• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziesięć razy więcej cytologii. Kobiety chętnie korzystają z darmowych badań

Wioleta Stolarska
26 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Badanie cytologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie cytologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy.

Dziesięciokrotnie zwiększyła się liczba wykonywanych badań cytologicznych w szpitalach Copernicus w ciągu pierwszego roku trwania kampanii "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię". Do tej pory z darmowych badań skorzystało prawie 3 tys. kobiet na Pomorzu. Twórcy kampanii chcą uświadamiać pacjentkom, że wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy można całkowicie wyleczyć, program potrwa jeszcze dwa lata.



Jak często wykonujesz badanie cytologiczne?

2986 darmowych badań cytologicznych, 4057 spotkań informacyjno-edukacyjnych - to efekty programu wspierającego profilaktykę raka szyjki macicy wśród mieszkanek Pomorza.

Województwo pomorskie zajmuje wysokie miejsce w Polsce pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy. Tylko ok. 30 procent kobiet zgłasza się tu na badania (dla całego kraju 40 proc.). Kampania tylko w ubiegłym roku spowodowała 10-krotny wzrost wykonanych badań cytologicznych w szpitalach Copernicus.

- W Polsce pomimo ciągle niezadowalającej zgłaszalności kobiet na cytologię w ramach programu profilaktycznego NFZ, wynoszącej około 25-30 proc., statystyki zachorowalności stopniowo się poprawiają i wynoszą obecnie 10-11 zachorowań/100 tys. kobiet. Niestety wskaźnik ten jest nadal niepokojąco wysoki w porównaniu ze średnią europejską, wynoszącą ok. 5-6 zachorowań/100 tys. Musimy pamiętać, że profilaktyka naprawdę ratuje życie. Regularnie wykonywana cytologia rozpoznaje nie tylko komórki raka złośliwego, ale przede wszystkim cały szereg zmian przednowotworowych, nieinwazyjnych, które rozwijają się podstępnie, bezobjawowo i w bardzo długim czasie, nawet do 7-10 lat przed wystąpieniem raka. Prawidłowe leczenie tych stanów prawie całkowicie eliminuje ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego - tłumaczy dr Magdalena Wojtkiewicz, specjalista onkologii klinicznej i radioterapii.

Raz na trzy lata



Głównym celem trzyletniej kampanii jest edukacja w zakresie profilaktyki nowotworowej raka szyjki macicy, budowanie świadomości społecznej i promocja badań cytologicznych. W ramach projektu aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, mają dostęp do bezpłatnych badań cytologicznych. Warunkiem udziału w projekcie jest brak wykonanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ w ciągu ostatnich trzech lat.

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przedrakowy a co się z tym wiąże - dzięki odpowiedniemu leczeniu - zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Cytologia wykrywa też obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

- Dzięki kampanii spośród 3 tys. kobiet, które skorzystało z badań, dziewięć pań zostało skierowanych do badań diagnostyki pogłębionej. To nie oznacza nowotworu, ale na pewno muszą być pod specjalną opieką - dodała dr Magdalena Wojtkiewicz.
Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Najgorszy wynik w Europie



Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem częstotliwości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 10 proc. gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 50 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium.

Mistrz profilaktyki



Na zdrowiu pań szczególnie powinno zależeć ich pracodawcom, dlatego spółka Copernicus ogłosiła konkurs na Mistrza Profilaktyki dla tych firm, które umożliwią swoim pracownicom wykonanie darmowych badań w godzinach pracy.

Chodziło o zachęcenie i umożliwienie zatrudnionym w firmie kobietom w wieku 25-59 lat udziału w bezpłatnych badaniach cytologicznych. Do końca października 2018 roku firmy, instytucje oraz organizacje mogły zgłaszać swój udział w konkursie, by następnie promować profilaktykę raka szyjki macicy w swoich miejscach pracy. O zwycięstwie decydowała liczba wykonanych badań cytologicznych.

Zwycięzcy zostali wybrani w trzech kategoriach: mikro- i małe przedsiębiorstwo (do 50 pracowników), średnie przedsiębiorstwo (do 250 pracowników) oraz duże przedsiębiorstwo (powyżej 250 pracowników).

Laureatami konkursu zostali:
  • Mikro- i małe przedsiębiorstwo: Pan Dragon
  • Średnie przedsiębiorstwo: Fuji Film
  • Duże przedsiębiorstwo: Urząd Miejski w Gdańsku

Miejsca

Opinie (39)

  • Korzystaja z darmowych bo na NFZ gdzie trafiaja grube miliony nie mozna liczyc. Co miesiac place na to kilkaset zlotych, a i tak zawsze musze isc prywatnie

    • 7 0

  • Znajoma zrobiła cytologię, nawet drugi stopień specjalizacji i pracy nie może znaleźć

    w tym zawodzie a troche ją to kosztowało, ok 15 tys. za podyplomówkę medyczną potem kilka lat półdarmowego stażu specjalizacyjnego w laboratoriach , egzaminy państwowe i nic. Odradzam.

    • 2 1

  • Na tipsy 100 PLN, czemu nie, ale 30 na cytologię żal (1)

    Cytologia, to tanie badanie, to warto uświadamiać

    • 8 8

    • Żal, żal do czasu... Aż usłyszysz, że gdyby pani przyszła ze 3-4 lata wcześniej... A teraz to nie wiele można zrobić. Ot wtedy człowiekowi dopiero żal...

      Też myślałam, że to drożej. Faktycznie w prywatnym gabinecie ginekologicznym 50 zł, ale już w przychodni państwowej 20 zł.

      • 0 0

  • Wirusa HPV łapią panowie latając do prostytutek

    a potem przynoszą swoim kobietom do domu i rak szyjki macicy gotowy .

    • 2 3

  • (1)

    cytologie, mammografie, biopsje a potem z małego nie dającego żadnych negatywnych objawów pryszczyka przez grzebanie w tym robi się nagle rak i rozsiewa po całym organizmie. chyba wam zycie niemile chodzic na takie badania.

    • 1 12

    • Pewnie. Lepiej czekać aż z tego pryszcza zrobi się rak i zabierze cię do trumny. A może wystarczyło usunąć, bo był niezłośliwy i żyć długie lata w zdrowiu.

      • 2 1

  • sr*ły muchy będzie wiosna... (2)

    będzie trawa lepiej rosła...

    Ja będąc u pewnego lekarza ( teraz moje opinie kasuje na swój temat, bo są nieprzychylne) prosząc go o skierowanie na zwykłe badania krwi i moczu-profilaktycznie dostałam odmowę. Usłyszałam od niego czy coś mi dolega. Powiedziałam mu, że nie wiem i chcę to sprawdzić. Usłyszałam cyt." jakby tak każdy przychodził po skierowanie to by nie było pieniędzy dla tych, co tego potrzebują"... a skąd ja mam wiedzieć czy tego nie potrzebuję?? Cisza. Wyszłam. Zrobiłam badania prywatnie. Także takie hasła badajmy się już na mnie nie działają. Okaże się, że coś mi rzekomo jest po takim badaniu a następne będzie kosztowało 1500zł, które wykluczy podejrzenia. Kasa musi się zgadzać. "Dla tych, co tego potrzebują" pfffff

    • 5 0

    • (1)

      Może zmień lekarza?
      To u mnie było odwrotnie. Przychodzę do lekarza pierwszego kontaktu w pewnej sprawie. Pani patrzy w kartę, że nie było mnie u niej ponad 5 lat i zaczęła mnie namawiać żebym przyszła na jakieś badania kontrolne, chociaż krew i mocz zbadać.

      • 0 0

      • zmieniłam lekarza. A ciekawostką jest to że w zeszłym roku dał mi skierowanie bez problemu.. po "skardze" do NFZ otrzymałam odpowiedź iż zgodnie z Dziennikiem Ustaw bla bla lekarz nie miał prawa odmówić i informację taką miałam przekazać do przychodni i bezpośrednio do przełożonego tego "lekarza" też tak uczyniłam. Do dziś cisza.

        • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Galeria Przymorze zachęca do oddawania krwi

imprezy i akcje charytatywne

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Najczęściej czytane