum Medycyny Nieinwazyjnej znajdzie się 9-łóżkowy Oddział Izolacyjny, Oddział Położniczo-Noworodkowy liczący 18 łóżek oraz Oddział Położnictwa Aseptycznego i Oddział Patologii Ciąży - każdy dysponujący bazą 20 łóżek. W nowej siedzibie zlokalizowanych będzie też sześć sal porodowych, trzy sale do cesarskiego cięcia i sale wzmożonego nadzoru.

Opinie (134) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje