• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Daleka podróż? Zobacz, gdzie wykonać konieczne szczepienia

Piotr Kallalas
26 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Wszyscy, którzy chcą przygotować się do dalekich podróży mogą skorzystać m.in. z usług Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Wszyscy, którzy chcą przygotować się do dalekich podróży mogą skorzystać m.in. z usług Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Wyprawy nawet w najodleglejsze rejony świata nie są w dzisiejszych czasach problemem. Zanim jednak wybierzemy się na taki wyjazd, warto odpowiednio zadbać o zdrowie. Jak się przygotować? Podpowiadamy, gdzie w Trójmieście szukać pomocy specjalisty.



Czy planując wycieczkę w egzotyczny rejon korzystasz z porady specjalisty?

Usługi związane z medycyną podróży są odpłatne, a więc nie obejmuje ich dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdy wykupujemy wycieczkę po okazyjnych cenach warto pamiętać, że koszty mogą wzrosnąć o te związane z profilaktyką, np. szczepieniami lub lekami przeciwmalarycznymi.

Wiodący ośrodek na Pomorzu

W Trójmieście największym ośrodkiem, który umożliwia badania pod kątem medycyny podróży, jest Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT). Jest to jeden z najstarszych ośrodków tego typu w Polsce i z pewnością miejsce najbardziej rozpoznawalne przez pomorskich podróżników. Gdyńska placówka umożliwia zarówno kompleksowe badania przesiewowe jak i profilaktykę i konsultacje. Cennik ze wszystkimi usługami znajduje się na stronie placówki.

Oprócz Centrum Medycyny Tropikalnej na terenie Trójmiasta znajduje się wiele przychodni oraz gabinetów, które również oferują kompleksowe usługi z zakresu medycyny podróży. Profilaktyka to nie tylko szczepienia, to także informacje i odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu, czasami zwrócenie uwagi na pewne szczegóły, jak stosowanie specjalnych środków na komary czy moskitiery, które w znacznym stopniu niwelują ryzyko zakażenia.

- Porada dotyczy szczepień ochronnych, profilaktyki przeciwmalarycznej i innych chorób przenoszonych przez owady, zachowania właściwej higieny, zapobieganie biegunkom oraz innym potencjalnym zagrożeniom związanych z podróżą, pomoc w przygotowaniu apteczki podróżnika, zachowanie w samolocie w przypadku długich przelotów, profilaktyka w przypadku choroby wysokościowej, a nawet przypomnienie o dodatkowym ubezpieczeniu - ważnym elemencie w przypadku dalekich wyjazdów, gdzie dostęp do placówek służby zdrowia nie zawsze jest łatwy - mówi dr Barbara Białyńska z Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku.
Kiedy i jak skorzystać z konsultacji?

Niezależnie od tego, czy jedziemy walczyć z meandrami Amazonki, czy przecierać austriackie, leśne szlaki, każdy wyjazd za granicę powinien zmusić nas wcześniej do wyszukania przynajmniej elementarnych informacji o regionie, do którego się udajemy. Wyjazd rozpoczyna się z chwilą podjęcia decyzji o podróży, a przygotowanie i dbanie o własne zdrowie oraz naszych bliskich powinno stanowić jego integralną część.

- O zdrowiu warto pomyśleć przed każdą podróżą, ale przede wszystkim dotyczy to dalekich wypraw, do regionów tropikalnych i krajów rozwijających, w których warunki sanitarne odbiegają od europejskich standardów. Dużo zależy także od charakteru i długości wyjazdu oraz oczywiście od stanu zdrowia osoby, która planuje podróż - informuje dr Agnieszka Wroczyńska z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.
Skoro dostępność centrów medycyny podróży jest tak duża i tak łatwo można dostać się do specjalisty, to czy na konsultacje możemy pójść z marszu? Zdecydowanie nie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że o takiej wizycie należy pomyśleć zawczasu i skompletować szereg istotnych informacji.

- Warto przygotować się także do samej konsultacji lekarskiej i sprawdzić podstawowe informacje o miejscu podróży. Ważna jest często sama trasa w obrębie kraju, do którego jedziemy. Przykładowo są takie kraje w Afryce, które w całości leżą w strefie zagrożenia malarią, a są państwa w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie malaria występuje na ograniczonym terenie. Dalej należy przygotować podstawowe informacje dotyczącego własnego zdrowia i zgłosić się odpowiednio wcześnie - dodaje Agnieszka Wroczyńska.
Lekarze zwracają uwagę na termin 6-8 tygodni jako czas, który w pełni i komfortowo pozwoli przygotować się i wprowadzić w życie zalecenia specjalisty. Jest to bezpieczny okres, dzięki któremu zdążymy przede wszystkim ukończyć program szczepień. Oczywiście jeśli z różnych przyczyn, najczęściej zawodowych, nie mamy tyle czasu do wyjazdu to i tak warto zgłosić się do poradni i włączyć profilaktykę. Istnieje także przyśpieszony schemat szczepień o zwiększonych dawkach ("last minute" wśród szczepień), który jest jednak kosztowniejszy i wymaga częstszych wizyt przed i niekiedy kolejnych powtórzeń po wyjeździe.

Kto powinien być szczególnie ostrożny?

Oczywiście nikt nam nie zabroni wyjazdu, jednak są pewne sytuacje, w których specjaliści odradzają podróż. Szczególnie mowa tu o regionach o podwyższonym ryzyku malarycznym. Takich miejsc powinny wystrzegać się przede wszystkim małe dzieci i kobiety w ciąży, które mogą przejść chorobę o wiele ciężej. Dlatego, jeśli nie jesteśmy zobligowani pracą, warto jeszcze raz dokładnie przemyśleć pomysł wyprawy.

- Wyjazd z dziećmi najczęściej związany jest z urlopem i wypoczynkiem. Aby nie stał się koszmarem, powinien być dobrze zaplanowany i zabezpieczony. Profilaktyka powinna być dostosowana do indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych, w tym wieku i stanu zdrowia podróżujących. Z uwagi na inaczej funkcjonujące układy odpornościowe u dzieci i kobiet w ciąży, ciekawość i brak wiedzy u dzieci, są oni bardziej narażeni na rozregulowanie i bardziej narażeni na zagrożenia środowiskowe - informuje dr Małgorzata Ogint z przychodni Swissmed w Gdańsku.
Szczepienia zmniejszają ryzyko

Ryzyko choroby, która nie tylko może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, ale też może skomplikować nam życie po powrocie, zmniejszają szczepienia ochronne.

W niektórych krajach są one koniecznością. Podstawowym tego typu schorzeniem jest żółta gorączka. W przypadku, gdy nie przedstawimy dowodu szczepienia, możemy zostać objęci kwarantanną, niewpuszczeni do kraju, bądź przymusowo zaszczepieni na granicy (lepiej to jednak zrobić u siebie). Kraje po prostu same chronią się przed rozprzestrzenianiem chorób, które mogą skutkować śmiercią.

Oprócz szczepionek obowiązkowych istnieją także rutynowe i zalecane szczepienia. Przykładem mogą być te przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężca czy odry oraz szczepienia zalecane w wybranych sytuacjach, jak przeciwko wściekliźnie czy japońskiemu zapaleniu mózgu.

Czy jedno szczepienie wystarcza na całe życie?

W zależności od typu choroby, a co za tym idzie rodzaju szczepionki, są różne okresy ochronne. Niektóre szczepionki działają przez całe życie, inne musimy po kilku latach powtarzać.

Jeśli jednak ktoś wyjeżdża regularnie, przykładowo co najmniej raz w roku, warto za każdym razem wybrać się na konsultacje. Być może będzie to tylko jednostkowe uzupełnienie profilaktyki. Przygotowanie do wyjazdu to podstawa, może się jednak okazać, że także po powrocie będzie nas czekać wizyta w poradni.

- Każdy podróżnik, który po powrocie z egzotycznego wyjazdu skarży się na występowanie dolegliwości powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty chorób tropikalnych. W razie pojawienia się gorączki po pobycie w regionie zagrożonym malarią konieczna jest jak najszybsza diagnostyka tej choroby umożliwiająca skuteczne leczenie. Do UCMMiT podróżny może także zgłosić się w celu przesiewowych badań, co niekiedy przyśpiesza rozpoczęcie terapii w razie utajonej infekcji tropikalnej. W niektórych sytuacjach badania po powrocie z tropiku są wskazane nawet u osób bez żadnych objawów chorobowych, np. po podróży w szczególnie trudnych warunkach sanitarnych lub długotrwałego wyjazdu. Dotyczy to także turystów, którzy zetknęli się z chorobą w podróży, bądź przebywali w regionach zagrożonych epidemią - tłumaczy Agnieszka Wroczyńska.

Miejsca

Opinie (8) 1 zablokowana

  • Kolega autor jakiś nowy? To wybaczam ten "wiodący ośrodek", choć to paskudny rusycyzm. (1)

    Choć zaskakują te "dr" przy lekarzach. na pewno wszyscy są doktorami?

    • 7 22

    • Wiodący ośrodek jako rusycyzm... Wszyscy zdrowi?

      • 6 0

  • Warto się do tego stosować, szczególnie po powrocie z wyjazdu. Przywleczone choroby mogą być dla nas paskudne.

    • 5 0

  • z tego co wiem,to nie ma szczepionki przeciw pis

    • 13 10

  • Znajomy wrócił z Afryki 20 lat temu, "przywiózł" amebę

    nie do wyleczenia, ma ciągłe dolegliwości, chudziutki jak szkapa

    • 1 0

  • Warto zaplanować przed podróżą

    Bardzo dobrze, o takich kwestiach powinno się mówić głośno. Niektóre choroby mają bardzo ciężkie powikłania, więc warto zadbać o profilaktykę. Byłam zarówno w Afryce jak i w Ameryce Południowej i zawsze na pierwszym miejscu stawiałam bezpieczeństwo. Tu więcej: http://zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/podroze/kiedy-sie-szczepic/

    • 1 0

  • Szczepienia w trybie przyspieszonym wcale nie są droższe niż normalnie.

    Liczba przyjętych dawek jest taka sama, tylko w krótszym odstępie czasu. Jeśli chodzi o konsultacje przed szczepieniem to z tego co wiem w Gdyni w UCMMiT są najtańsze, a przecież tam pracują najlepsi fachowcy.

    • 1 0

  • Szczepienia - koniecznie!

    Nie szczepimy się póki nie a strachu, póki nie zachoruje ktoś z rodziny. A tymczasem dziadostwa zza granicy to paskudna sprawa - mega bół, powikałania etcl https://www.facebook.com/Certus.Prywatna.Lecznica/app/328293807320965/- tu fajnie są pokazane najważniejsze info w temacie.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Zostań dawcą szpiku

imprezy i akcje charytatywne

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane