• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy na pierwszą wizytę do ginekologa?

Izabela Małkowska
28 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Do ginekologa trafiają najczęściej dziewczynki, które zaczynają okres dojrzewania, ale trafiają się też znacznie młodsze pacjentki, nawet kilkumiesięczne. Do ginekologa trafiają najczęściej dziewczynki, które zaczynają okres dojrzewania, ale trafiają się też znacznie młodsze pacjentki, nawet kilkumiesięczne.

Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to zawsze ogromne przeżycie. Wielka w tym rola rodzica, żeby ten pierwszy był dla niej jak najmniej drastyczny.



Ponieważ pediatrzy prowadzący profilaktykę przeprowadzają bilans zdrowia u dzieci do 16 roku życia, to oni najczęściej rozpoznają wszelkie nieprawidłowości u młodych pacjentów. Także u dziewczynek, u których w tym wieku mogą pojawić się pierwsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu organów płciowych. Ale u ginekologów pojawiają się też znacznie młodsze pacjentki, nawet kilkumiesięczne.

Pierwszy raz u ginekologa byłaś:

- Dotyczą one najczęściej tego, czy budowa zewnętrznych narządów płciowych jest prawidłowa, czy krwawienie z dróg rodnych to objaw niebezpieczny, czy tylko fizjologia, czy jest wydzielina z pochwy, czyli upławy i towarzyszące temu świąd, pieczenie oraz ciągły odruch dotykania i drapania sromu - wymienia ginekolog-endokrynolog Janina Ratnicka-Klimaszewska.

Lekarze tej specjalizacji zajmują się także przedwczesnym i opóźnionym dojrzewaniem płciowym. To są wątpliwości, które najczęściej pediatra chce skonsultować z ginekologiem dziecięcym. Bardzo ważna jest wizyta u ginekologa w przypadku nawracających zakażeń układu moczowego dziewczynek i to niezależnie od ich wieku.

Zdaniem lekarzy wyleczenie stanu zapalnego sromu i pochwy zapobiega infekcjom pęcherza i cewki moczowej oraz ogranicza konieczność stosowania antybiotyków.

- Do ginekologa należy przyjść, gdy nieletnia dziewczynka zamierza podjąć współżycie płciowe lub kiedy rozpoczyna miesiączkowanie i zależy jej na zbadaniu i edukacji dotyczącej np. higieny - tłumaczy ginekolog Karina Kulikowska-Ciecieląg. - Współcześni rodzice są świadomi i troskliwi. Kiedy ich córki mają problemy ginekologiczne natychmiast przychodzą z nimi do lekarza, bez odwlekania tego w czasie. Najczęściej małe pacjentki są dobrze przygotowane do wizyty pod względem psychologicznym, zapewne przez mamy, które wcześniej z nimi o tym rozmawiają.

Najczęstszym ginekologicznym problemem u małych dziewczynek i nastolatek są stany zapalne dróg rodnych.

- Drogi rodne to szeroko pojęty temat - twierdzi ginekolog Jarosław Olszewski. - W tym przypadku dotyczy to głównie zapalenia przedsionka pochwy i pochwy, co wynika z nawyków higienicznych: niedbałości o higienę, podcierania się w złą stronę, czy zaniedbania w wieku niemowlęcym z powodu zbyt rzadkiego zmieniania pieluch. U dziewczynek starszych do zapaleń dochodzi przeważnie z bezwiednego dotykania genitaliów brudną dłonią, co powoduje infekcje bakteryjne.

W swojej praktyce dr Ratnicka-Klimaszewska najczęściej leczy stany zapalne narządów płciowych, czasami spowodowane obecnością ciała obcego w pochwie.

- Zdarza się, że dzieci w czasie zabawy wkładają sobie np. klocki Lego albo inne zabaweczki do pochwy - mówi ginekolog. - Zdarza mi się być też kolejnym ogniwem diagnostycznym, kiedy dziewczynka zgłasza bóle brzucha lub podbrzusza, a inne metody badań nie pozwoliły na postawienie pewnej diagnozy. Pozostaje też bardzo smutna sprawa molestowania seksualnego dziewczynek, ale to nie jest opowieść na teraz.

U niemowlaków warto zwracać uwagę na zarośnięcie błony dziewiczej, czyli brak otworu, którym później będzie wydostawać się krew miesiączkowa.

- Łatwo stwierdzić to u dziewczynki w wieku niemowlęcym - uważa Olszewski. - Bez stresu, w czasie codziennych czynności pielęgnacyjnych można sprawdzić, czy błona dziewicza ma dziurkę. Trudniej jest to zrobić u dziewczynki kilkunastoletniej. U niej powinny nas zaniepokoić okresowe bóle brzucha w czasie pokwitania, kiedy powinna dostać miesiączkę, a nie ma krwi. Krew może gromadzić się w pochwie, a następnie, jeśli ją wypełni - w macicy, co może skutkować jej usunięciem.

Jak twierdzi dr Karina Kulikowska-Ciecieląg, najwięcej nieporozumień wynika z faktu, iż nieletnie pacjentki przychodzą do gabinetu ginekologa same, bez rodziców, np. w celu przepisania antykoncepcji.

- Zgodnie z przepisami prawnymi, żeby zbadać nieletnią pacjentkę, potrzebna jest świadoma celu i sposobu badania pisemna zgoda rodzica oraz pacjentki - podkreśla Kulikowska-Ciecieląg . - Oznacza to, że rodzic powinien pojawić się u lekarza choćby na pierwszej wizycie, żeby tę zgodę podpisać.

Nieporozumień przysparzają także mity, krążące wśród małych dziewczynek, a nierzadko ich rodziców.

- Na przykład takie, że do mycia narządów płciowych muszą być specjalne środki z odpowiednim PH - mówi Olszewski. - Niedobre także jest utrzymywanie nadmiernej higieny w kwestii płukania pochwy, czy zbyt częste mycie. Nie warto takich nawyków przekazywać swoim córkom. Kolejnym mitem jest to, że ginekolog dziewczęcy powinien być kobietą. Dziewczynka sama może zadecydować, do jakiego chce iść lekarza. Kobiety, które nie współżyją, niekoniecznie muszą być badane ginekologicznie przez odbyt. Można je zbadać delikatnie jednym palcem przez pochwę lub czasem wykonać USG przezpochwowe, oczywiście zależy to od budowy błony dziewiczej oraz wskazań do badania.

W podejściu rodziców do zdrowia ich córek Olszewskiemu najbardziej brakuje zdrowego rozsądku i otwartości. Nierzadko dorosłe kobiety nie dbają o higienę własną, jak więc mają jej nauczyć swoje dzieci? Brak także uświadamiania dziewcząt w temacie seksu, podczas gdy dziś nastolatki często traktują go jako rozładowanie potrzeby fizjologicznej, co z kolei może sprzyjać przenoszeniu chorób drogą płciową.

- Trzeba uświadamiać dziewczynki, że istnieje coś takiego, jak antykoncepcja awaryjna - uważa Olszewski. - Nie każda dziewczynka, która ma kilkanaście lat, jest na tyle asertywna, żeby odmówić chłopakowi dania "dowodu miłości". Nie ma też czegoś takiego, jak w 100 proc. niepłodne dni u kobiety w wieku rozrodczych, a co dopiero u dziewczynek rozpoczynających miesiączkowanie. Przez pierwszy stosunek jak najbardziej można zajść w ciążę, a nawet szybciej, niż podczas kolejnego. Jest on tak ogromnym przeżyciem emocjonalnym, że może wywołać jajeczkowanie indukowane.

Oprócz dobrych nawyków związanych z higieną i edukacją seksualną, warto zwrócić uwagę na kwestię szczepień.

- Zalecam szczepienie przeciw HPV, aby zapobiec wystąpieniu w przyszłości kłykcin kończystych (brodawki weneryczne, płciowe - przyp. red.) - mówi Olszewski. - Rak szyjki macicy też jest wskazaniem do zaszczepienia dziewczynki. Kłykciny natomiast są częstszym zjawiskiem, a ponadto pewnym defektem urody, mogącym wpłynąć na późniejsze współżycie seksualne.

Szukasz ginekologa? Skorzystaj z katalogu trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie (60) 8 zablokowanych

  • Doprawdy?....

    Cóż za przepełniona troską o pacjentki wypowiedz doktora O... Doprawdy .. .fascynujące.. Szkoda tylko, że taka troska nie otaczał pacjentek lezących na patologii ciąży w szpitalu przy Klinicznej .. .jeszcze nie tak dawno.Tam własnie pokazał mi, jak bezduszny może być lekarz wobec pacjentki, która traci dziecko. A tu .. .w artykule promującym gabinet cóż za troska i empatia ... o zgrozo .. .! jaka hipokryzja. Nieładnie doktorze... pacjentka ze Starogardu

    • 11 2

  • najlepsza antykoncepcja to trzydniowe majtki z draską.

    • 6 2

  • Już widzę jak samotny ojciec sprawdza swojemu dziecku

    czy ma dziurkę w błonie dziewiczej. Najlepiej gdyby nikomu się do tego nie przyznał, bo teraz normalni faceci boją się nawet spojrzeć na dzieci, żeby nie skończyć w pierdlu, a co dopiero coś takiego.

    • 14 1

  • trata, tata, trata, tata - mniej więcej tyle treści jest w tych radiomaryjnych wypocinach (1)

    • 3 3

    • sorry, miał to być komentarz do wypocin tego radiomaryjnego bota.

      • 2 3

  • Wszytkie formy regulacji urodzeń dają kobietom wolność.

    Aborcja, antykoncepcja dają kobietom pełną władzę nad swoim życiem, determinują ich niezależność od innych członków rodziny i od partnera. Dlatego "kato-licy" tak się tego obawiają. Strukturom partiarchalnym zawsze będzie zależeć na ubezwłasnowalnianiu kobiet w sprawach strategicznych.
    Fakt że czasem droga do tej wolności jest okupowana cierpieniem albo i nawet życiem, jednak dla mnie samo posiadanie wyboru ma ogromne znaczenie bo to oznacza wolność.

    • 9 2

  • do ankiety

    skoro jest odpowiedź "po dwudziestce" to po co niżej odpowiedź "jeszcze później"?? Nie można być później niż "po dwudziestce"...

    • 2 0

  • Ginekolog w Sopocie

    ja potrzebuje pilnie, i na Malopolskiej w pon. nie przyjmuja i jakies zapisy na 26 a dzis 11-ty, na Brodwinie po poludniu, zobaczymy czy przyjmie, na Chrobrego? pilne? nie ma pilnych jak pilne to do szpitala, jak nie to 70 złotych PŁAĆ, w godzinach słuzbowych ? prywatnie ? , to normalka, ale dla kogo, dla tych co placa krocie na taką służbe zdrowia?
    I w dodatku musiałam wziąć urlop, żeby do lekarza z NFZ sie nie dostać - frajerka.
    Chołota musi płacić

    • 0 0

  • Przed pierwszą wizytą

    Polecamy przed pierwszą wizytą :)

    • 0 0

  • Alicja Kolber Andrychów

    Córkę zabrałam do mojego ginekologa dokładnie po skończonej pierwszej miesiączce.
    Moim lekarzem jest pani dr Alicja Kolber w Andrychowie.
    Super lekarz z dużym doświadczeniem.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane