• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak uchronić się przed rakiem? W sobotę poznasz odpowiedź

Ewa Palińska
3 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem trójmiejskie placówki medyczne zapraszają pacjentów na konsultacje ze specjalistami oraz wykłady na temat leczenia nowotworów. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem trójmiejskie placówki medyczne zapraszają pacjentów na konsultacje ze specjalistami oraz wykłady na temat leczenia nowotworów.

Czy można uchronić się przed rakiem? Jaki związek z zachorowaniami na nowotwory ma dieta? Jakie nowoczesne techniki w leczeniu nowotworów stosują trójmiejskie placówki? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznamy 4 lutego, w ramach licznych wydarzeń organizowanych z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem m.in. przez trójmiejskie szpitale. W programie również darmowe konsultacje (w tym telefoniczne), porady ekspertów oraz wykłady.



Czy często korzystasz z darmowych badań?

Światowy Dzień Walki z Rakiem, obchodzony 4 lutego, ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym w 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską (podpisaną w imieniu Polski przez Tadeusza Mazowieckiego), w myśl której sygnatariusze zobowiązali się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Profilaktyce i metodom leczenia będą poświęcone również trójmiejskie obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Jak uchronić się przed rakiem?

Choć wiele uwagi poświęca się najnowszym osiągnięciom w zakresie leczenia chorób nowotworowych, nie można zapomnieć o profilaktyce - jeśli należycie o siebie zadbamy i będziemy stosowali się do rad specjalistów, ryzyko zachorowania na raka możemy znacznie zminimalizować. Czy jednak możemy w ten sposób uchronić się przed nim całkowicie?

- Jak najbardziej możemy uchronić się przed rakiem, ponieważ prawie trzy czwarte czynników będących przyczyną zachorowania na nowotwory związanych jest z naszym stylem życia. Należą do nich np. dym tytoniowy, nieodpowiednia dieta, otyłość, nadużywanie alkoholu, czy wirusy przenoszone drogą płciową - odpowiada dr Marcin Sinacki z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. - Wszystkich zachęcamy do zapoznania się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem, gdzie w bardzo prosty sposób przedstawiono zasady, dzięki którym możemy w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.
Wykłady, porady, konsultacje bezpośrednie i telefoniczne oraz rozpowszechnianie materiałów informacyjnych to tylko niektóre elementy programu przygotowanego przez Klinikę Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w związku obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem. Spotkania odbędą się 4 lutego w godz. 11-13. Ci, którzy nie będą mogli zjawić się osobiście, mają możliwość skorzystania z telefonicznych konsultacji onkologicznych, dietetycznych i psychologicznych. Zobacz szczegóły.

Zbadaj się już dziś

W najbliższą sobotę bezpłatnie będzie można przebadać się w wielu trójmiejskich placówkach. W Wojewódzkim Centrum Onkologii, dla przykładu, w godz. 9-13, odbywać się będą badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Skorzystać będzie można też z cytologii oraz nauki samobadania piersi. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja telefoniczna.

Będzie można również spotkać się i skonsultować ze specjalistami: onkologiem, chirurgiem onkologiem, dermatologiem, ginekologiem, urologiem, fizjoterapeutą i dietetykiem, który dodatkowo wykona analizę składu ciała. Zobacz szczegółowy program obchodów Światowego Dnia Raka w Wojewódzkim Centrum Onkologii.

Konsultacje lekarskie, wykłady i nowatorskie metody leczenia raka piersi

Dni Otwarte, w ramach których będzie możliwość skorzystania z konsultacji lekarskich z dziedziny chirurgii onkologicznej, ginekologii, onkologii i urologii, przygotowują Szpitale Wojewódzkie w Gdyni (zobacz szczegóły). W programie znajdą się również wykłady ekspertów w dziedzinie leczenia chirurgicznego raka piersi. Będzie zatem okazja, aby nie tylko poznać najnowsze techniki leczenia, ale uzyskać odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania, jak chociażby to, czy leczenie takiego nowotworu zawsze musi się wiązać z koniecznością amputacji piersi i jakie techniki onkoplastyczne stosuje się w gdyńskich szpitalach.

- Obecnie wiemy, na podstawie badań naukowych, że wyniki odległe leczenia oszczędzającego pierś w obserwacjach wieloletnich przy odpowiednim doborze pacjentek, nie różnią się od wyników osiąganych przy amputacji piersi - wyjaśnia dr Jacek Wydra, chirurg z Gdyńskiego Centrum Onkologii. - We wczesnych stopniach zaawansowania raka piersi leczenie oszczędzające, czyli wycięcie guza z marginesem tkanek zdrowych, z weryfikacją węzła wartowniczego oraz radioterapią, jest zalecaną metodą leczenia. Z różnych przyczyn pacjentka może nie zgodzić się na taką formę terapii, wtedy można wykonać amputację z jednoczasową rekonstrukcją piersi. W Gdyńskim Centrum Onkologii każdą pacjentkę traktujemy indywidualnie, w zależności od jej oczekiwań zarówno co do sposobu leczenia, jak i końcowego efektu estetycznego. W naszym ośrodku w 2016 roku blisko 50 proc. zabiegów wykonanych z powodu raka piersi to zabiegi oszczędzające pierś, a 20 proc. to zabiegi z rekonstrukcją piersi.
Jak informują specjaliści, postęp nastąpił nie tylko w zakresie technik leczenia, ale i mentalności oraz podejścia do leczenia raka piersi.

- Obserwujemy wzrost liczby jednoczasowych rekonstrukcji piersi, które dają najlepszy efekt estetyczny. Takie leczenie jest także coraz częściej stosowane również w Gdyńskim Centrum Onkologii. Jednak najważniejsza zmiana dotyczy filozofii i podejścia do leczenia raka piersi. Świadomość faktu, że rekonstrukcja piersi wykonana po mastektomii przyczynia się do poprawy obrazu własnego ciała, samooceny, seksualności i jakości życia sprawiła, że leczenie odtwórcze stało się nieodłącznym etapem leczenia raka piersi - mówi dr Cezary Warężak, chirurg, onkolog ze Szpitala Morskiego w Gdyni.

Miejsca

Opinie (51) 1 zablokowana

  • (3)

    Mogliście wrzucić kilka konkretnych informacji, bo kto ma czas na pogadanki jeździć..

    • 14 4

    • spec

      Woda z cytryna i soda oczyszczona. Pozdrawiam

      • 5 4

    • Nie pogadanki, tylko konkretne badania.

      • 0 1

    • A na cos innego to masz czas?

      Czasu nigdy pod dostatkiem poniewaz zawsze uplywa. Trzeba umiec go znalezc. Na pogadankach mozesz zadac lekarzowi bezposrednio pytania dotyczace ciebie. Wtedy bedziesz wiedzial czy zarejestrowac sie u specjalisty a nie stale zwlekac az pewnego dnia bedzie za pozno...

      • 0 3

  • Pic na wodę (2)

    Kilkukrotnie przekonałam się, że te wszystkie akcje to tylko gadanie, a w praktyce z niczego nie można skorzystać. Wygląda to tak, że w mediach nagłaśniają, że mamy Tydzień Walki z Rakiem ........... (i tu se wybierz raka) Słyszymy, że można się za darmo przebadać w placówkach w całej Polsce. jakiś czas temu była taka akcja mówiąca o rakach głowy i szyi. Więc szukam co oferuje trójmiasto i znajduję jedną placówkę, która przez 2 dni oferuje konsultacje w godzinach- i tu nie pamiętam, w jakich, ale doskonale pamiętam, że każdego dnia przez 45 minut!!!!!! Pytam się dla kogo to jest?
    Dostałam też zaproszenie na darmową cytologię. Dzwonię do przychodni, chcąc się umówić na termin, w którym mogę wykonać takie badanie, a pani przez telefon mówi mi termin za 2 miesiące- konkretny dzień i godzinę, zerkam w kalendarz (zdziwiona, że tak odległy termin) i mówię, że wtedy z akurat nie mogę- nie trudno się domyślić dlaczego- a pani mówi, że na to to już nic mi nie poradzi.
    Takich historii znam więcej- od rodziny i znajomych.
    A na koniec słyszę, że ludzie to ignoranci unikający profilaktyki. Męczy mnie ta hipokryzja.

    • 95 2

    • jest dokladnie tak jak piszesz albo brak miejsc albo czekasz miesiacami (1)

      • 22 0

      • Z lekarzami wgle jest jakaś praroja. Dostalam skierowanie do ortopedy, 15 grudnia dowiedzialam sie ze wizyta 24 stycznia, ok 20 dzwoni do mnie pani z recepcji ze musza przesunac mi termin na 15 lutego bo pan doktor ma urlop!!! Ludzie zdążą urzeć zanim sie do lekarza dostaną.

        • 15 0

  • a spróbujcie zrobić wszystkie dostepne markery. Trzeba by chyba dom sprzedać żeby takie badania co jakiś czas przeprowadzać (i do tego tygodnie urlopu na same badania i kolejki). Zamiast coś z tym zrobić państwo dalej radośnie kosi akcyzę za fajki i pozwala sprzedawać margaryny i inne od dawna w normalnych krajach zakazane produkty

    • 44 3

  • Nie żyć w Polsce.

    • 20 6

  • (1)

    Przed większością nowotworów nie da się uchronić, bo mają podłoże genetyczne, można najwyżej regularnie się badać, żeby jak najszybciej wykryć, bo to zwiększa szanse na wyleczenie. Niestety zanieczyszczenia środowiska, nie tylko niezdrowa żywność, ale i powietrze coraz bardziej zanieczyszczone, są coraz częstszą przyczyną i wcale nie tak łatwo im zapobiegać.

    • 35 4

    • Rak to skumulowana zła energia odkładająca si ę w komórkach

      • 1 8

  • najwazniejsze (1)

    zeby nie grac w lige legend. bo to najbardziej rakotworcza gra.

    • 13 0

    • Że tak napiszę - LOL ;p

      • 5 0

  • Zawracanie głowy. Na zdjęciu modelka, a jedyny ośrodek zdrowia oferujący w ramach Dnia walki z rakiem (1)

    jakiekolwiek badania robi to dla 50+.
    Dla 50+ są stałe programy profilaktyczne - mammografia, więc dajcie sobie spokój. Problem jest z profilaktyką dla młodszych kobiet.
    To po pierwsze, a po drugie nie marnować publicznej kasy na jakieś pogadanki, a przeznaczyć ją na konkretne badania przesiewowe. Pogadanek i materiałów informacyjncyh to są terabajty w Internecie, ale do przeprowadzania darmowych badań to chętnych brak.
    Pozory, fikcja i obłuda.

    • 55 1

    • no własnie ona ma 50 lat to czym sie konserwuje :)

      • 6 0

  • Totalna ściema (4)

    Dzwoniłem w poniedziałek od rana przez kilka godzin na dwa podane numery telefonów. Na stacjonarnym nikt nie odbierał, na komórce zgłaszała się poczta,że jest przepełniona. Pod koniec dnia dodzwoniłem się na na numer komórkowy, oczywiście wolnych miejsc już nie było.
    Nie wiem dla kogo takie akcje. Zapewne dla prowadzących, bo jest kasa do zarobienia.

    • 50 1

    • 100/100

      Tylko frustrują ludzi. Znikąd tak na serio realnej pomocy medycznej, tylko pozoranctwo i przy okazji ktoś kosi kaskę.

      • 25 0

    • Dokładnie - miejsc juz nie ma!!!

      • 9 0

    • Mila obsluga

      Ja dzwonilem w tygodniu 3 razy na stacjonarny i za kazdym razem sie dodzwonilem. Pani bardzo mila i wszystko dobrze wytlumaczyla. Zapisalem siebie, mame i zone. Lekarze ok. Zlecili badania. Jestem zadowolony w 100%.

      • 0 4

    • Ja tez nie mialam problemu

      • 0 2

  • kolejna bujda na resorach ,która ma niby udowodnic ze co kolwiek robią a w zeczywistosci to tylko pozory

    zawsze jest tak dzwonisz niema miejsc ale mozna zaplacic i bedzie

    • 25 0

  • Rak jest chorobą uwarunkowaną genetycznie i na dzień dzisiejszy nikt nie wie (2)

    na 100% jak się przed nim uchronić. Nie ma ucieczki przed chorobą starością i śmiercią.

    • 27 11

    • Dokładnie, niestety jak ma kogoś trafić to trafi...

      ...bez względu na profilaktykę. Dajmy na to będę utrzymywał zdrowy styl życia, powstrzymywał się od papierosów i alkoholu i okaże się, że zachoruję na raka. To jest dopiero ból, nic sobie nie poużywać i zachorować.

      • 7 5

    • Ale mozna przesunac date smierci np o 20 lat.

      • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane