• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek 12.03.2015

kwi 27

sobota, godz. 12:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
maj 12

niedziela, godz. 11:00

Gdańsk Brzeźno
Wstęp wolny
Światowy Dzień Nerek (ang. World Kidney Day) obchodzony jest w roku bieżącym po raz dziewiąty. Idea obchodów tego dnia należy do kilku organizacji międzynarodowych, takich jak: Światowa Federacja Narodowych Fundacji Nefrologicznych (International Federation of National Kidney Foundations), Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne (International Society of Nephrology), Europejskie Stowarzyszenie Nefrologiczne (European Renal Association- European Dialysis and Transplant Association) i wiele innych. Ze strony polskiej od samego początku obchody Światowego Dnia Nerek są organizowane wspólnie przez Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, Stowarzyszenie Nefrologia Polska (odpowiednik Narodowej Fundacji Nefrologicznej), Krajowy Zespół Konsultanta Medycznego w dziedzinie Nefrologii oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych. Głównym celem ustanowienia tego Dnia było i jest zwrócenie uwagi na problemy związane z występowaniem chorób nerek w społeczeństwie oraz ich następstwa. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że przewlekłe choroby nerek były i są nadal niedocenionym z punktu widzenia epidemiologicznego zagadnieniem. Jak bowiem wynika z szeregu badań populacyjnych przeprowadzonych w wielu krajach na różnych kontynentach, co najmniej 10-12% ludzkości cierpi na przewlekłą chorobę nerek, w różnym stopniu zaawansowania. Podobne dane przynosi badanie epidemiologiczne PolNef przeprowadzone w mieście i gminie Starogard Gdański na Pomorzu. Oznacza to, że problem ten dotyczy na całym świecie blisko 500-600 mln ludzi, a w Polsce ponad 4 mln osób. Na uwagę, także zasługuje fakt, że częstość występowania przewlekłej choroby nerek w wieku podeszłym jest zdecydowanie większe niż u osób młodszych, poniżej 65 roku życia. Uświadomienie tego faktu zarówno społeczności medycznej, jak też społeczeństwu jest ogromnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, iż istnieje szereg niefarmakologicznych i farmakologicznych metod nefroprotekcji czyli ochrony przed rozwojem i/lub postępem przewlekłej choroby nerek.

Celem tegorocznego Światowego Dnia Nerek jest zwrócenie uwagi na ryzyko rozwinięcia przewlekłej choroby nerek w różnych populacjach społeczeństwa, zwłaszcza u osób z czynnikami ryzyka PChN (np. z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym). A hasłem tegorocznego Dnia jest:
"Zdrowe nerki dla wszystkich" (ang. Kidney health for all)

Transplantacja nerki jest najlepszą metodą leczenia nerkozastępczego pacjentów z nieodwracalną, schyłkową niewydolnością nerek (5 stadium przewlekłej choroby nerek), w tym osób starszych. Rozpoczęcie leczenia nerkozastępczego zazwyczaj polega na rozpoczęciu dializ a następnie przeprowadzeniu badań na podstawie, których można włączyć chorego na listę oczekujących na przeszczepienie nerki. Jeżeli jednak przyjmiemy zasadę, że kwalifikacja do leczenia nerkozastępczego obejmuje również kwalifikację do przeszczepienia to pojawia się szansa na przeszczepienie nerki jeszcze zanim chory wymaga dializ (tzw. przeszczepienie wyprzedzające; ang. pre-emptive kidney transplantation). W przypadku oczekiwania na przeszczepienie nerki od dawcy zmarłego nie ma gwarancji na transplantację zanim pojawi się konieczność leczenia dializami. Jednak bezsprzeczną korzyścią jaką odnosi chory nawet w przypadku rozpoczęcia dializ jest jego obecność na liście oczekujących na transplantację. Skraca to czas oczekiwania na transplantację o okres czasu potrzebny do przeprowadzania badań i konsultacji niezbędnych do zgłoszenia na listę oczekujących. Wykazano, że , im dłużej trwa leczenie dializami, tym gorsze są wyniki późniejszej transplantacji. Ponadto pacjenci, którzy otrzymują przeszczep w okresie przeddializacyjnym, unikają powikłań związanych z przewlekłymi dializami, np. znacząco podwyższonego ryzyka sercowo-naczyniowego. Dodatkowo bezpośrednie koszty transplantacji wyprzedzających (m.in. leki, opieka medyczna) są w wymiarze długoterminowym znacząco niższe niż koszty ponoszone w przypadku dializ. Przeszczepienie nerki od dawcy żywego daje szansę na zaplanowanie odpowiedniego terminu zabiegu i tym samym jest postępowaniem wychodzącym naprzeciw idei przeszczepiania wyprzedzającego. Wyniki transplantacji nerek od dawców żywych przewyższają te uzyskane przy przeszczepianiu nerek od dawców zmarłych. W Polsce przeszczepianie nerek od dawców żywych nie jest częste i stanowi od 2 do 5% wszystkich transplantacji. Dla porównania w innych krajach europejskich czy USA odsetek ten stanowi nawet od 20 do 60% wszystkich przeszczepień. W sytuacji niedoboru narządów od dawców zmarłych istotne wydaje się popularyzowanie przeszczepiania nerek od dawców żywych zarówno w społeczeństwie jak i wśród pracowników ochrony zdrowia mających wpływ na podejmowanie decyzji przez chorych i ich rodziny.
Nie wszyscy chorzy z przewlekłą chorobą nerek muszą dojść do jej 5 stadium kiedy do konieczna jest kwalifikacja do leczenia nerkozastępczego. Zawsze należy pamiętać, iż gdy choroba wykryta jest we wczesnym stadium zaawansowania to szansa na jej wyleczenie lub zahamowanie dalszego uszkadzania lub chociaż zwolnienie tempa uszkadzania jest duża. Pierwszą oznaką uszkodzenia nerek jest obecność albumin w moczu. Badanie moczu pozwala na wykrycie nawet niewielkiej ich ilości już na początku choroby. Dodatkowo bardzo często w tej grupie chorych współistnieje nadciśnienie tętnicze. Nerki są głównym narządem w ustroju, który decyduje o prawidłowości ciśnienia tętniczego. Stąd w przypadku jakichkolwiek zaburzeń ich struktury i funkcji mogą stać się przyczyną nadciśnienia tętniczego. Z drugiej strony nadciśnienie tętnicze, szczególnie długotrwałe i źle kontrolowane może stać się przyczyną choroby nerek lub też spowodować postęp już istniejącego schorzenia tego narządu. Nadciśnienie tętnicze obok cukrzycy są głównymi sprawcami uszkodzenia nerek i konieczności leczenia nerkozastępczego. Dlatego też regularna i dobra kontrola ciśnienia tętniczego oraz właściwe leczenie cukrzycy stanowią podstawowe kanony skutecznej nefroprotekcji. Stąd tak ważna jest świadomość o konieczności okresowej kontroli ciśnienia tętniczego, oznaczania mikroalbuminurii, okresowego badania stężenia glukozy we krwi.


Taką możliwość będą mieli mieszkańcy Trójmiasta w dniu 12.03.2015 czwartek). W tym bowiem dniu w godzinach 11.00 - 16.00 w Galerii Handlowej Madison dyżurować będą przedstawiciele Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chcesz poddać się pomiarowi ciśnienia tętniczego?
Chcesz poddać się badaniu moczu?
Chcesz zasięgnąć informacji o nerkach i ich chorobach?
Chcesz poznać odpowiedź na pytanie:
Czy transplantacja nerki jest szansą na nowe życie?

Zgłoś się do nas!
Będziemy czekać na Ciebie!


Dodatkowo w ramach obchodów Światowego Dnia Nerek 2015 w Gdańsku zapraszamy na spotkanie naukowo-szkoleniowe, które odbędzie się dnia 18.03.2015r o godz:13:00
w sali wykładowej im. Prof.Wszelakiego
w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym
(teren Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego budynek nr 7, I piętro).

Tematy spotkania: Przewlekła choroba nerek w różnych grupach społeczeństwa oraz naturalna historia chorych z cukrzycową chorobą nerek.

Prof. Alicja Dębska-Ślizień
Konsultant Wojewódzki Katedry Nefrologii

Prof. Bolesław Rutkowski
Kierownik Katedry Nefrologii Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Opinie