• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porada dermatologa cz. 7 Bielactwo

opr. mw
24 sierpnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Przedstawiamy kolejne rady, którymi z naszymi czytelnikami dzieli się dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, specjalista dermatolog-wenerolog z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dziś omawiamy problem bielactwa.



Czy bielactwo jest chorobą dziedziczną czy nabytą?

Typowe bielactwo, w którym dochodzi do zaniku melanocytów w skórze, a czasem we włosach, jest chorobą nabytą. Może pojawić się bez żadnej uchwytnej przyczyny (np. na skutek stresu), lub wystąpić równolegle do chorób z autoagresji, np. może towarzyszyć wolu Hashimoto (zapalenie gruczołu tarczowego), czy też chorobom endokrynologicznym.

Odbarwienia skóry, zwane leukodermą, mogą także pojawiać się w okresie gojenia objawów różnych chorób skóry, np. w przebiegu gojenia łuszczycy, czy też ustępowaniu objawów kiły. Natomiast wrodzony brak barwnika w skórze, włosach i oczach nazywany jest albinizmem. Tu zaburzeniu ulega proces produkcji i przemian melaniny (najczęstszym defektem jest brak lub zmniejszona aktywność tyrozynazy).

W jakim wieku choroba się ujawnia?
Choroba zazwyczaj ujawnia w dzieciństwie lub u "młodych dorosłych" (do 30. roku życia). Połowa pacjentów twierdzi, że bielactwo pojawiło się u nich przed 20. rokiem życia.

Jakie są objawy bielactwa?
Choroba charakteryzuje się pojawianiem, początkowo drobnych, a z czasem powiększających się, niedobarwionych (następnie całkowicie odbarwionych) ognisk w obrębie skóry. Zmiany te mogą zajmować bardzo duże powierzchnie. Są one wcześniej zauważalne u osób, które mają ciemną karnacje lub /i lubią się opalać (kontrast pomiędzy skóra zdrową, a zmienioną chorobowo jest wyraźniejszy). U niektórych pacjentów widoczny jest obrąbek przebarwionej skóry wokół ognisk bielaczych. Bardzo rzadko pacjenci skarżą się na świąd skóry, a u pojedynczych pacjentów widoczne są ogniska zapalne wyprzedzające wystąpienie odbarwionych plam (sytuacja taka należy jednak do wyjątków). Miejsca najczęściej zajęte przez chorobę to: grzbiety rąk, stóp, szyja (kark), pachy, a u kobiet dodatkowo wokół brodawek sutkowych. Włosy mogą być odbarwione, chociaż znane są przypadki w których skóra głowy jest biała, a włosy zachowują swój kolor. Błony śluzowe w jamie ustnej i narządów płciowych nie są zajmowane przez proces chorobowy. Bardzo rzadko, u pacjentów z bielactwem, dochodzi do uszkodzenia błony naczyniowej lub siatkówki oka (najczęściej bez objawów klinicznych), a także do pogorszenia słuchu. Podkreślam jeszcze raz, że to objawy występują niezmiernie rzadko.

Jak leczy się bielactwo?
Niestety nie ma jednej idealnej metody, która całkowicie doprowadza do ustąpienia zmian skórnych. Szczególne kontrowersje wzbudza leczenie dzieci, gdyż terapie bywają długotrwałe i męczące zarówno dla dziecka jak i dla rodziny. Wskazane jest rozpoczęcie leczenia po udokumentowaniu przeprowadzonych badań laboratoryjnych i odpowiednich konsultacji, chociaż większość z uzyskanych wyników nie ma najmniejszego wpływu na wdrożenie terapii. Celem leczenia jest albo przywrócenie zabarwienia skóry, albo odbarwienie skóry zdrowej (jeśli powierzchnia zmian bielaczych zajmuje ponad połowę całej powierzchni skóry i próby przywrócenia zabarwienia skórze chorej nie przyniosły oczekiwanego efektu).

Najczęściej stosowane metody to:
1. Leczenie miejscowe (czyli maści i kremy):
- kortykosteroidy: skuteczność stosowania tych preparatów we wczesnym okresie choroby wynosi 10 - 80 proc. (w zależności od ośrodka leczącego, a więc rozbieżność jest duża),
- pochodne witaminy D,
- inhibitory kalcyneuryny (silnie działające leki przeciwzapalne niesteroidowe).

2. Leczenie systemowe:
fototerapia: naświetlanie ciała, albo promieniami UVA po podaniu doustnym leków fotouwrażliwiających (psoralenów), albo wąskim pasmem promieniowania UVB. Leczenie jest prowadzone przez wiele miesięcy. Pacjent musi przychodzić na naświetlania kilka razy w tygodniu, regularnie, a w przypadku zażywania psoralenów, od momentu przyjęcia tabletki, nosić okulary chroniące przed UV. Niestety, nawet w przypadku systematycznie prowadzonej terapii, powrót zabarwienia skóry np. na twarzy i szyi obserwowany jest w około 60 proc. przypadków,

3. Metody chirurgiczne:
miejsca oporne na wspomniane metody terapeutyczne mogą być poddane tzw. "suction blister grafts", w której to metodzie przenosi się (po odpowiednim przygotowaniu) fragmenty skóry z miejsc zawierających barwnik w miejsca bielacze.

Jakie badania można zrobić, by jak najlepiej wybrać metodę leczenia?
W przypadku stwierdzenie chorób towarzyszących (np. tarczycy, czy chorób z kręgu autoagresji) należy je leczyć w pierwszej kolejności. Wybór metody leczenia w dużej mierze zależy od możliwości podjęcia przez pacjenta np. wielomiesięcznej terapii ("przywiązującej" go do miejsca naświetlań). Niestety, nie ma badań laboratoryjnych, które kwalifikowały by pacjenta do danej terapii (do tego gwarantując jej powodzenie). Wybór wciąż zależy od oceny przez lekarza stanu klinicznego, oszacowaniu ryzyka i korzyści danej metody oraz decyzji samego pacjenta. Bielactwo, choć dla wielu pacjentów bardzo uciążliwe, nie wymaga leczenia ze względów zdrowotnych, a więc pod uwagę muszą być brane wszystkie wspomniane czynniki.

Czy choroba jest uleczalna?
Skuteczność leczenia niestety nie jest stuprocentowa, ale w wielu przypadkach chorobę daje się wyleczyć. Wymaga to jednak znacznej wytrwałości i cierpliwości pacjenta oraz systematyczności w leczeniu.

Na co szczególnie powinny zwracać uwagę chorzy?
Pomimo, iż jedną z metod (bardzo powszechnie stosowaną) jest fototerapia, pacjenci powinni w rozsądny sposób korzystać ze słońca. Zmiany bielacze nie mogą ulegać oparzeniu (opalanie musi być rozsądne), gdyż powtarzające się oparzenia skóry są czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu. Oczywiście także u osób zdrowych, bez zmian bielaczych, z prawidłowym pigmentem skóry, oparzenia mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów (zarówno czerniaka jak i raków). Konieczne jest więc stosowanie kremów z filtrem (o współczynniku SPF minimum 30, a jeśli ekspozycja na słońce jest długa to aplikację kremów należy powtarzać co cztery godziny). Stosowanie tych preparatów daje jeszcze jedną korzyść - skóra zdrowa nie opala się, a więc kontrast w stosunku do zmian bielaczych jest mniejszy, a zmiany są mniej widoczne (dotyczy to oczywiście głównie osób o jasnej karnacji).

Czy bielactwo leczy się tylko u lekarza dermatologa, czy włączeni są w to lekarze innych specjalizacji?
Choroby towarzyszące leczą oczywiście endokrynolodzy czy też reumatolodzy. Jeśli u podłoża wystąpienia zmian leży duży stres, to warto zaproponować pacjentowi opiekę psychologiczną, a czasem nawet psychiatryczną (w przypadku depresji czy nerwicy). W kwalifikacji do leczenia fototerapią należy zawsze uwzględnić konsultację okulistyczną (którą warto wykonać także ze względu na możliwe zaburzenia w obrębie naczyniówki czy siatkówki, mogące towarzyszyć chorobie). Ponieważ w pojedynczych przypadkach zmianom towarzyszy zaburzenie słuchu, należy rozważyć konsultacje laryngologiczną. Natomiast zmiany skórne leczą dermatolodzy.

Czy leki są refundowane przez NFZ?
Część leków jest refundowana - np. kortykosteroidy miejscowe czy też fototerapia. W tym ostatnim przypadku głównym ograniczeniem dla pacjenta konieczność przychodzenia na naświetlania kilka razy w tygodniu przed południem, kiedy większość z pacjentów pracuje. Ponadto, w przypadku naświetlań z terapią doustną psoralenami, utrudnieniem jest konieczność sprowadzenia leku na import docelowy.
opr. mw

Opinie (140) ponad 20 zablokowanych

  • śp.Michael Jackson (3)

    był chyba na to chory i się nie leczył, bo z murzyna zrobił się biały.

    • 12 15

    • W jego przypadku zmiany były tak mocno posunięte, że zdecydowano się przeprowadzić depigmentację skóry. I w sumie mu się nie dziwię. Sam miałbym dość nakładania kilogramów pudrów i innych podkładów maskujących mało estetyczne plamy. I tak codziennie w kółko to samo...

      • 7 2

    • Jackson

      Michael chciał zrobić ze swojego bielactwa atut . Chciał z czarnego stac się biały . Miał wielki kompleks z powodu że jest czarny i chciał sie zmienić . Mówią że chciał wyglądać jak Diana Ross . Z tego co wiem jego odbarwianie trwało kilka lat . Lekarze stosowali wszystkie metody wybielające plamy stosowane u białych z ciemnymi przebarwieniami plus leki doustne . Z tego co widzimy teraz na zdjęciach wyraznie widać że wybielenie do konca mi nie wyszło . Szkoda . Lubie go sluchac .

      • 0 0

    • Jackson

      Nie chciałbym byc złe zrozumiany . Tan żeby teraz nasze dziewczyny wzorowały sie na Jakcsonie i z białej chciały zrobic sie na czarne albo mulatki . Dzisiaj wiemy że to jest mozliwe ale już za duzo i glonojadów i kobiet pantera i silikony i nie wiem jeszcze co . Nie jestem za nasieniem się swoim ciałem . Na Towarowej powiedziano mi do nrą rzecz tzn . że lekarz pomaga ( powinien ) pacjentom a nie robi wszystko co pacjent chce nawet wiedzac ze robi mu szkodę na zdrowiu .

      • 0 0

  • (1)

    Michael najprawdopodobnie na to chorował,ale nie stał się białym czlowiekiem dzieki chorobie!!!! Białe plamy, które go oszpecały nakłoniły go do operacji.
    Straszna choroba, jeszcze się trzeba chowac przed słonem.. :/

    • 4 3

    • jakiej operacji??

      • 1 0

  • steroidy (6)

    Co za słownik przytacza tak idiotyczne tłumaczenie słowa sterydy z ang. 'steroids'.
    Czy pani prawie doktor nie wie, że mówi się sterydy a nie steroidy? Dyplom kupiony na rynku? To w sam raz do jakiejś 'klyniky' sprzedawać kosmetyki...

    • 7 14

    • sterydy to Ty ładujesz w siebie (3)

      a wiesz, że sterydy to nazwa zwyczajowa, którą używają koksy? chemiczna nazwa tej grupy związków to steroidy, steroidy zjadasz codziennie nawet Ty, nawet gdy nie "koksujesz" przykładem są cholesterole
      w tekście jest błąd, ponieważ zamiast kotykosteroidów winno być napisane kortykosterydy - inaczej hormony kory nadnerczy

      • 3 1

      • poprawną nazwą są sterydy a nie steroidy (2)

        • 1 1

        • Ciekawe, skąd to Anonim wie? (1)

          Napisałem i obroniłem pracę mgr na temat cholesterolu i powiem Ci, że związek ten należy do grupy steroidów właśnie.
          Sterydy (anaboliczne) to grupa steroidów.

          • 3 1

          • Właśnie Panie mgr :)

            Miałem to właśnie dodać (chodzi mi o ostatnie Pańskie zdanie).

            Ahh te nieuki :)

            • 2 1

    • haha a co powiesz na medyczny termin: kortykosteroidy

      dla ułatwienia rozumowania zwróć uwagę na końcówkę: - steroidy :) pozdrawiam wszystkich i wesołych świąt :P

      • 0 0

    • kobieto otwoz oczy tak sie wlasnie pisze steroidy...wy w tej polsce to myslicie ze wy wszystie rozumy pozjadaliscie, ogarnij sie istnieje jeszcze inny swiat nie tylko polska. I nie tylko ty masz racje!!!

      • 0 0

  • Bielactwo (2)

    Ja niestety mam to bielactwo od 6 roku życia i nie wiem skąd się nagle to wzięło, nie pamiętam żebym w tym wieku stresowała się czy żebym cierpiała na inne wyżej wymienione choroby.Po Prostu bach i trafiło na mnie :/ ale nic z tym nie robię, nawet wydaje mi się że trochę mam mniej tych plam niż wcześniej.
    aha, plamy mam tylko po prawej stronie swojego ciała tzn.stopa,kolano,pierś,pod pachą - śmiesznie to wygląda kiedy mi odrastają białe włoski pod pachą he he.Dziękować Bogu, nie mam tego na twarzy...
    Ludzie chorują na groźniejsze choroby i to im trzeba naprawdę współczuć

    • 33 0

    • święte słowa!

      Mądrze powiedziane ;)

      • 2 0

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Mam Bielactwo

    Ale lecze je skutecznie maścią "Elidel" ogólnie maść kosztuje około 100 zł ale jeżeli ma sie recepte to w aptece w "Realu" na kołobrzeskiej można ją kupić za 40 zł .. plamy na twarzy zaczeły mi zanikać po miesięcznym smarowaniu aktualnie nie mam ich prawie wcale a mineło jakoś 2.5 msc. Polecam doktor Walikowską -> przyjmuje w sopocie -> więcej informacji na gugle ;)

    • 29 0

  • Co artykuł to inne opinie...

    Jeszcze do niedawna słyszałem ze bielactwo jest głównie chorobą genetyczna, u mnie się to potwierdza, tylko statystyka skłamała w przypadku wieku - po 30-stce zaobserwowałem zmiany...
    O ile wcześniej byłem pogodzony z choroba - ciekawe czy na to można dostać L4:D, tak teraz po przeczytaniu opini innych ludzi chyba polecę do dermatologa.
    btw. u mnie jest prawie że symetrycznie biało:)

    • 4 1

  • mam bielactwo (6)

    Piszę aby dodać odrobinę otuchy osobom które chorują podobnie jak i ja na bielactwo.Moja choroba zaczęła się 3 lata temu po wakacjach w trakcie których często się opalałam na słoneczku.
    Postanowiłam się nie poddawać i zaczęłam leczyć się u dermatologa.
    Obecnie używam leku o nazwie Protopic.Daje to rezultaty.Skóra powoli odzyskuje koloryt.Leczenie jest drogie i długotrwałe ale uważam że warto.
    Nie poddawajcie się...Życzę Wam powodzenia w leczeniu i tego aby w końcu ludzie przestali się za nami oglądać na ulicy.....

    • 32 5

    • protopic (1)

      pytanie do Basi
      ja również stosuje protopic od 2 miesięcy, ale nie widze rezultatów. Możesz napisać po jakim czasie ty zauważyłaś poprawe??:/

      • 0 0

      • Poprawa nastąpiła tak po 2-3 miesiącach stosowania tego leku.Na białych plamach zaczęły się pojawiać ciemniejsze.Z biegiem czasu łączyły się ze sobą.Jeszcze kilka mi ich zostało ale się nie poddaję :)

        • 0 0

    • bielactwo (1)

      Cześc mam na imię Julita mogłabyś mi napis co to za lek tabletki,maśc z góry dziekuje

      • 0 0

      • Protopic to maść - smaruję raz dziennie na noc przed snem. Recepta od dermatologa.

        • 0 0

    • hej a to jest masc czy tabletki i czy mozna to kupic bez recepty?

      • 1 0

    • Bielactwo

      witam,moge prosic o konyakt z pania w sprawie bielactwa,syn ma 3 latka ,dzis usłyszelismy ze to bielactwo,prosze o pomoc
      pozdrawiam

      • 0 0

  • jestem albinosem (1)

    Mam 14 lat i stwierdzono u mnie albinizm kilka tygodni po urodzeniu. mam takze 3 inne wady wzroku. Zawsze był to dla mnie wstyd. Wiele razy naprawde sie załamywałam gdy wszystkie dzieci gdy bylam mlodsza jak i znajomi teraz odtracali i odtracajamnie przez kolor skory. Cierpie poniewaz zawsze musze chronic cialo przed sloncem i nie ma szans na opalanie sie np. w słonecznej Italii bez filtrów 90spv. Licze ze moze kiedys pozbede sie tego i tak jak wszyscy inni zdrowi ludzie bede mogla sie "korzystac" ze Słońca

    • 4 1

    • Ja byłam u wielu dermatologów,leczyłam protopic maścią,próbowałam różych cudów i nic.Wszyscy dermatolodzy byli zgodni ,że bielactwo jest nieuleczalne.Można próbować naświetlań i protopicu ale są nikłe szanse a skutków ubocznych dużo.Mam hashimoto i bielactwo nabyte i raczej straciłam już nadzieje na wyleczenie.Konsultowałam się w Klinice Dermatologicznej,w gabinetach dermatologów i endokrynologów.

      • 0 0

  • wygladam jak pantera

    moje bielactwo, albo tez inaczej vitiligo, zaczelo sie po 45 roku zycia wraz ze zdiagnozowaniem u mnie choroby hashimoto ( niedoczynnosci tarczycy o podlozu autoimmunologicznym). Francuski dermatolog przepisal mi protopic, ale powiedzial,ze leczenie najprawdopodobniej nie przyniesie zadnych rezultatow. Najwiekszy klopot mam z twarza, bo plamy sa widoczne. Dziekuje Rodakom za dodanie mi otuchy. Widze, ze gdy sie bardzo chce, to mozna sie tego swinstwa pozbyc .

    • 7 0

  • Koniec udreki z Bielactwem (6)

    A ja leczylam sie dlugo ale za to mam spokoj . Mam Gilberta i Hashimoto. Do tego musialam wyleczyc helicobaterie ..Naswietlalam sie krotkimi promieniami UVB 311nm prawie 2 lata bo rok i i 7 miesiecy. Nigdzie nie jezdzilam na zadne obozy z kolezankami, nie kupowalam zadnych ciuchow. Bylo roznie bo inne kumpele chodzily to do kina to gdzies na ptywate a ja nigdzie bo i ciagle pomazana protopikiem i nie mialam nic nowego ,ciagle te same dzinsy i koszulka . No i nie mialam czasu bo i szkola i te naswietlania no i kasa na to byla potrzebna tez. Ale teraz jestem pania. Odkuwam sie za wszystkie biedy jakie mi w zyciu wyrzadzil i los i ludzie co sie ze mnie nasmiewali. Wlasciwie to to jest najgorsze. JUz sie ciesze ze jestem zdrowa ale niechec wrecz nienawisc do ludzi co mi dokuczali jest we mnie ogromna. Moze kiedys bede tez bardziej ufna. A moze to i dobrze bo nie powinno sie ludziom az tak bezgranicznie ufac. .Jestem teraz ladna dziewczyna a z pamiatek po leczeniu zatrzymalam sobie Dermotan . Taki tonik co kupuje sie do kamuflowania i leczenia bielactwa .Przelewam go do sprayu i psikam sobie na twarz i rece. Bardzo leciutko. Wygladam jak dziewczyna sukcesu . Jeszcze musze zaliczyc 2 lata studiow i zycie nalezy do mnie. Nie jestem i nie bede juz nigdy siostrula bidula nad ktora albo rodzina sie lituje albo kumpele sie wysmiewaja.

    • 29 15

    • Prośba

      Cześć Ewelina mogłabyś skontaktować sie ze mną na mojego maila.chciał
      Abym poradzić sie w sprawie bielactwa.będę bardzo wdzięczna.napisz proszę. Martayahoo@interia.pl. Z góry dziekuje

      • 2 0

    • leczenie z bielactwa

      witam podaj mi proszę gdzie się leczyłaś i czy bralas jakies leki poza naswietlaniami pozdrawiam Ewa

      • 0 0

    • zuch dziewczyna , a ci co dokuczali mogą też zachorować

      • 0 0

    • Do koniec udreki

      No widzisz, masz za sobą. Całe dzieciństwo miałam przeje... rany na skórze, liszaje, owrzodzenia, rano pizamke zdejmowalam odrywając ją od skóry, strupki sie robiły ból ogromny, całe ciało. Tez mi dokuczali. Powoli stawałam na nogi ale nie moge napisac jak Ty ze teraz jestem zdrowa choc jest (bywa) raz lepiej raz gorzej. Ale jedno Ci powiem, gniew mnie zatruwał. Za pozno zrozumialam, ze szkodzi przede wszystkim mnie. Odpusc i bądż szczesliwa czego z serca Ci życzę.

      • 0 0

    • Witam a możesz dać namiary gdzie się leczyłaś bo ja się borykam 4 lata

      • 0 0

    • Można wiedzieć gdzie kupiłaś Dermotan?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

konsultacje

Światowy Dzień Zdrowia

wykład

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane