• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Makijaż doskonały

Magdalena Oleszko - Włostowska
16 września 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
fot. www.es-wizaz.pl fot. www.es-wizaz.pl
fot. www.es-wizaz.pl fot. www.es-wizaz.pl
Dobrze wykonany makijaż podkreśla urodę i eksponuje to, w naszym wyglądzie zewnętrznym najlepsze. Większość z nas wie, w jakich kolorach nam do twarzy, a jakich powinniśmy unikać. Co jednak zrobić kiedy nie do końca potrafimy powiedzieć czy dobrze się malujemy, albo czy planowana zmiana wyglądu będzie korzystna?
O tajnikach dobrze wykonanego makijażu i o tym, czy całkowita zmiana wyglądu poprawi nasze samopoczucie opowiada Elżbieta Skoczeń, dyplomowana wizażystka i stylistka.

Dobry makijaż
Sam makijaż to nie wszystko. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na stan naszej cery, bo jeśli cera jest zaniedbana, to nawet najstaranniej wykonany makijaż nie będzie dobrze się prezentował.
Sam makijaż składa się z kilku etapów. Niestety, najczęściej wszystkie mamy na poprawne wykonanie makijażu za mało czasu. Rano rodzina okupuje łazienkę, a nam zostaje 5 min. na wymalowanie, często przy sztucznym, łazienkowym oświetleniu. I dopiero w samochodowym lusterku widzimy wszystkie niedociągnięcia. Dlatego zawsze, po wymalowaniu się przy sztucznym świetle sprawdźmy jeszcze efekty w świetle dziennym. I postarajmy się jednak wygospodarować trochę więcej czasu rano. Zawsze warto spróbować.

Etapy dobrego makijażu
1. Rano myjemy twarz mleczkiem albo wodą przegotowaną. Później przemywamy ją jeszcze tonikiem. Na tak oczyszczoną twarz kładziemy lekki krem, najlepiej nawilżający. Taki krem nakładamy nawet zimą, bo gdy makijaż wykonujemy na 30 - 40 min. przed wyjściem z domu, mawilżacz zawarty w kremie zdąży wchłonać sie w skórę, jego nadmiar odparuje, a podkład będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie naszej twarzy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Zresztą nowoczesne kremy nawilżające są dziś przystosowane do używania przez cały rok. Pamiętajmy, że kiedy nałożymy podkład na krem tłusty, makijaż nie utrzyma się przez cały dzień. Chyba że mamy cerę bardzo suchą, wówczas nakładamy krem półtłusty.

2. Kolejnym etapem jest nakładanie bazy. Na cerę tłustą lub mieszaną kładziemy bazę matującą i rozprowadzamy równomiernie na twarzy, z ominięciem okolic oczu. Następnie kładziemy podkład, a na podkład korektor. Korektory powinny być dwa: rozświetlający pod oczy i korektor na ewentualne wypryski. Następnie dużym pędzlem rozprowadzamy puder sypki.

3. Makijaż dzienny oczu powinien być delikatny, w naturalnych, pastelowych barwach. Tusz nałożony delikatnie, oko równo obrysowane konturówką lub delikatnym cieniem.

4. Później modelujemy jeszcze policzki różem, bronzerem, ewentualnie używany pudru w kuleczkach. No i na koniec malujemy usta błyszczykiem - może być jasny, transparentny albo lekko pastelowy. Błyszczyk od kilku lat jest niezmiernie modny i nie wymaga tak dokładnego i czasochłonnego nakładania jak szminka.

Generalnie radzę trzymać się jednej prostej zasady. Makijaż typowo dzienny powinien być delikatny i uniwersalny, a jeśli pracujemy w biurze i firma ma narzucony styl ubioru, tzw. "dress code", wtedy musimy zadbać o dobranie makijażu do stroju służbowego. Polecam kolory jasne, pastelowe lub tzw. makijaż neutralny w tonacji beżo-różu. Jest to baza kolorystyczna pasująca praktycznie do każdego stroju i na każdą okazję.

Zasady dobierania kosmetyków
Dobrze dobrany podkład powinien być o jeden ton jaśniejszy, ewentualnie w tonacji skóry. Musimy pamiętać, że jeśli mamy cerę mieszaną lub tłustą, podkład już po 30 min. po nałożeniu będzie ciemnieć.
Puder do makijażu dziennego powinien być matujący, w przypadku cery mieszanej z tendencją do tłustej, lub transparentny, w przypadku cery suchej. Jego podstawowym zadaniem jest utrwalenie podkładu.
Korektory powinny być dwa. Ten, który stosujemy pod oczy powinien być jaśniejszy od podkładu. Najlepiej, żeby zawierał rozświetlające drobinki, które pomagają ukryć cienie pod oczami, natomiast korektor na wypryski powinien być idealnie dobrany do koloru naszego podkładu.

Dobór kolorów
Tak naprawdę nie ma jednej uniwersalnej zasady doboru kolorów. Jest wiele szkół i rodzajów analizy kolorystycznej i stylizacji. Kiedyś, gdy nie było takiej wiedzy na temat kolorystyki, można było usłyszeć że dla blondynek stosujemy ciepłe barwy, dla brunetek zimne etc. Ale pamiętajmy, że blondynka może reprezentować barwy ciepłe oraz zimne i brunetka także. Teraz dobór kolorów rozpatrujemy zupełnie inaczej, bo bierzemy pod uwagę nie tylko kolor włosów, rodzaj karnacji, ale i typ urody czy sposób ubierania się.
Makijaż powinien pasować także do stroju. Tylko kiedy zakładamy strój w kolorze białym albo czarnym, ten warunek nie musi być do końca spełniony, tutaj skupimy sie bardziej na barwach naszej twarzy. Jeśli jednak mamy ubranie w różnych kolorach, makijaż musi się z nimi komponować. Tylko makijaż neutralny, o którym wspomniałam wcześniej, będzie pasował do wszystkiego.

Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy specjalisty, radzę zacząć od określenia, czy lepiej pasują nam barwy ciepłe czy zimne? Czy nasza twarz lepiej wygląda po przyłożeniu do niej chusty o barwie złota czy srebra? To powinien być nasz pierwszy krok do dobrania najlepszych dla nas kolorów, które wyeksponują nasze atuty, a zamaskują wady.
Proponuję taki test: jeśli włożymy bluzkę o określonym kolorze, spójrzmy czy cera wygląda korzystniej, czy przybrała może odcień szarawy, ziemisty? Czy pojawiły się sińce pod oczami, czy też sińce stały się mniej widoczne? Czy rozświetliły się nam oczy, czy też zgasły? Pamiętajmy, najważniejsze jest to, aby być szczerym wobec siebie patrząc w lustro przed wyjściem z domu.
Przychodzą do mnie panie, które chcą całkowicie zmienić swój wizerunek, począwszy od drastycznej zmiany koloru włosów, a skończywszy na całkowitej wymianie garderoby. Z reguły jest to decyzja nie do konca przemyślana, spowodowana np. jakimś wydarzeniem życiowym. Średnio na dziesięć takich pań, aż osiem prosi o ponowną konsultację lub powraca do poprzedniego wyglądu, bowiem lata przyzwyczajenia robią swoje. Dlatego, jeśli chcemy przejś metamorfozę, róbmy to powoli, małymi krokami. Drastyczna zmiana kolorów włosów może spowodować, ze efekt będzie inny od zamierzonego, a my same źle będziemy się czuły z nowym wyglądem.

Błędy
- zbyt mocny makijaż - przodują w tym nastolatki, którym taki makijaż służy nie do ozdoby, a do dodania sobie lat,
- zbyt młodzieżowy makijaż - dotyczy kobiet w wieku dojrzałym, które za wszelką cenę chcą się odmłodzić, ale robią to często w najgorszy możliwy sposób. Na głowie robią sobie loczki, otaczają się przedmiotami - zabawkami i ubierają się w kolory przeznaczone dla dzieci i bardzo młodych osób, najczęściej z dominującym kolorem różowym.
- posklejane, niechlujnie wymalowane rzęsy,
- cienie kładzione na całych powiekach, aż pod sam łuk brwiowy. Tak możemy wymalować się na wieczorne wyjście, ale nie do pracy.
- zbyt intensywny róż na policzkach,
- zbyt ciemny podkład u osób o jasnej karnacji,
- zbyt duża ilość podkładu na twarzy.

Muszę jednak przyznać, że malujemy się coraz lepiej. Dobieramy makijaż do stroju, do typu urody, do pory dnia. Naprawdę, nie mamy się czego wstydzić. Wystarczy popatrzeć na ulicę. Polki to naprawdę piękne kobiety.

Pomoc
Sami możemy sobie nie poradzić z dokładnym określeniem swojego typu urody. Wówczas zapraszam do wizażysty, który pomoże nam dobrać odpowiednią dla nas bazę kolorystyczną.
Przy pierwszej wizycie należy zapytać wizażystę o ukończone szkoły i kursy. Warto zapytać się także o doświadczenie zawodowe i o kosmetyki, których używa. Na pewno nie mogą to być kosmetyki z drogerii. Profesjonalni wizażyści bazują na specjalnych kosmetykach, dostępnych w specjalistycznych sklepach. Pamiętajmy, że profesjonalna analiza kolorystyczna i stylizacja sylwetki może potrwać nawet 3 - 4 dni.
Także jeśli gubimy się wśród sklepowych półek wypełnionych najróżniejszymi kosmetykami, poradźmy się specjalisty.

Średnie ceny wykonania profesjonalnego makijażu w Trójmieście:
- makijaż dzienny: od 60 zł
- makijaż wieczorowy: od 80 zł
- makijaż ślubny: od 80 zł
Magdalena Oleszko - Włostowska

Opinie (20) 6 zablokowanych

  • Fajnie

    A ja bym chciała, zeby jakiś profesjonalista powiedział mi, czy dobrze się maluję.

    • 0 0

  • Niecierpię wytapetowanych babek... To dobrze wygląda na zdjęciach. Tapeta z bliska jest obleśna....

    • 0 0

  • Ja pania Ele poznalam osobiscie bo wlasnie ona mnie szkolila i dzieki niej potrafie dobrze dobrac makijaz do ubioru, nastroju, okazji.

    • 0 0

  • makijaz

    jeszcze zadna pani od makijazu mnie dobrze nie wymalowala!!!!!!!!!!!!!!!sciema i wyciaganie kasy

    • 0 0

  • Magda

    jakie specjalistki taki makijaz, może chodzilaś do newłaściwych osób ? Ja też jestem po szkoleniu u pani Eli i wszystkie moje klientki sa zadowolone..

    • 0 0

  • John

    a ja umalowanych facetów

    • 0 0

  • moja opinia

    Mi rowniez nie podobaly sie "wytapetowane" dziewczyny i za taki uwazalam "profesjonalny" makijaz. Z tego blednego przekonania wyprowadzila mnie Elena (znana pod pseudonimem Wiza na Weselniku) ktora na moj slub umalowala mnie tak ze czulam sie na twarzy lekko (mimo dosc ciemnych barw), a makijaz utrzymal sie bez zarzutu do samego rana. Za wyjatkiem szminki ktora zjadlam jeszcze przed kosciolem ale to raczej z nerwow niz jej niedoskonalosci. Na zdjeciach wygladam bardzo ladnie:))) a to jak sie czulam jest dowodem na to ze profesjonalny makijaz to po prostu trzeba umiec zrobic:))))

    • 0 0

  • ooooo kto to komentuje es-wizaz pszeciesz ta kobietka nie umie makijazu nie ma pojecia

    a dyplomy ma zeskanowane z innych stron www ja osobiscie nie polecam bo opinie ma ta Pani nie za ciekawa

    • 0 0

  • Madzia ma racje kobieta powinna umiec sama sie wymalowac a to co robia wizazystki no nie wszystkie to doja kase a o es-wizaz

    szkoda komentowac sciema jak smok

    • 0 0

  • HA HA SMIESZNE WIDZICIE TEN MAKIJAZ NA FOTKACH

    ZENUJACE ZE TO SIE TU ZNALAZŁO DAJCIE SPOKUJ CO TO MA BYC WESCIE CHYBA ZE JA SIE NIE ZNAM ALE TO FACET BEZ WIEDZY JAKIEJKOLWIEK BY LEPIEJ WYMALOWAŁ POZDARWIAM VIKI

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Konferencja. Autyzm. Od diagnozy do samodzielności

konferencja

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Najczęściej czytane