10 mln zł dla GUMedu na Pracownię Symulacji Kardiologicznej

W środę 26 września, podczas konferencji prasowej, nastąpiło uroczyste wręczenie symbolicznego czeku na stworzenie Centrum Stymulacji Kardiologicznej. Na zdj. Janusz Cieszyński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Marcin Gruchała - rektor GUMedu, Agata Smoleń reprezentująca partnera projektu, prof. Marcin Fijałkowski z I Kliniki Kardiologii GUMed, lider projektu.
W środę 26 września, podczas konferencji prasowej, nastąpiło uroczyste wręczenie symbolicznego czeku na stworzenie Centrum Stymulacji Kardiologicznej. Na zdj. Janusz Cieszyński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Marcin Gruchała - rektor GUMedu, Agata Smoleń reprezentująca partnera projektu, prof. Marcin Fijałkowski z I Kliniki Kardiologii GUMed, lider projektu. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Gdański Uniwersytet Medyczny wzbogaci się o unikatową Pracownię Symulacji Kardiologicznej, która znacząco poprawi jakość specjalizacyjnego kształcenia kardiologicznego. Budżet projektu wynosi przeszło 10 mln zł, a jego realizacja zakłada, oprócz zakupu wysokiej klasy sprzętu, przeszkolenie ok. 900 osób, w tym stażystów, rezydentów, a także specjalistów chcących podnieść swoje kompetencje zawodowe.Żadna z polskich uczelni medycznych nie kształciła specjalistów za pomocą symulacji. System nie uwzględnia nabywania w ten sposób nowych umiejętności, co odbiega od standardów europejskich.

Pracownia Symulacji Kardiologicznej za przeszło 10 mln złW najbliższym czasie ta sytuacja ma ulec poprawie, ponieważ Gdański Uniwersytet Medyczny otrzyma środki na utworzenie unikatowej Pracowni Symulacji Kardiologicznej. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) na lata 2014-2020, a budżet projektu "Podniesienie jakości wysokospecjalistycznego kształcenia podyplomowego w zakresie kardiologii" wynosi 10,5 mln zł.

- Bardzo się cieszę, że jest motywacja, aby o takie projekty występować - mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji przekazania dotacji Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. - To jest taka polska cecha, że zawsze mieliśmy wykwalifikowane kadry, a nie mieliśmy sprzętu. Cały świat był tego świadom i chciał pozyskać te nasze kadry, zresztą nie tylko w medycynie, ale i w każdej innej dziedzinie. Wierzę w to, że takie projekty jak ten pozwolą się kształcić lepiej, a pieniądze, którymi mają zamiar wesprzeć medycynę Ministerstwo oraz Narodowy Fundusz Zdrowia przyczynią się do tego, że nasi specjaliści nie będą szukali pracy za granicą, tylko będą mogli w pełni się realizować w polskich placówkach ochrony zdrowia.
Janusz Cieszyński reprezentujący Ministerstwo Zdrowia i prof.Marcin Gruchała - rektor GUMedu podczas podpisywania umowy.
Janusz Cieszyński reprezentujący Ministerstwo Zdrowia i prof.Marcin Gruchała - rektor GUMedu podczas podpisywania umowy. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

We współpracy z warszawskim partneremPartnerem projektu jest Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, który jest głównym klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym o najwyższym stopniu referencyjności oraz ważnym ośrodkiem kształcenia podyplomowego w dziedzinie kardiologii w Polsce.

- Jako rektor muszę powiedzieć, że jestem ogromnie dumny z tego, że Gdański Uniwersytet Medyczny będzie wdrażał kolejny projekt o tak dużym znaczeniu. Fakt, że realizację tego projektu powierzono nam oraz naszemu warszawskiemu partnerowi świadczy o tym, że kardiologia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym stoi na bardzo wysokim poziomie. - mówił podczas konferencji prasowej prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Projekt jest niezwykle zaawansowany, ponieważ ma za zadanie stworzenie centrów symulacji zaawansowanych procedur kardiologicznych. Oznacza to, że lekarze, podobnie jak piloci odrzutowców, będą mieli możliwość przećwiczyć bardzo skomplikowane procedury w warunkach symulacyjnych, zanim przyjdzie im je realizować w sytuacji realnego zabiegu na sali operacyjnej.
Dr Jerzy Karpiński, Janusz Cieszyński, prof. dr hab. Marcin Gruchała, Agata Smoleń, prof. Marcin Fijałkowski podczas konferencji prasowej.
Dr Jerzy Karpiński, Janusz Cieszyński, prof. dr hab. Marcin Gruchała, Agata Smoleń, prof. Marcin Fijałkowski podczas konferencji prasowej. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Szkolenie dla blisko tysiąca lekarzyWładze uczelni podkreślają, że powstanie takiej jednostki, dzięki możliwości prowadzenia kursów wykraczających poza program specjalizacji, w znaczący sposób poprawi jakość wysokospecjalistycznego kształcenia kardiologicznego. Szacuje się, że w ramach projektu przeszkolonych zostanie aż 900 osób. W szkoleniach takich będą mogli wziąć udział lekarze, rezydenci, stażyści, lekarze odbywający specjalizację w trybie pozarezydenckim, a także specjaliści chcący podnosić kompetencje zawodowe.

Potrzeba takich szkoleń była podnoszona na spotkaniach zarządów sekcji towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a zakres pożądanych kompetencji, jakie uczestnicy mieliby nabyć w trakcie realizacji projektu, jest wynikiem konsultacji ze środowiskiem odpowiedzialnym za kształcenie podyplomowe w zakresie kardiologii.

Zakres szkoleń dotyczy zagadnień opartych o Evidence Based Medicine. Szkolenia zostaną zorganizowane w ramach trzech modułów: echokardiografii przezprzełykowej, kardiologii interwencyjnej oraz szkoleń z tzw. Point of Care.

Opinie (11)

 • wszystkie inwestycje w Gdańsku a gdyńskie szpitale to lata siedemdziesiąte.

  • 11 6

 • A mają tam też symulator stania w kolejce i ćwiczenia dla lekarzy z braku kultury?

  • 23 8

 • To jest inwestycja w uczelni medycznej, służy kształceniu studentów

  • 8 1

 • A ty taki kulturalny?

  Idź prywatnie jak ci źle. Zabieg prywatnie w Zurichu za 900 tys zl. Zapraszamy. Gratis widok na jezioro

  • 5 4

 • Super. Dziękuję za pieniądze pomysł i wykonanie

  Pomorze jest dumne z GUM edu i jego rozwoju. Szkoda tylko, że szkolimy kadry dla szpitali zagranicznych. Społeczeństwo płaci na naukę medyków a potem płaci pensje rezydentom, za których odpowiedzialność biorą ich kierownicy. A później młode cwaniaki pokazują nam wszystkim plecy ze słowami, że tu się nie da spokojnie pracować ani godnie zarobić.

  • 14 10

 • ...

  Im juz żadna kwota nie pomoże. Niech najpierw uczą empatii i pokory. Kształci sie ludzi, którzy maja za nic innego czlowieka. Juz nie wspomne jaki poziom wiedzy...

  • 13 8

 • To ten zacofany PiS

  Janusz Cieszyński. Absolwent SGH z wieloma wyróżnieniami ekonomista i sukcesami jako menadżer Orange Polska. Ma 30 lat jest młody i bardzo zdolny i już z świetnymi wynikami w korporacjach. Był zresztą w ekipie doradczej Morawieckiego. I to z ramienia PiS. Aż dziwne...przecież to partia ludzi bez wykształcenia i ze wsi. A wychodzi na to ze maja ludzi młodych i inteligentnych do tego świetnie znających obecne realia rynku i ekonomii. A w PO? Cwaniaki,sportowcy,celebryci i aktorzy. Elektorat kiczu,tandety i plastiku

  • 15 18

 • sam nie wierzysz w te oskarżenia, które nabazgroliłeś

  dlaczego Minister zamiast zwiększyć liczbę studentów (od lat bez zmian) chce ściągać do Polski obcych lekarzy

  To jest Minister RP ?????

  • 1 2

 • A gdzie jest inwestycja w czlowieka? Szacunek dla niego i jego zdrowia i zycia? Ma racje piszacy, ze gdynskie szpitale to bieda

  • 2 0

 • Właśnie chodzę prywatnie i kultury od tego lekarzom nie przybywa

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kung Fu Senior 55+ - darmowe warsztaty
Kung Fu Senior 55+ - darmowe warsztaty
warsztaty, spotkanie
wrz 1-31.12
Gdańsk, Przyjazna dłoń
Zdrowy sen
Zdrowy sen
zajęcia rekreacyjne
gru 10
piątek, g. 19:45
Gdańsk, Helse Medica Sp. z o.o
Skontroluj swoje znamiona
Skontroluj swoje znamiona
badania, konsultacje
gru 12
niedziela, g. 9:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.

Ogłoszenia polecane

Najczęściej czytane