• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lecz się naturalnie

opr. mw
1 sierpnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 

Oprócz zdrowotnego działania, zioła mają także właściwości trujące i nie wszystkie są naszymi sprzymierzeńcami. Przed ich użyciem warto upewnić się jakich ziół powinniśmy bezwzględnie unikać, a jakie gwarantują lecznicze działanie

.

Na temat zastosowania ziół, ich zalet, a także niebezpiecznych konsekwencji ich nieumiejętnego stosowania rozmawiamy dziś z Agatą Szczerkowską, dietetykiem i psycholog z Centrum Dietetyki Żywienia i Zdrowia w Sopocie.<

Zioła mogą skutecznie zastąpić wiele leków syntetycznych. Zioła mogą skutecznie zastąpić wiele leków syntetycznych.
Czym są zioła i jakie jest ich działanie?

Ogólnie rzecz ujmując, pewne rośliny mają właściwości czynne farmakologicznie. Rożne stężenie substancji czynnych znajduje się w różnych częściach rośliny - zależnie od gatunku. Zarówno kwiaty jak i liście, kora, korzenie, kłącza czy owoce mogą zawierać substancje o określonym farmakologicznym działaniu. Zioła towarzyszą człowiekowi właściwie od zarania ludzkości, a nauka zajmująca się tymi zagadnieniami to fitoterapia (potocznie zwana ziołolecznictwem).

Najpopularniejsze zioła

babka lancetowata - ma działanie przeciwzapalne i dezynfekujące, działa także wykrztuśnie. Kataplazmy z liści babki są pomocne w leczeniu owrzodzeń i czyraków.

bez czarny - działa moczopędnie (kwiat), bakteriobójczo, przeciwzapalnie, poprawia tempo przemiany materii, kwiat używany jest także w leczeniu łojotoku. Napar z bzu okazuję się bardzo skuteczny na... kaca.

brzoza brodawkowata - działa moczopędnie (liście) i przeciwreumatyczne (kwiat). Świetnie likwiduje obrzęki oczu i jako płukanka wzmacnia włosy.

chmiel - ma działanie wzmacniające i uspokajające.

dziurawiec - w lecznictwie ludowym używany jako uniwersalny środek w chorobach wątroby i dróg żółciowych, zapaleniu dróg moczowych, ma działanie żółciopędne.

kasztanowiec zwyczajny - jego kora i kwiat działają przeciwkrwotocznie. Wyciąg z korzenia stosowany jest w wypadku tzw wyczerpania nerwowego.

kozłek lekarski- ma działanie przeciwzapalne, krwiotwórcze, poprawia apetyt, łagodzi krwawienia.

len zwyczajny - działa przeczyszczająco i rozwalniająco, stosowany miejscowo przyspiesza regenerację naskórka, działa łagodząco.

lipa drobnolistna - działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, herbatka z kwiatostanu używana jest przy owrzodzeniu dwunastnicy.

mniszek lekarski - obniża poziom cukru we krwi, jest dobrym środkiem moczopędnym. Dostarcza też potasu.

nagietek lekarski - działa przeciwbakteryjnie i przyspiesza gojenie ran. Jest polecany do leczenia trudno gojących się owrzodzeń, oparzeń, odmrożeń czy stłuczeń.

pokrzywa - ma działanie przeciwbiegunkowe, przeciwreumatyczne, dezynfekujące. Obniża też ciśnienie krwi.

rozmaryn - napar działa wzmacniająco w stanach depresyjnych, pobudzając system nerwowy. Ze względu na działanie pobudzające krwawienie nie jest zalecany w ciąży, gdyż może przyczynić się do poronienia.

rumianek pospolity - działa przeciwzapalnie, łagodząco, uspokajająco, jest także wykorzystywany do wykonywania kąpieli ziołowych.

skrzyp polny - uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, ma działanie przeciwmiażdżycowe, jest wskazany przy łamliwości paznokci i włosów.

świetlik - ma działanie ściągające, przeciwzapalne, jest przydatny w trakcie leczenia zapalenia śluzówek, nadmiernym łzawieniu, nadwrażliwości na promienie słoneczne i promieniowanie z ekranów komputerowych.

szałwia lekarska - wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, dezynfekujące. Pomaga w stanach zapalnych w obrębie jamy ustnej i gardła. Picie szałwii w trakcie ciąży nie jest zalecane ze względu na ryzyko poronienia.

Działanie ziół

Nie wolno wykorzystywać ziół bez wcześniejszego upewnienia się, jakie działanie wykazuje dana roślina. Wiele metabolitów, czyli skutków przemian zachodzących w samej roślinie, to silne trucizny. Inne z kolei wspomagają przyspieszają i wspomagają rekonwalescencję.

alkaloidy
Zawarte głównie w nasionach i liściach, to silne trucizny, które możemy znaleźć np. w: atropinie (wilcza jagoda, bielunie), strychninie (różne gatunki kulczyby), kofeinie (kakaowiec, kamelia chińska), chelidoninie (jaskółcze ziele).

garbniki
Ich charakterystyczną cechą jest gorzki smak i właściwości zapobiegające procesom gnilnym. Dobre źródła to kora dębu, liście orzecha włoskiego, szałwii czy owoce tarniny. Nadużywanie tych składników utrudnia wchłanianie składników pokarmowych.

glikozydy
Zawarte są głównie w kłączach, korze, korzeniach, nasionach. Z punktu widzenia medycznego największe zastosowanie mają glikozydy nasercowe zawarte w naparstnicy purpurowej, wełnistej i konwalii majowej.

flawonoidy
Mają właściwości przeciwutleniające, przeciwdziałają procesom starzenia - przy okazji pełnią rolę barwników. Np. rutyna (liście ruty o fiołka trójbarwnego), kwercetyna (rumianek pospolity), bioflawonoidy (czosnek, miłorząb japoński).

gorycze
Pobudzają trawienie, działają żółciopędne i odkażająco, np. absyntyna (bulica piołun).

kumaryny
Zawarte w różnych częściach roślin mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i uspokajające, np. eskulina (kasztanowiec zwyczajny), dikumarol (nostrzyk żółty).

śluzy
Mają właściwości przeciwkaszlowe, przeciwzapalne, działają osłaniająco na nabłonek jamy ustnej i gardła.

olejki eteryczne
Wykazują właściwości wykrztuśne, żółciopędne, napotne, rozkurczowe i odkażające. Poprawiają działanie i ukrwienie błon śluzowych. Wyróżniamy w tej grupie olejek tatarakowy (kłącze tataraku zwyczajnego), olejek anyżowy (owoc biedrzeńca anyżu) i olejek goździkowy (pąki goździkowca korzennego)


Stosowanie ziół

Zioła są polecane jako nieoceniona pomoc przy leczeniu różnych schorzeń, jednak jak zwykle zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Wiele ziół wchodzi w niebezpieczne interakcje z lekami, wzmacniając lub osłabiając ich działanie, dlatego zawsze czytajmy informacje zawarte na opakowaniu czy dołączonej do lekarstwa ulotce.

Alergia na zioła

Najsilniejsze działanie alergizujące wykazują: anyż, świeże ziele kopru włoskiego, rumianek, papryka, curry, czosnek, kolendra, pieprz kajeński.

Średnie działanie alergizujące mają: bazylia, cynamon, jałowiec, kminek, gorczyca, zioła prowansalskie.

Słabe działanie alergizujące wykazują: chrzan, cząber, estragon, goździki, gałka muszkatołowa, szafran, majeranek, tymianek, wanilia.
Spożycie ziół takich jak kminek, kolendra, gorczyca biała, szafran, papryka może wywołać wstrząs anafilaktyczny, dlatego alergicy powinni szczególnie uważać na te przyprawy.

Należy też pamiętać o trujących właściwościach ziół - najczęstszą przyczyną zatruć jest atropina, hioscyjamina, skopolamina występujące w wilczej jagodzie, oraz ziołach takich jak: bieluń dziędzierzawa czy lulek czarny, a także konnina zawarta w szczwole plamistym czy kolchicyna występujące w ziemowicie jesiennym. Spożycie tych roślin bądź ich nasion, w przypadku braku szybkiej pomocy lekarskiej prowadzi do porażenia mięśni oddechowych i w konsekwencji do śmierci.
opr. mw

Opinie (11) 2 zablokowane

  • :D (1)

    ,,chmiel - ma działanie wzmacniające i uspokajające..."

    • 0 0

    • także usypiajce

      • 0 0

  • Tak...chmiel

    Chmiel jest niezły, bardzo przyjemny ma zapach.

    • 0 0

  • chyba Wam się artykuły pomyliły. To nie menu na imprezę.

    • 0 0

  • A czmu ten artykuł ma służyć

    • 0 0

  • na co ma dietetyk do ziół? Od ziół jest zielarz a nie psycholog czy dietetyk. Kobieta chyba pomyliła działy.
    Poza tym przepisywanie ksiązki = artykul? Żenada!

    • 0 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • ziola sa dobre;)

    • 0 0

  • liscie orzecha wloskiego (1)

    Mam niedoczynnosc tarczycy ,przy wstawaniu rano i przez wiele godzin utrzymywala sie u mnie ,charczenie,dusznosci,od paru dni pije ziola lisci orzecha wloskiego ,oczywiscie ze swojego orzecha juz nie charcze wyraznie czuje poprawe,polecam innym

    • 0 0

    • ZIOŁANA NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

      pROSZĘ PAŃSTWA MOŻNA I TO BARDZO POMÓC W LECZENIU NIDOCZYNNOŚCI TARCZYCY ZESTAWAMI ZIOŁOWYMI.tRZEBA PAMIĘTAĆ O WPROWADZENIU ZESTAWÓW zIÓŁ PRZECIW NOWOTWOROWYCH, ABY UTRZYMAĆ W ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI ESTROGENU.tĘ INFORMACJĘ PODAJE zIELARZ sTEFAN

      • 0 0

  • Zosia

    A mnie zioła od zakonnika z przychodni bonifratów w cieszynie trzymają przy zdrowiu i jakośprzechodzę znośnie tą menopauzę.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane