• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc! (1 opinia)

"Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!" - pod takim hasłem w dniu 4 kwietnia 2014 roku o godzinie 17:00 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przy ulicy Dębinki 7 (budynek nr 2, sala wykładowa im. Ludwika Rydygiera) odbędzie się bezpłatne spotkanie edukacyjne dla rodziców dzieci z problemem moczenia nocnego.

11 marca - 30 czerwca 2024, godz. 10:00

Wstęp wolny


Akcja ma na celu zwiększenie wiedzy rodziców na temat moczenia nocnego u dzieci, diagnostyki, sposobu leczenia oraz właściwych metod postępowania z dzieckiem zmagającym się z problemem. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z lekarzami specjalistami zajmującymi się moczeniem nocnym u dzieci oraz psychologiem i uzyskać informacje na interesujące ich zagadnienia.

Panel ekspercki poprowadzi dr med. Michał Maternik - nefrolog dziecięcy z Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach prowadzonych działań edukacyjnych dzieci moczące się w nocy będą mogły również skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich. Zapisy na indywidualne wizyty lekarskie będą odbywały się bezpośrednio po spotkaniu w dniu 4 kwietnia br.

Organizatorami spotkania edukacyjnego są Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci oraz Klinika Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Patronat Honorowy objął Rzecznik Praw Dziecka, natomiast Patronat Merytoryczny - Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Partnerem Strategicznym jest Ferring Pharmaceuticals.

Spotkanie edukacyjne oraz konsultacje lekarskie są częścią rozpoczętej w ubiegłym roku przez Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci, ogólnopolskiej kampanii społecznej o charakterze edukacyjnym pt. "Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!". Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy rodziców i lekarzy w zakresie moczenia nocnego u dzieci oraz przełamanie funkcjonujących na ten temat stereotypów.

Zdaniem ekspertów moczenie nocne u dzieci powyżej 5 roku życia uważa się za nieprawidłowe oraz wymaga pilnej diagnostyki i leczenia. To dość powszechne zjawisko (według szacunków specjalistów dotyczy około 300 000 tysięcy dzieci ww. grupie wiekowej) wywiera ogromny wpływ na jakość życia dziecka, jak i funkcjonowanie całej rodziny. Jeszcze do niedawna sądzono, iż przyczyną moczenia nocnego u dzieci są zaburzenia emocjonalne. Obecnie, dzięki badaniom epidemiologicznym wiadomo, iż jest odwrotnie - zaburzenia emocjonalne są skutkiem moczenia a nie jego przyczyną.

Zjawisko moczenia nocnego może być u dziecka źródłem niskiej samooceny, prowadzić do wycofania i postaw aspołecznych, może wiązać się z zaburzeniami uwagi i koncentracji a tym samym powodować pogorszenie wyników w nauce. Dzieci dotknięte tym problemem, odczuwając lęk przed kompromitacją, nie uczestniczą w wyjazdach szkolnych związanych z noclegiem. Moczenie nocne stanowi problem nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Najczęściej nie mając odpowiedniej wiedzy na temat schorzenia, rodzice lekceważą objawy, zamykają się na problem, nie potrafią o nim mówić. Tym samym są bezradni w postępowaniu z dzieckiem moczącym się, wykazują większą drażliwość i brak cierpliwości.

Dzieci dotknięte problemem moczenia nocnego trafiają do lekarza zbyt późno lub wcale, tymczasem wczesna diagnostyka i leczenie pozwala uchronić je przed poważnymi psychicznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tego schorzenia. Obecnie medycyna dysponuje skutecznymi metodami terapii tego zaburzenia niezależnie od jego przyczyny i może być ono rozpoczęte oraz efektywnie leczone przez lekarza pierwszego kontaktu.

Narzędziem pomocnym w przeprowadzeniu diagnozy i ustaleniu właściwego leczenia dla dziecka moczącego się w nocy są wytyczne opracowane przez Zespół Ekspertów przy Ministerstwie Zdrowia. Stworzenie ich miało na celu zwrócenie uwagi środowiska medycznego na istotny problem w opiece nad dziećmi, jakim jest moczenie nocne, jak również wprowadzenie jednolitego standardu postępowania zarówno przez lekarzy rodzinnych oraz specjalistów. Natomiast wprowadzenie refundacji leczenia farmakologicznego w postaci desmopresyny niewątpliwie poprawiło dostępność do leczenia szerokiej grupie dzieci, które dotychczas nie mogły być leczone z powodów ekonomicznych.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5 roku życia wymaga pilnej diagnostyki i leczenia. Jeśli jesteś zainteresowany wydarzeniem, zgłoś swoje uczestnictwo od numerem telefonu 500 210 107 lub e-mailem kampania@uronef.pl.

Opinie (1)

  • Moje dzieci potrafia sie zmoczyc, gdy lapie je przeziebienie. Przeziebienie mija, sikanie mija. Zreszta to chyba sprawa rodzinna, bo kilkoro osob w rodzinie ma ten problem, ze jak krazy jakies przeziebienie to najpierw maja problem z pecherzem. Oczywiscie zaden lekarz nie wierzy i chcialby wcisnac mi tony lekow. Wole juz im zurawine dawac.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.