• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejscy lekarze wśród liderów środowiska medycznego

Piotr Kallalas
26 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Sześciu pomorskich naukowców znalazło się na Liście Stu najbardziej wpływowych ludzi medycyny i służby zdrowia. Sześciu pomorskich naukowców znalazło się na Liście Stu najbardziej wpływowych ludzi medycyny i służby zdrowia.

Sześciu pomorskich naukowców znalazło się na prestiżowej Liście Stu najbardziej wpływowych ludzi medycyny i służby zdrowia. To duże wyróżnienie tym bardziej, że w ścisłej czołówce konkursu są prof. Jacek Jassem oraz dr Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.



Nominowani to nie tylko najbardziej zasłużeni i doświadczeni naukowcy w swoich dziedzinach, ale przede wszystkim osoby, które w minionym roku realnie zmieniały polską medycynę i wpływały na sytuację w polskiej służbie zdrowia. Choć plebiscyt w kategorii "Medycyna" wygrał prof. Henryk Skarżyński - dyrektor Światowego Centrum Słuchu, a w kategorii "Ochrona służby zdrowia" dr Konstanty Radziwiłł, wśród wyróżnionych nie zabrakło też pomorskich lekarzy.

Kategoria "Medycyna"

Prof. Jacek Jassem. Prof. Jacek Jassem.
Prof. Jacek Jassem od wielu lat zmienia oblicze polskiej onkologii i działa na rzecz świadomości społecznej w tym temacie. Jest prawdziwym weteranem konkursu (ten odbył się już po raz trzynasty) i od dłuższego czasu zajmuje miejsca bliskie podium. Tym razem znalazł się na drugim miejscu. Doceniono jego wkład w dyskusję związaną z pakietem onkologicznym, a także fundację Polskiej Ligi Walki z Rakiem, której jest współzałożycielem. Prywatnie profesor jest zapalonym podróżnikiem i jeżeli tylko uda mu się znaleźć czas, poświęca go na ekstremalne wyprawy ze znajomymi. Jak sam twierdzi, jest to jego prywatna odskocznia i tak nabiera energii do działania.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz. Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz.
W rankingu doceniona została nie tylko pomorska onkologia. Trzynaste miejsce zajął prof. Krzysztof Narkiewicz, wybitny specjalista w tematyce nadciśnienia tętniczego, a także prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i współzałożyciel Europejskiego Forum Nadciśnienia Tętniczego, które przyciągnęło największych badaczy hipertensjologii z Europy Środkowej. Profesor w ubiegłym roku otrzymał "gdańskiego nobla" czyli Nagrodę im. Jana Heweliusza.

Czterdzieste miejsce w rankingu zajęła prof. Małgorzata Myśliwiec. Można zaryzykować stwierdzenie "dopiero czterdzieste", ponieważ od dłuższego czasu nie ustają emocje związane z przełomową metodą tzw. "szczepionki na cukrzycę", nad którą prof. Myśliwiec pracowała od paru lat wraz z prof. Piotrem Trzonkowskim. Obecnie trwają prace nad rozpowszechnieniem terapii i zwiększeniem nakładów finansowych. Jednak już teraz wiadomo, że badania są przełomem, który w szybkim czasie może pomóc najmłodszym pacjentom. Małgorzata Myśliwiec od lat kieruje Katedrą i Kliniką Katedry Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Prof. Małgorzata Myśliwiec. Prof. Małgorzata Myśliwiec.
Wyróżniony został symbolicznie dziewięćdziesiątym szóstym miejscem prof. Bolesław Rutkowski, który całe swoje życie poświęcił nefrologii - zarówno tej pomorskiej, jak i ogólnopolskiej. Niewielu wie, że profesor prowadził pionierskie badania związane z toksyną mocznicową oraz wpłynął na powstanie pierwszych badań populacyjnych wczesnego wykrywania chorób nerek. Na uczelni jest znany jako tytan pracy, tutaj liczby mówią same za siebie: prof. Rutkowski jest autorem ponad 800 publikacji oraz kilkudziesięciu podręczników.

Prof. Bolesław Rutkowski. Prof. Bolesław Rutkowski.
Kategoria "Ochrona Służby Zdrowia"

To stosunkowo nowe wyróżnienie, które ocenia między innymi siłę publicznego oddziaływania. Tym bardziej cieszy fakt, że dr Tomasz Zdrojewski zajął wysokie siódme miejsce. Profesor w pełni zasłużył na to wyróżnienie. Jest autorem kluczowych projektów badawczych, które wpływały na profilaktykę chorób układ krwionośnego zarówno w regionie, jak i w całym kraju. Od lat pracuje na rzecz usprawnienia polityki prozdrowotnej i ochrony zdrowia. Obecnie Tomasz Zdrojewski prężnie kieruje Zakładem Prewencji i Dydaktyki Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii.

Dr Tomasz Zdrojewski. Dr Tomasz Zdrojewski.
Na liście został wyróżniony (miejsce dziewięćdziesiąte szóste), także dr Bartosz Karaszewski, który przebojem wdarł się do lekarskiego środowiska naukowego. Doktor pomimo młodego wieku jest laureatem wielu nagród, wyróżnień i stypendiów. Dr Karaszewski był pierwszym przewodniczącym Akademii Młodych Uczonych przy Polskiej Akademii Nauk. W swojej pracy zajmuje się fizjologią i patologią ośrodkowego układu nerwowego.

Dr hab. Bartosz Karaszewski. Dr hab. Bartosz Karaszewski.
Lista Stu to coroczny plebiscyt, który jest organizowany przez branżowe czasopismo "Puls Medycyny". W poprzednich latach laureatami byli między innymi dr Marek Balicki, Ewa Kopacz, prof. Marian Zembala czy prof. Zbigniew Religa.

Opinie (12)

  • Brawa! (1)

    Wspaniali ludzie, wspaniale osiagniecia. Szkoda, ze żyjemy w dzikim kraju, gdzie pracy lekarza sie nie docenia, wlasnego zdrowia również.
    Kolejny krok, który trzeba zrobic, to uświadamiac spoleczenstwo jak ważne jest zdrowie i profilaktyka we wlasnym otoczeniu.

    • 33 8

    • Odpowiedź

      Jak się czyta takie wpisy, to robi się niedobrze...

      • 0 0

  • (2)

    Super, że są tacy lekarze.Podziwiam że w takich czasach potrafią wybić się na czołówki gazet. Reszta to medycy nieudacznicy którzy gonią tylko za kasę , Najgorsi to ci pracujący na kontraktach i wykonujący zabiegi jednodniowe. Przestrzegam przed tymi ostatnimi.

    • 12 20

    • Oj widać (1)

      Że ktoś ma ból d.
      I tak lekarzy ubywa w takim tempie, ze za 2-3 lata nie bedzie nas mial kto leczyc. Nie dziwie sie- za granicą maja lepsze warunki pracy i placy, a i pacjenci jacys bardziej kulturalni.
      Jak dla mnie mogliby lekarzom placic i 10 razy tyle, byle jakosc byla na poziomie.

      • 9 5

      • tak bo 50 letni już nie powinni leczyć. Fakt a młodych się nie zatrudnia. To straszne.

        • 0 1

  • Liga Mistrzów nie dla nas .

    Świetnie , tylko spróbujcie się do nich dostać . Dla zwykłych śmiertelników są konowały odmawiające np. chorym na raka wystawienia zielonej karty w obawie o konsekwencje złego jej wypełnienia .

    • 21 8

  • (2)

    A może tak zrobić liste złych lekarzy w Akademii Medycznej jest ich pełno !!!!

    • 31 12

    • leczyliśmy tatę w Akademii Medycznej przez rok

      spotkaliśmy wspaniałych lekarzy, życzliwych, wysłuchujących, pogodnych, objaśniających temat bez lęku, a jednocześnie tyle, by pacjent zrozumiał.
      Byłam nierzadko wzruszona ich postawą, szczególnie doktora w pracowni Tomografii Komputerowej oraz hematologów.

      • 2 0

    • Najgorsi trafi li do szpitala na polankach

      • 0 0

  • Gumed

    Prym od lat tych samych ,gdzie młodzi i zdolni. Profesory bazują na pracy młodych i zbierają laury ,sami niewiele by zdziałali. Wierze młodym nie nadmuchanym profesorkom !

    • 13 3

  • jestem za

    Prof. Narkiewicz

    • 5 0

  • w UCM jest sporo wspaniałych lekarzy może lepsi niż profesorkowie np.Dr Porzeźińska,Dr Świerblewski .Jest ich duża lista

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Najczęściej czytane