• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zrobić test prawdy

Izabela Małkowska
19 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Test na obecność wirusa HIV: kilka chwil, które mogą zmienić życie. Test na obecność wirusa HIV: kilka chwil, które mogą zmienić życie.

Ona wyjeżdża na trzy dni do matki, on decyduje się na skok w bok. Albo inaczej: on zostaje w domu z dziećmi, ona wyjeżdża służbowo i spędza noc z przygodnie poznanym sąsiadem z hotelowej restauracji. Miało być tylko raz, bez większych zobowiązań i konsekwencji. A wyszło tragicznie w skutkach.



Na numer telefonu zaufania dzwoni chłopak. Narzeczona wyjechała za granicę, on poszedł na imprezę. Pod wpływem alkoholu trafił do łóżka z przypadkową dziewczyną, po dwóch tygodniach miał już objawy ostrej choroby retrowirusowej, wykonany kilka tygodni później test dał wynik pozytywny. Świat jednego z najlepszych studentów renomowanej uczelni zawalił się jak domek z kart.

Czy robiła(e)ś kiedyś test na obecność wirusa HIV?

- Każdego dnia w Polsce dwie osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Kiedy zacząłem pracować w fundacji, byłem zdziwiony, gdy zobaczyłem, jakich ludzi, z jakich grup społecznych dotyczy ta choroba - mówi Adam Hęćko, psychoterapeuta uzależnień gdańskiego Monaru i wiceprzewodniczący Fundacji Pomorski Dom Nadziei. - Są wśród nich artyści, pracownicy naukowi, bankowcy na wysokich stanowiskach - innymi słowy osoby, które zakaziły się HIV poprzez kontakty seksualne. Można powiedzieć, że wizerunek osoby zakażonej HIV biorącej dożylnie heroinę odchodzi do lamusa. Dziś są to przeciętni, aktywni zawodowo ludzie, nie mający kontaktów z narkotykami.

Od czasu działalności Fundacji Pomorski Dom Nadziei, czyli od 2005 roku, w punkcie diagnostyczno-konsultacyjnym wykonano prawie 8,5 tysiąca badań, z czego 118 dało wynik pozytywny.

- Rocznie średnio zgłasza się do nas około 1500 osób wykonujących testy w kierunku HIV - opowiada Hęćko. - Jeszcze w 2008 roku 11 wyników było pozytywnych. W 2009, przy podobnej ilości badań, pozytywnych wyników było 28, tak samo w roku 2010. Liczba nowych zakażeń w Trójmieście prawie trzykrotnie się zwiększyła. Ten wzrost pojawił się także w związku z wyjazdami wielu osób na tzw. seks-wakacje, m.in. do Tajlandii. Usługi seksualne są tam bardzo tanie, w naszym przeliczniku to kwestia ok. 30 złotych. Sporo takich wyjazdów skończyło się zakażeniem. Najczęściej przebiega ono bezobjawowo, wielu ludzi nie ma symptomów ostrej choroby retrowirusowej występujących przeważnie po dwóch tygodniach od chwili zakażenia. A jeśli choroba rozwija się bezobjawowo i rozpocznie się faza AIDS, nawet włączenie leków nie jest tak skutecznie, jak w jej właściwej fazie.

Jak jednak podkreśla Hęćko, odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie może znacznie przedłużyć życie zakażonego. Wiele krajów zachodnich klasyfikuje HIV/AIDS jako chorobę przewlekłą.

- Dlatego tak ważna jest profilaktyka, po to są także badania kobiet w ciąży, w Polsce niestety słabo rozpropagowane - podkreśla Hęćko. - Np. w krajach UE testy w kierunku HIV wykonuje 90 proc. kobiet w ciąży. U nas jedynie 10 proc., a przecież od 2008 roku te badania są refundowane. Jeśli kobieta dowie się o swoim zakażeniu, istnieje ponad 99 proc., że dziecko urodzi się zdrowe. Dziś jeśli nawet dwie osoby są dodatnie, to istnieje 99 proc. szansy, że dzięki specjalnej terapii mogą mieć zdrowe potomstwo. Lekarze tak dopasowują leki, że w momencie porodu poziom wirusa we krwi jest niemal zerowy. Wielu zakażonych podopiecznych fundacji ma zdrowe dzieci.

To kolejny przykład na to, jak ważne jest poznanie swojego statusu serologicznego. Nie każdy jednak ma odwagę taki test wykonać.

- Wszyscy się boją - przekonuje Hęćko. - W 2000 roku my, pracownicy poradni, zrobiliśmy sobie testy. I każdy miał pietra, jedna dziewczyna nie zrobiła sobie ich wcale, nie chciała wiedzieć. Zawsze jest pytanie: czy lepiej nie wiedzieć i stać się przyczyną zakażenia osoby, którą kochamy, czy się zbadać i zadbać o siebie i partnera? To nie jest rak, który ingeruje w tego tylko człowieka i nie wychodzi poza niego. AIDS to niestety choroba zakaźna, można nią zakazić osobę, którą się kocha.

Wiele osób myśląc o wykonaniu testu zadaje sobie pytanie: jak będę żył, kiedy okaże się, że jestem chory..?

- Ludzie, których wynik testu okazał się pozytywny, opowiadają, że gdy dowiedzieli się o swojej chorobie, świat zawalił im się na głowę. Inni mają wrażenie uczestniczenia w jakimś absurdalnym śnie, z którego muszą się obudzić albo myślą o samobójstwie - opowiada Hęćko. - Jednak warto zrobić badania. Kiedy człowiek wie, to dużo rzeczy może zaplanować. Ale tak, zgadzam się, ta wiedza jest cholernie ciężka psychicznie - to choroba inna, niż wszystkie. Ludzie się jej boją, a korzenie tego strachu są proste, prasa na początku epidemii pisała: dżuma XX wieku. Albo przekonanie, że to kara za grzechy wciąż gdzieś pokutuje, powodując, że ludzie się wstydzą.

Żeby przełamać wstyd, Fundacja Pomorski Dom Nadziei prowadzi anonimowy punkt, w którym można wykonać testy w kierunku HIV. Przeprowadzane są też akcje mające na celu uświadomienie ludzi, jak uniknąć zagrożenia chorobą.

- Z programów profilaktycznych fundacji skorzystało ponad 10 tys. osób. W ubiegłym roku nową akcją "Bezpieczne gruchanie" zostało objętych trzy tysiące studentów - wylicza Hęćko. - Mam wrażenie, że myślenie o AIDS zaczyna się zmieniać, szczególnie wśród młodych ludzi. U starszych trudno o zmiany, ale świadomość młodych jest zupełnie inna. Porównując do tego, co było przed laty, różnica jest ogromna. Prowadziłem zajęcia w pewnej klasie liceum i dziwiłem się, że wszyscy byli tak zorientowani w temacie. Okazało się, że ich koleżanka miała trudną sytuację, chciała sobie zrobić test, trzy czwarte klasy poszło z nią, żeby dać jej wsparcie i też sobie takie testy zrobili. Nieprawdopodobna rzecz.


Bezpłatne i anonimowe badania w kierunku HIV można wykonać w prowadzonym przez Fundację Pomorski Dom Nadziei Punkcie Konsultacyjno - Diagnostycznym (PKD) przy NZOZ Invicta w Gdańsku, ul. Podwale Grodzkie 2 (obok Dworca Głównego PKP) w poniedziałki i czwartki w godz. 17.00 - 20.30.

Miejsca

Opinie (15) 4 zablokowane

  • A teraz mały teścik: (5)

    Rezerwuarem AIDS są małpy zamieszkujące Afrykę. Jakim sposobem choroba ta przeszła na ludzi?

    • 1 15

    • a czy zaskoczy cię taka informacja, że... (2)

      ...pierwszym pacjentem u którego wykryto tę chorobę był biały homoseksualista z Kandy, pracujący jako steward w liniach lotniczych?

      • 3 3

      • (1)

        dobra, dobra. Ponad 70% ludzi chorych na AIDS jest hetero.

        • 4 1

        • Ktoś pewnie bzykał małpę :)

          • 3 3

    • Wirus zmutował. ALe większość ludzi odpowie, że przez kontakt seksualny z małpą:)

      • 4 1

    • wtedy gdy ludzie uwierzyli w darwinizm że pochodzą od małpy i zarazili sie głupotą małpią głupota

      każdy kto ma choć troszke rozumu prrzeczyta choćby ulotke dołonczona do testu na kturej wyrażnie pisze podpunkt 2 wrażliwośc i toxycznośc .
      że w chwili obecnej niema na świecie żadnego standardowgo badania przy pomocy którego można by stwierdzić obecność przeciwciał na hgv 1 i hgv 2 w krwi człowieka

      • 0 0

  • dlatego ja walę co popadnie

    ale w kaloszu.

    • 9 9

  • a jak tam Święty Jan Paweł II i sprzeciwianie się prezerwatywom dla pobożnych afrykańczyków??

    • 16 6

  • Hej (3)

    "miał już objawy ostrej choroby retrowirusowe" mam pytanie jakie to objawy?

    • 6 3

    • (1)

      powiększone węzły chłonne, gorączka, kaszel itp - ja to wiem

      • 3 0

      • objawy podobne do grypy?co ?

        • 2 0

    • objawy retrowirusa

      Choroba retrowirusowa rozwija się od kilku dni do kilku tygodni (zwykle 2–4 tygodnie) po zakażeniu wirusem. U większości pacjentów pojawiają się objawy podobne do grypy, gorączka, limfadenopatia (powiększone węzły chłonne), bóle mięśni, wysypka, bóle głowy, wymioty itd. Pacjenci mogą mieć wszystkie z powyższych objawów, część z nich lub żadne. Stan ten może trwać od kilku dni do nawet 10 tygodni, zwykle jednak mija po ok. 2 tygodniach.
      W bardzo rzadkich przypadkach pojawia się objaw Bella.
      Ostra choroba retrowirusowa bywa często mylnie diagnozowana np. jako grypa lub angina. Właściwe rozpoznanie ma jednak istotne znaczenie, m.in. ze względu na fakt, że pacjent posiada wysoki poziom zaraźliwości. Szacuje się, że nawet połowa nowych zakażeń HIV nastąpiła niedługo po zakażeniu i w trakcie trwania choroby.
      Jak wykazują badania medyczne, im cięższe objawy i dłuższy okres trwania choroby tym szybszy jest postęp infekcji i przejście do fazy AIDS. Rozpoznanie ostrej choroby retrowirusowej jest ważne, gdyż zaraźliwość jest w tym okresie zwiększona.

      • 2 0

  • odp Hej

    Ostra choroba retrowirusowa rozwija się od kilku dni do kilku tygodni (zwykle 2–4 tygodnie) po zakażeniu wirusem. U większości pacjentów pojawiają się objawy podobne do grypy, gorączka, limfadenopatia (powiększone węzły chłonne), bóle mięśni, wysypka, bóle głowy, wymioty itd. Pacjenci mogą mieć wszystkie z powyższych objawów, część z nich lub żadne. Stan ten może trwać od kilku dni do nawet 10 tygodni, zwykle jednak mija po ok. 2 tygodniach.
    W bardzo rzadkich przypadkach pojawia się objaw Bella.
    Ostra choroba retrowirusowa bywa często mylnie diagnozowana np. jako grypa lub angina. Właściwe rozpoznanie ma jednak istotne znaczenie, m.in. ze względu na fakt, że pacjent posiada wysoki poziom zaraźliwości. Szacuje się, że nawet połowa nowych zakażeń HIV nastąpiła niedługo po zakażeniu i w trakcie trwania choroby.
    Jak wykazują badania medyczne, im cięższe objawy i dłuższy okres trwania choroby tym szybszy jest postęp infekcji i przejście do fazy AIDS. Rozpoznanie ostrej choroby retrowirusowej jest ważne, gdyż zaraźliwość jest w tym okresie zwiększona.

    • 6 0

  • nie zarażenie ale zakażenie (1)

    Nie zarażenie ale zakażenie to nie zaraza !!!!!! Trzeba spełnić kilka warunków aby doszlo do zakazenia:
    kontakt seksualny bez zabezpieczenia
    kontakt z krwią
    matka - dziecko - innych nie ma !!!!!!!!!!!!!!

    • 4 7

    • zapomniałeś także o pocie(chyba)

      • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane