• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Joga - czym jest i jak zacząć ćwiczenia

Joanna Moździerz-Kozłowska, jmkjoga.pl
26 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym pracoholizmu i wszystkiego co "instant", wydawać by się mogło, że joga nie ma racji bytu. Ale może ona być jednym ze sposobów, żeby wydobyć się z niezdrowego trybu życia.



Joga jest starożytnym systemem, który przez tysiące lat pomagał ludziom w odszukaniu równowagi życiowej. Dopiero od niedawna stała się "popularna" w świecie zachodnim. Dziś joga jest bardzo powszechna. Jednak do dnia dzisiejszego nie jest do końca rozumiana. Jeśli myślisz, że joga jest religią, czymś "mistycznym", negatywnym, przeznaczonym dla specyficznych jednostek, mogę śmiało wyprowadzić Cię z błędu i powiedzieć stanowcze "Nie".

Praktyka jogi może pomóc każdemu, nie ma znaczenia jaka obecnie jest twoja kondycja fizyczna, psychiczna czy duchowa.

Jeśli zdecydujesz się na praktykę jogi, zadaj sobie najpierw kilka pytań:

Jakie masz schorzenia fizyczne? Czy masz nadwagę, chroniczny ból pleców, czy przebyłeś jakieś operacje. Zastanów się jak twoja kondycja fizyczna może wpłynąć na wybór odpowiednich dla ciebie zajęć jogi.

Jeśli są to poważne schorzenia, może lepiej jest się zastanowić nad prywatnymi zajęciami – tylko ty i nauczyciel, będziesz mógł wtedy zadać wszystkie niezbędne pytania a zajęcia będą skomponowane specjalnie dla ciebie i twoich potrzeb. Przygotuj się jednak na to, że takie zajęcia będą dużo droższe niż grupowe.

Jeśli czujesz, że grupa cię motywuje, ale masz poważne problemy ze zdrowiem, wybierz wykwalifikowanego nauczyciela i zajęcia dla początkujących.

Jeśli twoim celem jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, wybierz zajęcia z bardziej dynamicznej formy jogi (Ashtanga, Vinyasa).

Ashtanga to dynamiczna forma jogi, bardzo angażująca do pracy ciało i umysł. Ruch wykonywania asan (pozycji) zsynchronizowany jest z oddechem, w efekcie czego uzyskujemy płynność przejść pomiędzy asanami. Praktyka zawsze wygląda tak samo, ponieważ Ashtanga joga składa się z 6 serii. Na zajęciach ćwiczy się zwykle pierwszą, podstawową. Jest to bardzo oczyszczająca praktyka ale wymaga trochę wysiłku.

Vinyasa joga, wywodzi się z Ashtangi, na niej się opiera, też są tu płynne przejścia z pozycji do pozycji, ale każde zajęcia są inne. Tu nauczyciel ustala sekwencje, mogą być łagodniejsze lub bardziej intensywne.

Jeśli myślisz o czymś bardziej duchowym, może odpowiednia byłaby Kundalini joga. To tantryczna metoda jogi, polegająca na umiejętnym pobudzaniu ognistej - w swej naturze - siły życia drzemiącej u podstawy kręgosłupa. Jest to zestaw pozycji jogowych i ruchów ze zwróceniem szczególnej uwagi na medytację i pracę z oddechem (pranayama), często używane są mantry.

Najbardziej popularna w Polsce i w Trójmieście jest joga wg metody B.K.S. Iyengara. Wyróżnia ją precyzja nauczania pozycji jogi, oraz maksymalne skupienie uwagi na ciele i sposobie jego ustawienia. Wykorzystuje się tu wiele pomocy do jogi (paski, koce, liny, bloki itp.), które pomagają w pogłębianiu pozycji lub są ułatwieniem dla sztywniejszych lub schorowanych osób.

Bez względu na to jaki styl i nauczyciela wybierzesz, wszystkie style jogi mają kilka cech wspólnych. Słowo joga z sanskryckiego rdzenia "yuj"- "łączyć, jednoczyć; jedność". Co oznacza złączenie siebie z "Ogólnym Bytem", Bogiem. W jodze, uważa się, że wszyscy ludzie są połączeni. Wszystko jest jednym. Ta koncepcja "jedności", może być obca nowym praktykującym jogę, ponieważ na co dzień życie jest pełne dualizmów, par przeciwieństw – ja kontra reszta świata, ja kontra ty.


Joga na pewno jest "pozytywną inwestycją" twojego czasu, która szybko ci się zwróci. Nie musisz praktykować każdego dnia po 2 godziny dziennie aby odczuć pozytywny wpływ jogi na zarówno twoje ciało i umysł, ale też na całe twoje życie. Jeśli uda ci się uczęszczać na zajęcia tylko raz w tygodniu, w porządku, tylko trzymaj się tego planu. Systematyczność jest kluczem.

Powodzenia.
Joanna Moździerz-Kozłowska, jmkjoga.pl

Opinie (33) ponad 10 zablokowanych

  • a ta joga to tam jeden ... (1)

    ja tam mam joge po większym chlaniu, jak się kimne gdzies na ławce to nawet ci mistrzowi jogi niewytrzymaliby tak długo w pozycji którą ja obieram.

    • 21 28

    • hahah

      ku... mam tak co weekend

      • 2 2

  • Zastanawiające ? (2)

    Czy można traktować jogę po prostu jako relaksujące ćwiczenia uprawiane dla zdrowia, zupełnie niezwiązane z religią? Biorąc pod uwagę jej pochodzenie, musimy odpowiedzieć przecząco. W sanskrycie słowo „joga” może oznaczać sprzężenie, zaprzęgnięcie razem, wprzęgnięcie w jarzmo, ujarzmienie. Dla hindusa joga to technika umożliwiająca zjednoczenie z wielką nadprzyrodzoną siłą lub duchem. Opisano ją jako „sprzężenie ciała, umysłu i duszy z Bogiem”.
    Początkowo wiedzę na temat technik jogi przekazywano ustnie. Później spisał ją hinduski filozof Patańdźali. Jego dzieło, Jogasutry, do dzisiaj służy za podstawowy podręcznik jogi. Według Patańdźalego joga polega na „systematycznym dążeniu do doskonałości poprzez panowanie nad różnymi elementami natury ludzkiej — zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi”. Od zarania swych dziejów aż do dziś joga jest nierozerwalnie związana z religiami Wschodu, obecnie zwłaszcza z hinduizmem, dżinizmem i buddyzmem. Niektórzy ludzie praktykujący jogę wierzą, że pozwoli im ona osiągnąć mokszę (oswobodzenie) dzięki połączeniu z przenikającym wszystko duchem.
    W książce Hindu World Benjamin Walker pisze o jodze: „Kiedyś mógł to być system magicznych rytuałów, zresztą joga wciąż zawiera w sobie elementy okultyzmu i czarów”. Hinduscy filozofowie przyznają, że praktykowanie jogi może wyzwolić nadprzyrodzone moce, choć zazwyczaj utrzymują, że nie jest to jej podstawowy cel. Na przykład w książce Indian Philosophy (Filozofia indyjska) były prezydent Indii dr Sarvepalli Radhakrishnan napisał, że jogin „kontrolujący ciało za pomocą różnych pozycji pozostaje niewrażliwy na skrajne temperatury (...) Widzi i słyszy z dużej odległości (...) Możliwe jest też przekazywanie myśli bez pośrednictwa normalnych mechanizmów komunikacyjnych. (...) Jogin może sprawić, że jego ciało stanie się niewidzialne”. Biorąc pod uwagę powyższe nieprawdą jest co napisano w tym artykule, że "jeśli myślisz, że joga jest religią, czymś "mistycznym", negatywnym, przeznaczonym dla specyficznych jednostek, mogę śmiało wyprowadzić Cię z błędu i powiedzieć stanowcze "Nie"." albo że "Joga na pewno jest "pozytywną inwestycją" twojego czasu, która szybko ci się zwróci."

    • 11 12

    • lol (1)

      A Ty oczywiście bezkrytycznie wierzysz w to, że ktoś może stać się niewidzialny, albo że czary istnieją. Czy przypadkiem jedyna słuszna religia, którą zapewne reprezentujesz, nie mówi, że zabobony to grzech?

      • 2 7

      • naczytał się chorrego reportera

        i tyle

        • 0 2

  • Zastanawiające ?

    Nie to w tej chwili jest ważne, czy ja w to wierzę czy nie. Na jogę jak i na inne rzeczy trzeba szerzej spojrzeć i wziąć pod uwagę, bądź tylko przytoczyć co inni sądzą w temacie, a nie bezkrytycznie przyjąć co napisano w sponsorowanym artykule. I na przyszłość dobra rada.. unikaj słowa 'zapewne'. No chyba że chcesz się dowartościować..

    • 5 5

  • JOGA JEST SZKODLIWA!!! (8)

    Joga jest nierozerwalnie związana z religiami wschodu. Niestety małko kto wie iż joga jest sposobem medytacji, czy tzw mantry. Sięga ona do przestrzeni duchowej, i z czasem zniewala człowieka. Jej efekty z pozoru dają początkowo mylne złudzenie lepszego samopoczucia, harmonii ciała i umysłu. Niektórzy mówią nawet że im pomogła na jakieś schorzenia. Prawda jest niestety inna, i bardzo bolesna, zwłaszcza gdy ktoś próbuje skończyć z jogą. Dlaczego? Gdy zaczynasz uprawiać jogę otwierasz się na działanie złych duchów, demonów, otwierasz tzw "czarę" w której one działają. Brzmi to jak jakiś żart coś z pogranicza fantastyki, prawda? Wierzcie mi bardzo bym chciał aby tak było, ale tak nie jest. Sami poczytajcie o tym, w internecie, łatwo znaleźć. Joga to realne zagrożenie. Poczytajcie ilu ludzi musiało,skorzystać z pomocy egzorcystów i świadectw ludzi, którzy tego doświadczyli. Joga nie jest więc zestawem ćwiczeń które pomogą nam się odprężyć i zrelaksować. PRZESTRZEGAM

    • 15 53

    • Dziadek mu wlazł kiedyś do wanny... (1)

      • 3 5

      • ja obstawiam, że to fluidy z Torunia

        albo taki toruński piernik.

        • 4 1

    • ŻYCZLIWY

      witam..mozesz napisac cos wiecej badz podac informacje gdzie dokładnie znalezc w necie informacje których piszesz?dzieki z góry

      • 0 0

    • Hej, stary...

      ... a co na to Twój lekarz?

      • 1 0

    • .jakbym słyszał mojego dawnego katechetę z gimnazjum...
      Harry Potter- Zły , Gry komputerowe - złe, Joga - zła wszystko złe :)

      • 0 0

    • nie mąć ludziom w głowie.
      Lecz się.

      • 0 0

    • W głowie sie to nie mieści :) Gratuluje wiedzy:(

      Witam, to nie miesci sie w glowie zeby moc stworzyc w swoim umysle takie bezeceństwo:)Gratuluje wiedzy:( !Współczuje Panu.

      • 0 0

    • jesteś nawiedzony

      czy ksiądz ?

      • 0 0

  • Zdarzylo mi sie przez kilka lat praktykowac joge i czytac na jej temat, jak rowniez praktykowac inne 'wschodnie' techniki (karate, medytacje).
    Obserwuje obecnie wzrost popularnosci jogi, jednak troche splyconej wzgledem pierwowzoru.

    Joga to calosciowy system, obejmujacy m.in. sposob odzywiania, zasady etyczne, cwiczenia fizyczne - do ktorych obecnie czesto sprawadza sie joge - cwiczenia oddechowe, medytacje...

    Oczywiscie mozna sie tylko skupic na jednym aspekcie (np. cwiczen: hata joga), jednak tak trudno doswiadczyc calego dobrodziejstwa

    Niezaleznie od celu i zaangazowania, zalecalbym ostroznosc w doborze nauczyciela - najlepiej by mial on choc ogolna wiedze z anatomii (idealnie po AWF), umial rozpoznac przeciwwskazania dla cwiczen i oczywiscie ... posiadal rzetelna wiedze n/t choc kilku technik klasycznej jogi.
    Bez tego 'joga' jest tylko z nazwy - czyms dla poszukujacych nowosci. Oby jednak ta 'nowosc' nieumiejetnie podana (np. w formie jakis 'udoskonalen' jogi przez samozwanczych amatorow) nie przyniosla wiecej szkody niz pozytku

    • 11 0

  • szkoła jogi w programie zone club.

    Uprawiam joge od 10 lat, według programu w telewizji którą prowadzą wykwalifikowani instruktorzy szkoły jogi na Jamajce.Joga dla wszystkich.Obecnie mam 60lat i codziennie ćwiczę,efekty są bardzo zadawalające dla zdrowia.Polecam wszystkim którzy pragną żyć w zdrowiu i być sprawni fizycznie i psychicznie.Systematyczne ćwiczenia przychodzą dopiero z czasem. Pozdrawiam.

    • 13 0

  • do życzliwego

    Życzliwy ? , Ten który przestrzega przed czymś czego nie zna !
    Ja przestrzegam przed tego typu życzliwością !!

    Warto coś poznać a potem wydawać osąd!
    http://www.wprost.pl/ar/56385/Joga-krzepi/?I=1108

    • 3 1

  • Joga jest ok

    Joga jest dobra czy to na problemy ze zdrowiem fizycznym, czy psychicznym - poprawia kondycję i nastrój. Nie rozumiem, czemu ludzie traktują jogę jako cos "szatańskiego", tzn. wiem, z niewiedzy i z ograniczonych umysłów. Ale te osoby niech lepiej zmieniają swój prywatny światopogląd niż cudzy.
    Pozdrawiam

    • 4 0

  • joga- c.d.

    Jogę uprawiam od 3.5 roku- systematycznie. Inspirację, czerpię z literatury, szczególnie B. J.Iengar. Nigdy nie chodziłem do żadnego nauczyciela jogi, ani nie uczęszczałem na żadne kursy.. Jesli z jakiegoś powodu ominę trening- czuję "wyrzuty sumienia" Jestem właścicilem firmy, podlegam ciągłym stresom,, Joga pozwala mi się zrelaksować całkowicie, w 100%. Dodatkowo, mam poczucie, że zmuszam swoje ciało (jestem po 50-tce) do uelastyczniania, powiększam swój tonus energetyczny. Po ćwiczeniach, czuję się wspaniale. Joga nie wymaga specjalnego sprzętu, sal, basenów, warunków do uprawiania. Wystarczy spokojny, dobrze przewietrzony pokój, odpowiednia pora (wieczór lub poranek). Literatury jest pod dostatkiem. Ostatnio nawet zona (która dotychczas była sceptykiem) przyłączyła sie do ćwiczeń. Kościół katolicki ostro krytykuje jogę, jako coś szatańskiego i "obcego. Jest to bez znaczenia. Ja nie dostrzegam związku jogi z jakąkolwiek religią. Coraz więcej ludzi będzie ją uprawiać, bo jest bardzo wygodnia, a jednocześnie pomocna w codziennym, zagonionym życiu. Siedzący tryb życia i pracy większości z nas zmusza do poszukiwania form poprawiania ogólnej sprawności organizmu. Joga rewelacyjnie pobudza do pracy organy wewnętrzne odpowiedzialne za zdrowe i haronijne utrzymywanie naszej energii wewnętrznej i zewnętrznej.

    • 9 0

  • Joga może być niebezpieczna

    Joga to nie jakaś tam gimnastyka ale poważne ćwiczenia duchowe mające na celu doprowadzić człowieka do oświecenia. Na kursach jogi nie mówi się o niebezpieczeństwach związanych z praktykowaniem jogi. Joga może silnie pobudzić energię kundalini, która biegnie środkiem kręgosłupa gdzie rozmieszczone są czakramy, ośrodki mocy. Gdy się ją pobudzi nie da się jej tak po prostu zatrzymać. U mnie kundalini płynie sobie dwa może trzy tygodnie i gdy napotka blokady w czakramach zaczynają się problemy ze zdrowiem, i to czasami bardzo poważne. Mogą to być bóle kręgosłupa, duszności, bóle serca, gorączka, wszelkie objawy przeziębienia i tym podobne. Raz nawet wylądowałem w szpitalu ze skurczami w okolicach brzucha i nikt nie potrafił mi powiedzieć co mi dolega. Instruktorzy jogi często nawet nie wiedzą co to jest energia kundalini i nie domyślą się w życiu, że jakieś dolegliwości mogą być spowodowane zbyt intensywnym ćwiczeniem jogi. Początkującym, lub osobom mającym dłuższą przerwę w ćwiczeniach proponuję stopniowo zwiększać częstotliwość ćwiczeń, a na pewno nie polecam na początku zaawansowanych technik. Dawniej jogi nauczali wielcy nauczyciele i trzymali tą wiedzę w tajemnicy, a uczniów, którzy byli gotowi do ćwiczeń wybierali sami. Tacy nauczyciele w trakcie inicjacji w jogę oczyszczali kanały energetyczne i czakramy ucznia i wiedzieli na które ćwiczenia uczeń jest już gotowy. Z energią kundalini jest tak jak z prądem wysokiego napięcia, puszczony przez cieniutki drucik przepala go. Radzę trochę roztropności w ćwiczeniach, ale to nie znaczy że nie polecam jogi, wręcz przeciwnie, gdy się przebrnie przez trudne początki można się spodziewać wspaniałych rezultatów. No i nie zawsze energia kundalini zostaje pobudzona, ja tylko opisałem swoje przeżycia. Warto na pewno trochę poczytać o tych sprawach, jest masa ciekawych książek na ten temat. Pozdrawiam wszystkich ćwiczących!

    • 5 18

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Konferencja. Autyzm. Od diagnozy do samodzielności

konferencja

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane