• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porada dietetyka. Gorzki smak bólu

26 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże w walce z niektórymi chorobami Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże w walce z niektórymi chorobami

Ból towarzyszy człowiekowi od zawsze i jest ważnym, choć bardzo nieprzyjemnym, elementem naszego życia. To przykre doznanie, tak fizyczne jak i psychiczne, jest sygnałem ostrzegawczym w naszym organizmie. Ból może być przewlekły lub nagły, ma bardzo wiele przyczyn i postaci. Jego leczenie stanowi dla medycyny ogromne wyzwanie stąd nieustannie trwają nad nim badania. Żaden ból nie powinien być bagatelizowany. Nie należy też leczyć go na własną rękę w sytuacji, kiedy nie znamy jego przyczyny.



Czy wierzysz, że dieta pomaga w walce z chorobami?

Zapraszamy na kolejne porady udzielane naszym czytelnikom przez mgr Annę Słomkowską z Poradni Dietetycznej Trójmiasto Dietetyk. Dzisiaj opowiemy o przetworach owocowych i warzywnych.

Co łączy dietę z bólem?
Dieta może być jednocześnie jedną z przyczyn bólu, jak i środkiem łagodzącym. Warto zatem wiedzieć co może wywołać ból lub go nasilić, a następnie wyeliminować z diety produkty, które nam nie służą.

Ból migrenowy. Do przyczyn bólów migrenowych upatrywanych w diecie należy:
- długotrwałe stosowanie diety ubogiej w witaminy i minerały, a zawierającej wysokoprzetworzone produkty spożywcze,
- pośpiech w jedzeniu,
- pomijanie posiłków i zbyt małe spożycie płynów. Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują spadek glikemii, a to sprzyja bólom i zawrotom głowy. Dlatego należy jeść przynajmniej 4 razy dziennie i wypijać ok. 1,5 litra płynów w ciągu dnia,
- niska temperatura pokarmów - na ten czynnik narażone są głównie osoby, u których migreny występują dość często. Osoby takie powinny uważać na spożywanie zbyt zimnych pokarmów i napojów, kiedy ich organizm ma podwyższoną temperaturę na skutek np. treningu lub wysokiej temperatury otoczenia,
- stosowanie słodzików - aspartam dodawany do deserów, napojów, gum do żucia może być inicjatorem bólu migrenowego,
- dodatki do żywności (E) - benzoesany, azotyny i azotany, glutaminian sodu,
- zbyt duża dawka kofeiny,
- tyramina - związek chemiczny występujący w żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Zawierają go sery (pleśniowe, gorgonzola, feta, cheddar,parmezan), czekolada, konserwy, czerwone mięso, produkty blisko terminu ważności.
- synefryna - zawarta w owocach cytrusowych (grejpfruty, pomarańcze), w kiwi, mango i papai.

Bóle związane z układem pokarmowym (bóle brzucha, bóle górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dieta jest często przyczyną bólów brzucha i innych dolegliwości gastrycznych.

Zgaga - czyli cofanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co powoduje ból i pieczenie w klatce piersiowej. Zgagę może wywołać:
- zjedzenie zbyt obfitego posiłku,
- leżenie po posiłku,
- przejadanie się,
- jedzenie kwaśnych produktów (pomidory, owoce cytrusowe, soki owocowe),
- produkty tłuste i ostre,
- napoje gazowane i alkohol,
- otyłość*.

Bóle brzucha - z uwagi na różne źródła bólów brzucha, grupa ta wymaga dokładnej diagnostyki. Bóle sugerujące nie zawsze wskazują dokładne źródło ich pochodzenia i dlatego poddawane są dalszej diagnostyce. Bóle brzucha mogą występować w nadbrzuszu (dotyczą wtedy przełyku, żołądka, wątroby, przewodów żółciowych oraz trzustki), w śródbrzuszu mogą być związane z dysfunkcją trzustki lub jelit, w podbrzuszu zwykle w prawym dole biodrowym sugerując zapalenie wyrostka, mogą tu również wystąpić dolegliwości bólowe dotyczące uchyłku Meckela i nieswoistych zapaleń jelit. Bóle w okolicy lędźwiowej mogą być związane z chorobami nerek i układu moczowego.

Źródłem bólów może być niewłaściwie dobrana pod względem jakościowym i ilościowym dieta. Pokarmy zbyt ostre, tłuste obfitujące w cholesterol, słone i ciężko strawne. Ból może również wystąpić jako objaw alergii na któryś ze składników pokarmowych lub dodatek do żywności.

Dieta jako środek łagodzący ból
Migrena - wspomaganie leczenia bólu migrenowego dietą polega na przestrzeganiu kilku zasad, wyeliminowaniu pokarmów mogących ją wywołać lub nasilić ból oraz wprowadzeniu pokarmów, które pomagają łagodzić bóle migrenowe.
- aby zapobiec niskiemu poziomowi cukru we krwi - spożywaj 4-5 małych posiłków w ciągu dnia,
- sprawdź poziom magnezu we krwi, gdyż zbyt niski może być jedną z przyczyn powstawania migreny,
- korzystne jest jedzenie pokarmów bogatych w tryptofan - aminokwas podnoszący poziom serotoniny (mleko, indyk, banany, daktyle),
- kwasy omega - 3 pomagają zwalczyć stan zapalny.

Zgaga - aby zmniejszyć jej ryzyko i zminimalizować podrażnienia śluzówki przełyku warto:
- ograniczyć pokarmy mogące ja wywołać,
- jeść częściej niewielkie posiłki,
- zamiast smażenia - gotować na parze, piec w rękawach lub dusić potrawy,
- pić pomiędzy posiłkami, a nie w trakcie,
- godzinę po jedzeniu pozostać w pozycji pionowej (siedzącej lub stojącej)
- nie dźwigać ciężarów po posiłku,
- jeść powoli w spokojniej atmosferze,
- jeść węglowodany złożone (z ryżu, ziemniaków, fasoli) - to ułatwia trawienie,
- jeżeli występuje nadwaga - wprowadzić odpowiednia strategię żywieniową w kierunku obniżenia masy ciała.

Bóle brzucha - reagowanie dietą na bóle brzucha zależne jest od przyczyny bólu. Ogólnym zaleceniem jest dieta lekkostrawna ulęgająca odpowiednim modyfikacjom w zależność od występujących dolegliwości:
- wykluczenie produktów trudno strawnych (błonnik, twarda tkanka łączna w mięsie, warzywa kapustne, strączkowe, potrawy smażone na tłuszczu),
- wybieraj pieczywo jasne, sucharki, biały ryż, drobne makarony,
- jedz jogurty i kefiry (wykluczone w alergii na białko mleka i w niektórych postaciach nietolerancji laktozy),
- gotuj warzywa (marchew, buraki, dynia, kabaczek),
- włącz miód i dżemy bezpestkowe,
- pij niegazowaną wodę i kompoty,
- mięso i ryby gotuj,
- jedz małe posiłki z większą częstotliwością w ciągu dnia.

*Uwagi zawarte w artykule mają charakter informacyjny i mogą być zastosowane tylko w sytuacji kiedy przyczyna bólu jest znana.

Opinie (4) 2 zablokowane

  • a ja byłam wczoraj na prelekcji

    z okazji ŚWIATOWEGO DNIA WALKI Z OTYŁOŚCIĄ n.t. kształtowania prawidłowych nawyków żywienia. Było super bo dowiedziałam się dużo np. o etykietkach na żywności jak je odczytywać i wiele innych ciekawych informacji.

    • 7 2

  • dzisiejszy 'dietetycy' (2)

    Interesuje sie sportem i dietetyka od gimnazjum i przez ten okres odchudzilem sie 2-3 razy bez problemu, wbrew temu co glosza dzisiejsze gazety i artykuly na damskich forach. Wciaz popularne sa glodowki, omijanie tlustych mies, jaj itd., posilki oparte na warzywach i lekkich przekaskach, sokach i owocach, co niestety jest bledem.

    • 1 0

    • Święta krowo z Ludwinowa! (1)

      Toż podziel się z ciemnym ludem, z dietetykami zaś przede wszystkim - tą wiedzą tajemną! Co proponujesz, zamiast warzyw i owoców oraz lekkich przekąsek? PIĘĆ KOTLECIORÓW NA KAŻDY POSIŁEK? Czteropak volta? Poręczny trzydziestokilogramowy wór karbowanych frytek z trocin poziemniaczanych? Oraz - posiadając tak rewelacyjne wiadomości i skuteczne przepisy - dlaczego nie założysz szalenie dochodowej i skazanej na sukces firmy uszczęśliwiającej otyłych głuptaków?

      • 1 0

      • widac ze odchudzic sie nie potrafisz

        ze tak jadem plujesz :) odzywianie sie salatkami i jogurtem to bzdura, idiotyzm i straszna katorga. A potem efekt jojo i +10kg do wagi wyjściowej. Trzeba dostarczac organizmowi tłuszczów bo w nich rozpuszczają się witaminy niezbedne do życia. Tłuste potrawy mają niski indeks glikemiczny co oznacza, że poprostu jest dłuzej najedzonym niż po zjedzeniu surowego pora. Długo by pisac. Jak ciemy lud chce wiedziec, to niech ciemny lud sobie kupi w księgarni akademickiej "Podstawy żywienia człowieka". Tak nie ma modnych diet, nowości wynalezionych przez amerykańskich naukowców tylko czysta rzetelna informacja jak się odżywiac żeby byc zdrowym i szczupłym.

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Zostań dawcą szpiku

imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane