• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bardzo różne podwyżki w służbie zdrowia

Alicja Katarzyńska
12 października 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Pomorscy lekarze czują się oszukani. Minister zdrowia Zbigniew Religa obiecał, że od października ich pensje wzrosną o 30 procent. Tymczasem niektórzy mogą nie dostać podwyżki wcale albo dwa razy niższą.

- Dzwonią do nas rozgoryczeni lekarze i pielęgniarki, którzy są po rozmowach z dyrekcją szpitali - mówi Stanisław Plewako z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Pomorskiem. - Skarżą się, że dyrektor zaproponował im 18, 20 procent albo mówią, że podwyżki nie dostaną w ogóle. Ze słów Religi wynikało, że wszyscy dostaną te 30 procent, a teraz okazuje się, że wcale tak nie będzie.

Podwyżki to efekt wiosennych protestów i strajków w szpitalach i przychodniach. Pracownicy szpitali twardo żądali 30-procentowego wzrostu płac. Rząd zgodził się na te roszczenia i w lipcu minister Religa podpisał ustawę o podwyżkach. Od tego momentu każdy pracownik szpitala wyliczał, ile to będzie dla niego 30 procent.

Co tak naprawdę mówi ustawa, okazuje się dopiero teraz. - Ja ją dokładnie przeczytałam - przyznaje Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala na gdańskiej Zaspie. - Z samego założenia, które ustawodawca przyjął do naliczania wysokości podwyżek, widać, że nie znajdziemy tam obiecanych 30 procent.

Z ustawy wynika, że pieniądze nalicza się według tzw. współczynnika 0,56. To oznacza, że ustawodawca uśrednił kwotę, jaką w polskich szpitalach wydaje się na płace - uznał, że jest to 56 procent budżetu placówki. Dodatkowo "nakazał" ten współczynnik pomnożyć przez wysokość całego kontraktu szpitala z NFZ, a nie przez sumę, jaką placówka rzeczywiście wydaje na pensje pracowników.

Czyli: - Jeśli szpital wydaje na płace mniej niż 56 proc. swojego budżetu, zyska na tym, jeśli wydaje więcej - straci.

- Im wyższy ma kontrakt, tym więcej dostanie pieniędzy bez względu na to, ilu pracowników zatrudnia.

- To manipulacja, pułapka albo nieprawdopodobna niedbałość - mówią nawet dyrektorzy szpitali o dużych kontraktach.

Właśnie teraz wielu z nich negocjuje ze swoimi związkami zawodowymi, kto ile dostanie.
- Dogadaliśmy się - mówi Irena Erecińska-Siwy, dyrektor Szpitala Morskiego w Gdyni Redłowie. - Lekarze dostaną 29 proc., pielęgniarki 29,75 proc, pracownicy administracji 15 proc. Udało nam się podzielić pieniądze sensownie, bo "wpasowaliśmy się" w ten wskaźnik 56 procent.

Cieszą się pracownicy Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Tam i medycy, i pielęgniarki, laborantki i pracownicy administracji dostaną obiecane 30 proc. - Udało się nam, bo koszty pracy mamy dużo poniżej tych wskaźnikowych 56 proc. - mówi Zbigniew Krzywosiński, zastępca dyrektora ACK. - I duży kontrakt na specjalistyczne, drogie usługi.

- Nie wiem, ile dostanę - powiedział nam Piotr Zieliński, neurochirurg z ACK. - Ale jeśli będzie tak, jak mówi dyrektor, to będę zadowolony. Gdy do pensji dodam dyżury i podwyżkę, na pewno odczuję poprawę.

Powodów do radości nie mają lekarze szpitala MSWiA w Gdańsku. - Lekarze dostaną 25 proc., podobnie pielęgniarki, administracja 20 - mówi dyrektor Ryszard Zawadzki. - Niestety, wysokość podwyżki zależy od kontraktu, my mamy nieduży. Dlatego mamy mniej do podziału.

- Wykonuję podobną pracę, jak koledzy ze szpitali w Gdyni czy ACK, ale tylko dlatego, że pracuję w mniejszym szpitalu, dostanę mniej - mówi lekarz z MSWiA. - Nie mam wpływu na kontrakt szpitala, jednak jestem poszkodowany.

Niewesołe nastroje są też w szpitalu specjalistycznym w Wejherowie. - Mamy kilka wariantów, jak dzielić pieniądze - mówi pielęgniarka Krystyna Dębkowska. - Jeśli dostaniemy wszyscy po równo, to wyjdzie 26 proc. Jeśli lekarze będą walczyć o 30 proc., dużo mniej dostaną inni pracownicy. Na razie nie możemy się porozumieć.

- Muszę zatrzymać lekarzy, którzy chcą odejść, dlatego dam im 40 proc. podwyżki, wtedy dla pracowników technicznych może nie starczyć w ogóle - twierdzi Leszek Trojanowski, dyrektor szpitala na Srebrzysku. - Właśnie negocjuję ze związkami.

- Będzie dużo rozgoryczenia i złości - mówi Andrzej Sokołowski, szef pomorskiego OZZL. - Ale radzimy wszystkim, żeby przyjęli podwyżki, nie organizowali protestów. Szykujemy się do strajku w przyszłym roku i to, że minister obiecał 30 proc., a niewielu je zobaczyło, będzie poważnym argumentem wobec rządu. Już nie damy się oszukać. To będzie strajk na poważnie.
Gazeta WyborczaAlicja Katarzyńska

Opinie (3) 1 zablokowana

  • Obiecanki, PiSanki

    a głupiemu radość...

    • 0 0

  • Od kiedy pamiętam to lekarze i pielęgniarki dają się nabierać na te obiecanki cacanki.

    • 0 0

  • 1600 netto-kardiolog

    Ogólnopolski Jednoczesny Strajk 500 szpitali w 2007 roku, będzie zapewne dobrym bodzcem dla Rzadu naszych polityków...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane