• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z kartą EKUZ za granicę. Bezpiecznie?

Elżbieta Michalak
9 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Jeśli chcesz osobiście złożyć wniosek o EKUZ, uzbrój się w cierpliwość. Na swoją kolej poczekasz ok. godziny. Na zdjęciu Pomorski Oddział NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie 69. Jeśli chcesz osobiście złożyć wniosek o EKUZ, uzbrój się w cierpliwość. Na swoją kolej poczekasz ok. godziny. Na zdjęciu Pomorski Oddział NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie 69.

Choć aby skorzystać z porady lekarza podczas zagranicznej wycieczki nie potrzebujesz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, jej posiadanie przyspieszy odzyskanie pieniędzy wydanych na leczenie.



Zanim wybierzesz ubezpieczenie, dowiedz się dokładnie, jakie prawa i możliwości ci ono daje. Zanim wybierzesz ubezpieczenie, dowiedz się dokładnie, jakie prawa i możliwości ci ono daje.

Czy jadąc na wakacje wykupujesz ubezpieczenie?

Wyjeżdżasz za granicę i myślisz o ubezpieczeniu z EKUZ? Chcesz szybko odzyskać wydane na leczenie pieniądze? Podpowiadamy gdzie oraz jak wyrobić EKUZ, co nam ona daje, od czego nas ubezpiecza i ... jakich kosztów nie pokrywa.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument pozwalający nam skorzystać z usług państwowej opieki zdrowotnej podczas pobytu w jednym z państw członkowskich UE, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii czy Szwajcarii.

Karta wydawana jest nie tylko w celach turystycznych, ale także w przypadku zaplanowanych wizyt, odwiedzin rodziny lub znajomych, odbycia podróży służbowej, czy choćby podjęcia nauki za granicą.

Kto może skorzystać z EKUZ? Wszyscy ubezpieczeni, a także dzieci (do 18 roku życia) rodziców nieubezpieczonych oraz osoby uprawnione, które mają decyzję i zgodę na wyjazd za granicę. Osoby nieubezpieczone lub niemające prawa do świadczeń na innej podstawie nie mogą uzyskać karty EKUZ.

Jak zdobyć kartę? Jest ona całkowicie darmowa. Wystarczy złożyć wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający nasze ubezpieczenie. W Trójmieście złożyć go można osobiście, w dwóch miejscach. W Gdańsku, w siedzibie NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie lub w Gdyni w punkcie obsługi ubezpieczonych znajdującym się przy ul. Śląskiej 53. Wszyscy, którzy zdecydują się na osobiste złożenie wniosku, powinni przygotować się na co najmniej godzinę spędzoną w kolejce.

- Obecnie zainteresowanie kartą jest duże, od 1 lipca do 5 lipca wydaliśmy ich ponad 6 tys. - mówi Maria Sztenc, kierownik Wydziału Spraw Świadczeniobiorców pomorskiego NFZ. - Dlatego czas oczekiwania na swoją kolej wynosi ok. godziny. Zdecydowanie najwięcej ludzi jest jednak w godz. 14-15:45.

Nie trzeba stać w kolejkach, są inne możliwości złożenia wniosku. Można zrobić to mailowo, na adres biurowss@nfz-gdansk.pl, a można też przefaksować wniosek na nr (58) 32-18-551 lub wysłać go pocztą na adres Pomorskiego NFZ: ul. Marynarki Polskiej 148, 80-865 Gdańsk. Pamiętajmy o dołączeniu aktualnego dokumentu ubezpieczenia. Jeśli zaznaczymy w formularzu opcję wysłania dokumentu na nasz adres, otrzymamy go w przeciągu pięciu dni. Nasz wniosek musi zostać odesłany w czasie 3 dni od momentu jego wpłynięcia/dostarczenia do oddziału NFZ.

Jakie możliwości daje ubezpieczonym EKUZ? Przede wszystkim możliwość skorzystania w innym kraju UE ze świadczeń medycznych nagłych (wypadek, uraz, zawał, złamanie) i niezbędnych z medycznego punktu widzenia (w sytuacji silnej gorączki czy zatrucia, potrzeby wypisania recepty itp.)

Ubezpieczenie nie zapewnia jednak pokrycia wszystkich poniesionych przez pacjenta kosztów leczenia, jak choćby transportu powrotnego do Polski, czy kosztów przewozu pacjenta karetką. Karta nie jest też alternatywą dla ubezpieczenia podróży i nie obejmuje prywatnych usług opieki zdrowotnej czy kosztów związanych z zagubionym bagażem lub kradzieżą.

Razem z EKUZ pacjent otrzyma informacje o tym, jakie w wybranym przez niego kraju pobierane są opłaty za świadczenia zdrowotne, w tym zabiegi stomatologiczne, w jakim stopniu pacjenci pokrywają koszty transportu medycznego oraz gdzie znajdują się placówki medyczne, w których pacjent może szukać pomocy.

Co istotne, w przypadku gdy za granicą posłużymy się kartą EKUZ, nie można zapomnieć o zatrzymaniu opłaconych rachunków za leczenie. Są one warunkiem otrzymania refundacji w Polsce.

Jeśli więc chcemy podczas wyjazdu za granicę czuć się w pełni bezpieczni, powinniśmy pomyśleć nad dodatkowym ubezpieczeniem.

- Przy wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim celem podróży oraz sposobem spędzania czasu - mówi Agnieszka Rosa z zakładu ubezpieczeń PZU SA. - Dopełnieniem EKUZ może być choćby kompleksowe ubezpieczenie turystyczne, np. takie jak Wojażer - PZU Pomoc w Podróży, które gwarantuje organizację i pokrycie kosztów pomocy medycznej, m.in. leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, transportu medycznego w miejscu pobytu, transportu do kraju, poszukiwania i ratownictwa w trudno dostępnych rejonach.

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie podróżne warto przemyśleć wariant, jaki chcemy wykupić. Często ten podstawowy ceną niewiele różni się od rozszerzonego. Różnica widoczna jest natomiast w zakresie zapewnianych nam świadczeń.

- Ubezpieczenie podróżne w wersji podstawowej, w cenie 2,5 zł/dzień, pokrywa m.in. koszty leczenia za granicą, badania, zabiegi, koszty operacji, dojazd lekarza do miejsca chorego, jeśli sytuacja tego wymaga, nagłe zachorowania, wypadki, pobyt w placówkach służby zdrowia, koszty hospitalizacji i repatriacji - mówi Maciej Kuźmicz, rzecznik prasowy Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia. - Natomiast wariant rozszerzony, którego koszt wynosi 5,10 zł/dzień, pokrywa dodatkowo koszty pobytu np. w miejscu hospitalizacji, osoby towarzyszącej, koszty ratownictwa, ubezpieczenie bagażu, czy przerwania podróży.

Szukasz odpowiedniego dla siebie ubezpieczenia wakacyjnego? Skorzystaj z oferty którejś z dostępnych w naszym katalogu firm.
Elżbieta Michalak

Opinie (53) 2 zablokowane

  • kto to jest wedlug NFZ za osoba, majaca decyzje i zgode na wyjazd za granice? (1)

    czyja decyzja,czyja zgoda? na co? po co?

    churlil powiedzial ze polska to podly kraj ,rzadzony przez glupich ludzi.

    • 13 3

    • Nie wszystko jest to prawda. Po pierwsze nie trzeba mieć dowodu u ezpieczenia, bo babeczki ma miejscu sprawdzają w systemie i od razu wydają karty. My nie mieliśmy i powiedziano nam, ze nie szkodzi, bo od ręki sprawdzają. Jechaliśmy do 2 krajów i nie dostaliśmy żadnego papierka z cenami usług medycznych. Wydawane są krótkie notki z info o kraju docelowego, adresami, ale ani słowa nie ma o cenach. poza tym trwa to krócej niż godzinę. Mila obsługa, babki są pomocne, uwijają się, trwa to naprawdę chwile. Przynajmniej na Podwalu.

      • 3 0

  • eWUŚ i EKUZ (5)

    Jak widać dalej trzeba dygać z zaświadczeniem o ubezpieczeniu, mimo, że mamy wdrożony eWUŚ. Zupełnie tego nie rozumiem.

    • 61 1

    • a gdzie zaświadczenie o zaswiadczeniu można dostać ?

      • 14 0

    • błąd (1)

      Wcale nie trzeba. Wystarczy dowód osobisty i wniosek wypełniony na miejscu.

      • 5 1

      • Wierutna BE...ZDURA!!!

        Dwa tygodnie temu składając wniosek miła (naprawdę miła) Pani powiedziała, że mój tytuł ubezpieczenia to Bank Gdański, w którym nie pracuję od 2003 roku!

        Tak więc, musiałem udać się do ZUS po potwierdzenie ubezpieczenia, wrócić z nim, na szczęście Pani z NFZ nie kazała mi ponownie czekać w kolejce.
        Pozdrawiam Panią ze stanowiska 1.

        • 2 1

    • Nie trzeba, babki nam w systemie sprawdziły i bez rmua wydały karty, na podstawie dowodów i formularza

      • 1 0

    • cytuję"

      "Jak zdobyć kartę? Jest ona całkowicie darmowa. Wystarczy złożyć wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający nasze ubezpieczenie."

      Do tego zdania się odniosłem w moim poprzednim komentarzu. Jeżeli rzeczywiście jest wsparcie ze strony eWUŚ to super! Skoro piszecie, że nie trzeba to warto, by odpowiednia poprawkę w artykule dodała redakcja.

      • 1 0

  • (2)

    znów bajzel

    • 9 1

    • Jaki tam bajzel? Jakie tam znowu? (1)

      Kartę EKUZ można wyrobić sobie od dawna. Po wypadku w Rumunii pokazałem tylko dowód osobisty, tą kartę i wszystko było załatwione; rentgen i cała reszta opieki bez problemu i za darmo*

      Opłaca się też chwilę pomyśleć i wyrobić kartę przed sezonem wakacyjnym (karta jest ograniczona czasowo, ale w moim wypadku była na czas 3 miesięcy) to wówczas zamiast stać 1h można wejść i z miejsca wszystko załatwić bez urlopowych tłumów ;)

      *tylko przeczytajcie o tym jakie prawa macie w KONKRETNYM kraju do którego jedziecie, bo EKUZ w takich słowackich górach i tak nie zwalnia z kosztów akcji ratowniczej np.; wszystko wg. praw i przepisów państwa w którym jesteście (no, ale to oczywiste...)

      • 1 0

      • uhuhu! darmowy rentgen w rumunii

        celebryta normalnie

        • 2 2

  • obywtaele szwedzcy w Szwecji tez placa (1)

    z wlasnej kieszeni za transport karetka do/ze szpitaala, za wizyte w przychodni 180 koron, w szpitalu 300 koron i sa to oplaty adminstracyjne, wychodzi wiecej niz te 2,5 zl z ubezpieczenia z Polski.

    • 8 1

    • co tak kiepsko w tej szwecji?

      • 3 0

  • Morze...?

    Morze...? Tak! Bałtyckie!

    • 15 0

  • Państwo w Państwie :D (5)

    "Nie trzeba stać w kolejkach, są inne możliwości złożenia wniosku. Można zrobić to mailowo, na adres biurowss@nfz-gdansk.pl, a można też przefaksować wniosek na nr (58) 32-18-551, lub wysłać go pocztą na adres Pomorskiego NFZ, ul. Marynarki Polskiej 148, 80-865 Gdańsk. Pamiętajmy o dołączeniu aktualnego dokumentu ubezpieczenia. "
    a to EWUŚ w NFZ nie działa? :D NFZtowi mam dawać dowód ubezpieczenia?
    No bez jaj :D

    A swoją drogą. W nosie mam EKUZ. Wyjeżdżam na wakacje i wykupuje sobie ubezpieczenie w TU i mam w nosie:) A pieniądze niewielkie w porównaniu do komfortu jaki się ma. Jak się już wyjeżdża za granicę to 70 zł to nie majątek :)

    Pozdrawiam, szczególnie górę z NFZ :D

    • 8 7

    • Niezła kryptoreklama. (1)

      Liczysz na podwyżkę?:-)

      • 2 0

      • A gdzie ja wymienilam Towarzystwo Ubezpieczeniowe???

        • 0 0

    • (1)

      Weź pod uwagę, że ubezpieczyciele robią problemy ze zwrotem kosztów jak nie masz EKUZ-a, najczęściej mówią, że oni zwracają za to co jest powyżej EKUZ-a, a za to co obejmuje EKUZ nie chcą płacić.

      • 1 0

      • Bzdura. Ubezpieczyciele po prostu zwracają kasę od jakiejś kwoty np 50 i nie ma to związku z ekuz. Tak jest od dawna. Wszystko masz w warunkach i nie ma tam ani słowa o ekuz. Kupując zgadzasz się podstawowe koszty wziąć na siebie. Dlatego lepiej mieć darmowe ekuz plus ubezpieczenie od wypadków, oc itd.

        • 0 0

    • trzeba udowodnic NFZtowi ze jest sie w nim ubezpieczonym

      hahahhahah

      • 4 0

  • To że istnieje ta karta - to dobrze... (1)

    ...ale w dobie informatyzacji, wstyd że cokolwiek trzeba załatwiać, stać w kolejkach, gromadzić jakieś plastiki itp.

    • 13 3

    • wniosek można wysłać mailowo, a karte mogą przysłać na adres, ale fakt, plastików coraz więcej

      • 0 0

  • eee (1)

    ekuz, spoko, dwa razy przydała się moim znajomym we Włoszech, Erką do szpitala po niezłym wypadku, panowie (sanitariusze) spytali tylko o kartę i zapakowali bez niej nie byłoby tak kolorowo;]

    • 11 1

    • oczywiście, że warto, przynajmniej we Włoszech

      szpitale we Włoszech wręcz domagaja się tej karty. Dzięki posiadaniu karty EKUZ nie wydałam ani grosza po poważnym wypadku na nartach (ani moja pryw. ubezpieczalnia też)

      • 0 0

  • Wielka Brytania (2)

    tutaj karte wyrabia sie online , trwa to okolo 10 min, potem listem do domu i tyle. jezeli ktos na teren wielkiej brytanii przyjezdza jako turysta i cos sie dzieje nie tak ze zdrowiem to poprostu nalezy sie zglosic do najblizszego osrodka (medical centre) nikt nie bedzie tu nikogo scigal o karte ekuz.

    • 5 5

    • Guzik prawda.

      Chrzanisz, ekuz jest przydatny. Nikt w UK nie będzie cię leczył za darmo. Ekuz też może nie wystarczyć, warto się ubezpieczyć dodatkowo.

      • 0 0

    • [*]

      ZAGRANICO

      • 0 0

  • EKUZ to kolejna sciema!!Juz było wiele takich przypadków ze Osły z NFZ nieuznały leczenia z wypadku

    Bo zagranicą jest inny standard leczenia w POlsce dostępny tylko dla POsłów w luksusowych klinikach!!Ale autorka tylko pappuguje informacje rządowe. Wszystko co robi rzad wtym kraju to pozory i fikcja dla naiwniaków a w rzeczywistości za wszystko Polak ma płacić sam kilka razy za to co już dawno zapłacił!!Taniej jest opłacić sobie ubezpieczenie na miejscu w kasie chorych danego państwa!

    • 2 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Depresja poporodowa. Rozmowa z psycholożką Martą Zawadzką-Zboś

spotkanie, konsultacje

Najczęściej czytane