• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Badania okresowe i pracownicze

mw
27 marca 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Dzięki osiągnięciom w medycynie, nasze szanse na uniknięcie wielu poważnych schorzeń są coraz większe. Wiadomo, że odpowiednia profilaktyka zapobiega rozwojowi choroby. Jest jednak jeden warunek, aby wszelkie zagrożenia wykryć odpowiednio wcześnie - trzeba się systematycznie badać.
O tym, jak często powinniśmy wykonywać badania profilaktyczne opowiedzą specjalista chorób wewnętrznych lek. med. Dariusz Jagiełło ze Swissmed Centrum Zdrowia S. A. w Gdańsku, oraz specjalista chorób wewnętrznych i medycyny przemysłowej dr n. med. Arkadiusz Cyran z Prywatnej Poradni Specjalistycznej w Gdańsku.

- Badania powinny być dopasowane do wieku, wykonywanej pracy i trybu życia - mówi Dariusz Jagiełło. - Jeśli jednak nie pracujemy w skrajnie trudnych warunkach i prowadzimy w miarę regularny tryb życia, przedstawione poniżej badań powinnny być wystarczające dla każdego.


Badania, które powinny być wykonywane przez kobiety i mężczyzn:

Morfologia krwi z rozmazem, badanie ogólne moczu:

Badanie powinno być wykonywane co roku, od chwili uzyskania pełnoletności.

Badanie okulistyczne
Do 40. roku życia wystarczy wykonać jedno badanie - ostrość widzenia nie zmienia się miedzy 20. a 40. rokiem życia. Jeśli jednak cierpimy na choroby współistniejące (takie jak cukrzyca czy nadciśnienie), lub mamy problemy ze wzrokiem, wówczas badanie okulistyczne powinno być wykonywane co roku, bez względu na wiek.
Po 40. roku życia badanie wykonujemy raz na dwa lata.

Badanie słuchu
Powinno być wykonywane:
pomiędzy 30. a 40. rokiem życia - co 5 lat,
między 40. a 50. rokiem życia - co 3 lata,
powyżej 50 lat - raz na 2 lata.

Badanie stomatologiczne
co pół roku

Badanie ciśnienia
od 20. roku życia raz na dwa lata, po 50. roku życia raz do roku

Cholesterol
Pierwsze pomiar wykonujemy po 40. roku życia i powtarzamy co 3 lata.
Badanie wykonujemy wcześniej (po 30. roku życia), jeśli w bliskiej rodzinie jest osoba chora na cukrzycę, lub jeśli mamy nadwagę.

Prześwietlenie płuc
Jeśli nie palimy i nie jesteśmy w kręgu osób narażonych na gruźlicę (m. in. niedożywienie, złe warunki życia), to pierwsze badanie wystarczy wykonać po 40. roku życia. Powtarzamy je co dwa lata, a osoby palące powinny badać się raz w roku.

Badanie na krew utajoną w kale
U osób po 40. roku życia raz w roku

Badanie w kierunku nowotworu jelita grubego
Wykonujemy je u osób po 50. roku życia. W przypadku obciążeń rodzinnych (polipowatość jelita grubego, przewlekłe choroby jelita) powinniśmy przebadać się wcześniej. Późniejszą częstotliwość badania określa gastrolog - najczęściej powtarzamy je co 5 lat.


KOBIETY

Badanie ginekologiczne i cytologia
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna nastąpić w wieku 18 lat, lub po rozpoczęciu życia seksualnego. Badanie ginekologiczne i cytologiczne należy wykonywać raz do roku.

Badanie piersi
Kobieta powinna wykonywać badanie sama, co miesiąc, bezpośrednio po miesiączce. Lekarz ginekolog powinien wykonywać je raz na 3 lata.

Mammografia
Pierwsze badanie wykonujemy po ukończeniu 40. roku życia pod warunkiem, że nie występują obciążenia rodzinne (matka lub siostra nie miały stwierdzonego nowotworu piersi). Powtarzamy je raz w roku.

USG piersi
Można je wykonywać raz do roku, po 30 roku życia.
Jeśli mammografia nie wykaże żadnych zmian można badania wykonywać zamiennie - jednego roku USG, na drugi rok mammografia.

Osteoporoza
U kobiet zdrowych i bez czynników ryzyka pierwsze badanie przeprowadza się po 50. roku życia. Badanie należy powtarzać co dwa lata, a jeśli została wykryta osteopenia (czyli stan przed osteoporozą). Wówczas wykonujemy je raz do roku.
Osoby z obciążeniem rodzinnym, a także astmatyczki leczone sterydami, kobiety przechodzące wczesną menopauzę, chore na niedoczynność tarczycy, chorujące na anoreksję, bulimię, sportsmenki czy osoby o wątłej budowie ciała powinny wykonać badanie już przed 50. rokiem życia.

MĘŻCZYŹNI

Prostata
Pierwsze badanie - per rectum, po 45. roku życia, powinno być powtarzane co roku.

Test PSA (wczesne wykrywanie raka prostaty)
Pierwsze badanie po 45. roku życia. Powinno być powtarzane co rok.

Osteoporoza
Pierwsze badanie po 65. roku życia.


Kalendarza badań kontrolnych musimy pilnować sami. Regularne przeprowadzanie badań pracowniczych jest juz obowiązkiem pracodawcy.

- Pracodawca nie może zatrudnić pracownika na stanowisku pracy, bez otrzymania opinii lekarskiej o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku - mówi Arkadiusz Cyran. - Badania okresowe to nie tylko zabezpieczenie pracownika, ale także pracodawcy. Zdarza się, że pracownik już nabył pewne schorzenia zawodowe, a ponieważ nie zostało to ujawnione, to konsekwencje tego poniesie pracodawca.

Badania profilaktyczne dzielimy na:
- badania wstępne, przeprowadzanie przed rozpoczęciem pracy;
- badania okresowe, które powtarzane są w odstępach czasu wyznaczonych przez lekarza;
- badania kontrolne, czyli badania przeprowadzane po nieobecności w pracy z powodu choroby, która trwa ponad 30 dni.

- Poszczególne elementy badań zależą od rodzaju zagrożeń na stanowisku pracy - mówi Arakdiusz Cyran. - Pracodawca, kierując pracownika na badania profilaktyczne, musi wyszczególnić w skierowaniu zagrożenia zawodowe, zależne od rodzaju wykonywanej pracy. Inne badania dobierzemy pracownikowi biurowemu, inne temu kto pracuje na wysokości, a jeszcze inne osobie, która ma kontakt z toksycznymi substancjami.

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy, w związku z przeprowadzanymi badaniami, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługuje mu zwrot kosztów podróży.

Adresy gabinetów i placówek lekarskich w Trójmieście.
mw

Opinie (13)

  • bzdura

    czy naprawde ktoś zna istotę badań pracowniczych do firm (nie mówie tu o badaniach specjalistycznych do pewnej wąskiej grupy zawodów)? Przeciez to jakaś kompletna obłuda. Wypisanie świstka zajmuje 5 minut i noc tak naprawde sie wówczas lekarz nie dowiaduje - bo nie chce. Kiedy ja na badaniu pracowniczym powiedziałam, że mam jakis tam problem usłyszałam, że lepiej tego nie mówic i nie notować bo....
    No chyba, że w przypadku kobiet badania wstepne maja polegać na wyeliminowaniu kobiet w ciąży - ale i to da sie obejść. Kompletna bzdura i strata kasy - mam na mysli gruba kase, która płaca firmy często prywatnym klinikom. Ostatnio badanie krwi, moczu, okulista i lekarz orzecznik zajeły mi 40 minut, przy czym przede mna było 6 osoób. W sumie moje wizyty trwały ok. 4 min.

    • 1 0

  • Uważam, że to co piszesz jest trochę przesadzone.Badania okresowe są potrzebne.Dzięki badaniom okresowym mój kolega dowiedział się że ma cukrzycę.Dwa lata temu jeszcze był zdrowy.Koszt badania nie jest tak wysoki że rujnuje pracodawcę.Lekarz spojrzy na wyniki i wszystko wie a jeżeli coś cię boli to trzeba iść do lekarza rodzinnego

    • 1 1

  • A co powiecie Państwo na to...

    Lekarze orzecznicy wpisujący badania do książeczek zdrowia dokonują wpisu w rubryce data następnego badania : ...BEZTERMINOWO to jest dopiero paranoja

    • 0 0

  • potrzebne

    uważam że są potrzebne,większość bagatelizuje sprawy zdrowotne nawet kiedy odczuwa jakieś dolegliwości, a jak nic nie boli to kto pomyśli o badaniach, więc przy okazji badaniach okresowych wykonamy podstawowe badania i w porę możemy działać kiedy coś jest nie tak

    • 0 0

  • Trudno mi się zgodzić

    Zakres badań oraz ich częstotoliwowość reguluje odpowiedznie Rozporządenie w saprawie Medycyny pracy. powyższa lista jest wyssana z palców autorów. Chyba że mieli oni na myśli badani które mógłby wykonywać sobie każdy z obywateli RP za własne pieniążki

    • 0 0

  • Poza tym od razu widać, że autor (mw) jest AGENTEM - donosi jak wg niego jest z tymi badaniami no i na końcu podaje adresy gabinetów i placówek !!!

    • 0 0

  • Takie badania okresowe jak się robi to bezsens. Okulista zajrzy w oko, nawet się nie zorientuje, że badany nosi okulary jak ten w nich nie pryszedł, reszta lekarzy też ściemnia byle szybko kase zarobić.

    • 0 0

  • A co sie maja lekarze meczyc

    Malo zarabiaja, to i pacjentow w dupie maja ;P

    Ja bym ich wszystkich powycinal, jak chwasty u mnie w ogrodku ;-)

    • 2 0

  • profilaktka przeciwnowotworowa w Polsce jest mitem

    Przkladem moze bzc nowoluwanie do wzkonuwania mammografii u kobiet. Bezplatna jest w przedziale wiekowm od 30 ktoregos roku zvcia do 69 roku, a wiadomo, ze wzrost zachorowan na nowotwor sutka rosnie z wiekiem, starsze kobietz choruja najczesciej, a sa z badan eliminowane!
    W ogole nikt nie wkonuje cvtologii u starszch kobiet od ok. 60 roku z.
    Wszstkie te badania robi sie wlacznie prwatnie.

    Mam 40 lat, zeb nie bc ciemna Polka, przed czvm przestrzega P. Kwasniewska, lekarze i media, zapisalam sie na bezplatna mammografie. Mammografia odbedzie sie pod koniec roku pod warunkiem, ze zakwalifikuje mnie na to badanie za 3 miesiace lekarz onkolog! WszDlatego biedni ludzie choruja na nowotworx, bo ich nie stac, poza prwatnm leczeniem, na takie jeszcze ekscesv jak profilaktka przeciwnowotworowa i wszelka inna tez..

    • 0 0

  • cytologia (1)

    Bezpłatne badania są do 59 r. ż.
    Dalej - czas umierać.

    • 0 0

    • wyciąganie kasy

      te badania to tylko asekuracja dla pracodawcy że nie ma przeciwwskazań.Wiadomo,ze przy dzisiejszym bezrobociu pracownik zrobi wszystko zeby wykazać ,że jest zdrowy.
      Naganianie klientów do prywatnych przychodni i laboratoriów-jednym slowem-nabijanie kasy.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane