badania, konsultacje

stat

3. Urodziny Bohatera Borysa

data:
23 września 2018 (niedziela)
godzina:
11:00 - 15:00
miejsce:

NCK  mapa

adres:
Gdańsk, Korzenna 33/35 (Ratusz Staromiejski)
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT

Urodziny Bohatera Borysa to idea, za którą stoi potrzeba systematycznego i konsekwentnego budowania wiedzy i świadomości społecznej nt. chorób rzadkich, ich wczesnego rozpoznawania i diagnozowania, a także dostępnych w Polsce terapii leczniczych i rehabilitacyjnych.Choroby rzadkie są definiowane jako takie, które dotyczą niewielkich populacji pacjentów - czasami kilku/kilkunastu osób w całym kraju. Jednak w związku z tym, że istnieje aż około 7000 rzadkich chorób, cierpi na nie od 6 do 8% populacji na świecie. Oznacza to, że na całym świecie choruje 350 mln osób, w Europie ponad 30 mln osób, to tak jakby cała ludność Malty, Luksemburga, Cypru, Estonii, Łotwy, Słowenii, Litwy, Chorwacji, Irlandii, Słowacji i Finlandii była chora na choroby rzadkie. W Polsce jest ok 2-3 mln. takich osób, a to prawie tak, jakby wszyscy mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Łodzi byli chorzy. Choroby te różnią się między sobą przyczyną (jednak aż 80% z nich ma podłoże genetyczne), przebiegiem, jak również sposobem leczenia. Wiele z nich jest niestety nieuleczalnych, a co gorsza, w 75% dotyka dzieci. Jednym z tych dzieci jest Borys, Bohater Borys (więcej o BB przeczytacie na www.bohaterborys.pl). 9-letni chłopiec, który od trzech lata zmaga się z rzadką, genetyczną i nieuleczalną chorobą zwaną leukodystrofią metachromatyczną, w skrócie MLD. I to właśnie historia drogi Bohatera Borysa, od diagnozy przez przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych do codziennej rehabilitacji i stymulacji stała się inspiracją do spotkania i rozmowy o rzeczach ważnych i trudnych w prosty i zrozumiały sposób.

23 września b.r. o godz. 11:00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku będzie niepowtarzalna okazja, aby przyjrzeć się bliżej i zrozumieć, na czym polegają choroby rzadkie, dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy i jak niewiele trzeba zrobić, aby pomóc innym, dla których ta pomoc jest czasem bezcenna.

A te wspomniane ważne rzeczy i ważne osoby, które o nich opowiedzą to:
1. Tempus fugit, czyli opowieść o znaczeniu szybkości w neurologii - prof. Maria Mazurkiewicz - Bełdzińska (Klinika Neurologii Rozwojowej Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku),
2. Wirus który leczy, kilka słów o terapiach genowych i perspektywach na przełom - prof. Krzysztof Kałwak (Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei"),
3. Sprawny Niepełnosprawny, czyli mózg na WF-ie - słów kilka o rehabilitacji osób niepełnosprawnych - prof. Stanisław Kowalik (Katedra Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych AWF w Poznaniu),
4. Choć nie mówię, to mam wiele do powiedzenia - jak mówić bez słów - Agnieszka Pilch (Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych "Krok za krokiem" w Zamościu oraz Stowarzyszenie Mówić bez Słów - ISAAC Polska.,
5. Nosiciel - wyrok czy wyzwanie? Krótka rozprawa o badaniach prenatalnych w chorobach rzadkich - prof. Krzysztof Łukaszuk (Kliniki i Laboratoria Medyczne INVICTA, Zakład Pielęgniarstwa Położniczo - Ginekologicznego Gdański Uniwersytet Medyczny, Klinika Endokrynologii Ginekologicznej Warszawski Uniwersytet Medyczny).

Honorowy patronat nad Wydarzeniem objęli:
Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego,
Paweł Adamowicz - Prezydent Miasta Gdańska,
prof. Marcin Gruchała - Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W trakcie wykładów planowane są warsztaty dla dzieci pt. "Zrozumieć Bohatera", dotyczące emocji towarzyszących chorobie dziecka, które poprowadzą terapeuci ośrodka Zakątek Agi w Gdyni.

Natomiast Wydarzenie jak co roku poprowadzi Małgorzata Brajner, aktorka Teatru Wybrzeże.

Dodatkowo, w związku z tym, że we wrześniu upłyną 3 lata od wspomnianego przeszczepu u Bohatera Borysa, będzie to również okazja, aby poświętować jego "nowe" trzecie urodziny. A jak urodziny, to musi być i kawa, i tort, dlatego też wspólnie z Krzysztofem Ilnickim z UMAM Patisserie oraz Adamem Świerżewskim z Drukarnia Cafe zaprosimy Państwa na wyjątkowe, niespotykane (rzadkie) ciastko i kawę, a dla miłośników wytrawnych smaków wspólnie z Bistro Familia przygotujemy kibiny z dorszem atlantyckim od PAOP - będzie pysznie!

Jakby tego było mało, całość uświetni występ niepowtarzalnego i wyjątkowego zespołu Remont Pomp z Gdańska (www.remontpomp.bandcamp.com). Zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

Reasumując, czeka nas spory zastrzyk WIEDZY|MUZYKI|EMOCJI!
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, liczba dostępnych miejsc jest ograniczona.
Szczegóły na: www.bohaterborys.pl/urodziny-bb / www.fb.com/bohaterborys
Warsztaty intymnie o porodzie
wrz 27

czwartek, godz. 11:00 - 14:00

Gdynia,
bilety 29 zł
bilety 150 zł
przedsprzedaż 100 zł
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij